Prvý orloj na Slovensku v Starej Bystrici slávnostne otvoria v sobotu 18. júna na rínku sv. Michala Archanjela v Starej Bystrici.
STARÁ BYSTRICA. Slávnostné otvorenie bude sprevádzať trojdňový program. Piatkový večer začne Starobystrickým rockovaním, v rámci ktorého vystúpia rockové skupiny Desmod, S.K.O.N., Mad Frequency či Black Velvet.
V sobotu o 10. h začne futbalový turnaj O pohár obce Stará Bystrica, popoludní o 16. hodine sa uskutoční tlačová konferencia, na ktorú príde aj realizačný tím a autori orloja.
O 18.15 si návštevníci budú môcť vypočuť koncert Armádnej dychovej hudby po ktorom Slovenský orloj slávnostne otvoria. Po skončení je pripravený folklórny večer, polnočný ohňostroj, nebude chýbať ani ľudová veselica. Oslavy budú pokračovať v nedeľu hasičským turnajom O pohár starostu obce, o 15. h sa uskutoční slávnostná svätá omša pod orlojom, ktorú spoja s jeho posvätením. O 17. h vystúpi na „rínku" Peter Stašák a o 18. h tam slávnostne zapália Vatru zvrchovanosti.
Slovenský orloj v Starej Bystrici je prvým a jediným orlojom na Slovensku. Umiestnený je na priečelí domu kultúry v priestore zrekonštruovaného Rínku sv. Michala. Orloj koncepčne predstavuje najväčšiu drevenú sochu na Slovensku - sediacu Madonu. Autormi diela sú akademickí sochári Viliam Loviška a Marcela Lovišková, autorom architektúry je architekt Ivan Jarina.
Vo výklenkoch orloja je umiestnených šesť bronzových plastík, ktoré predstavujú knieža Pribinu, kráľa Svätopluka, kodifikátorov slovenského jazyka Antona Bernoláka a Ľudovíta Štúra, tiež predstaviteľov slovenského politického života z 20. storočia Milana Rastislava Štefánika a Andreja Hlinku.
Tabuľky zo zlatého ónyxu budú svietiť
Drapéria je zhotovená zo slovenského kameňa ryolitu, ktorý vznikol stuhnutím lávovej hmoty a bol vyťažený v lomoch pri Hliníku nad Hronom. Horná časť drapérie je vytesaná v tvare opony, dolná obsahuje kruhové otvory, v ktorých sú vložené priehľadné tabuľky zo zlatého ónyxu - jediného slovenského mramoru, ktorý sa ťaží v lomoch pri Leviciach. Tento mramor obsahuje vo svojej štruktúre časti zlatého vlasu, od čoho je jeho pomenovanie. V noci sú tieto tabuľky zlatého ónyxu podsvietené.
Sedem pohyblivých sôch slovenských apoštolov vytesal z topoľového dreva ľudový rezbár Peter Kuník z Tvrdošína. Ide o svätcov, ktorých osudy boli spojené so Slovenskom - svätcov Cyrila a Metoda, Andreja Svorada, Beňadika, Gorazda, Bystríka a Vojtecha. Srdcom orloja je tzv. astroláb, teda ciferník s astronomickými údajmi. Práve astroláb robí z orloja v Starej bystrici jediný a prvý na Slovensku. Bez neho nemôže byť orloj orlojom. Vzhľadom na to, že ide o zložitý astronomický a hodinársky mechanizmus, obec oslovila pražskú firmu SPEL, ktorá ho pre obec navrhla a zostrojila.
Astronomické údaje špeciálne pre Starú Bystricu
Astronomické údaje sú špeciálne navrhnuté pre zemepisnú polohu obce, nejde teda o kópiu iného orloja. Okrem astronomických údajov je na vonkajšom okraji astrolábu tzv. kalendárna doska, ktorá má 365 dielov a každý deň sa otočí o jeden diel. Významné slovenské sviatky a pamätné dni sú na kalendárnej doske označené červenou hviezdičkou.
Vo vežičke sú umiestnené dva zvony. Jeden odbíja čas, druhý vytvára zvukovú kulisu počas promenády apoštolov.