Nedeľa, 1. október, 2023 | Meniny má Arnold

Griga si čakanie na ponuku kráti hubárčením, golfom a tenisom

S futbalom začínal pod Dubňom. Bývalý vynikajúci hráč a tréner slovenských a českých tímov momentálne netrénuje, ale futbal si pozrie naživo rád. Po zápase Žiliny s Kišiňovom bol spokojný. Stanislav Griga.

Stanislav Griga fandí stále Žiline.Stanislav Griga fandí stále Žiline. (Zdroj: ČTK)

Žilina vyhrala nad Kišiňovom 2:0. Ako hodnotíte výkon MŠK?
- Absolútne zaslúžené víťazstvo Žiliny. Myslím si, že aj v odvete to Žilina zvládne v pohode. Má predsa len o triedu kvalitnejšie mužstvo ako Dacia.

Kedy ste naposledy videli hrať Žilinu?
- Naposledy som ju videl hrať na jar v dvoch zápasoch, asi tri mesiace som ju nevidel. Hra sa zmenila, predsa len, keď odídu hráči ako Štrba, tak sa mužstvo zmení. Neviem posúdiť, aká kvalitná je Dacia oproti slovenským súperom. Futbal sa mi páčil, Žilina mohla dať v prvom polčase dva góly úplne bez problémov.

Ako často ste v Žiline?
- Do Žiliny chodím pravidelne každý mesiac - dva pozrieť rodičov. Mám tu známych a kamarátov, dosť cestujem, takže som rozcestovaný.

Nelákali vás funkcionári MŠK trénovať ich tím?
- Nie.

Bývate a žijete v Prahe. Naposledy ste trénovali Viktoriu Žižkov. Teraz netrénujete. To nik nechce angažovať trénera, ktorý mal úspechy?
- Neprišla zatiaľ pre mňa adekvátna ponuka. Po skončení v Žižkove som ich mal niekoľko, ale nechcel som hneď začať inde. Potreboval som si nechať určitý časový priestor. Teraz v lete som čakal zaujímavú ponuku, ale neprišla. Tak to však vo svete chodí, budem na ňu čakať, ale nie som z toho nervózny.

Futbal vám však chýba, nie?
- Jednoznačne. Tréner, ktorý desať mesiacov netrénuje, pociťuje hlad po futbale. Stále som však v spojení s futbalom, pozerám ho, chodím na zápasy, stále sa mu venujem. Každodenný kontakt s mužstvom mi však určite chýba.

Musí vám ponuku podľa vášho gusta ponúknuť slovenský alebo český klub, alebo by ste brali aj iný zahraničný mančaft?
- V trénerskej kariére mi chýba iba zahraničie, kde by som sa musel dohovárať v cudzej reči. To by som chcel zažiť a skúsiť. Okrem toho som však už trénoval tímy, ktoré hrali o záchranu aj postup, prvoligové aj druholigové, reprezentáciu aj majstrovský tím.

Mohlo by to byť aj v Holandsku, kde ste ako hráč pôsobili?
- Nevidím v tom problém. Slovenskí a českí tréneri nemajú veľké meno a nemôžu si vyberať, nemajú také meno. Nemám vysnívanú krajinu, v ktorej by som chcel trénovať.

Ako si spomínate na pôsobenie na lavičke Žiliny, ktorú ste v sezóne 1995/96 viedli v 2. lige?
- Bol to môj prvý angažmán po skončení hráčskej kariéry. Predtým som sa venoval rok a pol právnickej praxi. Na začiatku trénerskej dráhy bolo vo mne veľa nadšenia, ale aj trénerských chýb, keď sa na to pozerám spätne. Robil som to však so srdcom a rád na tú sezónu spomínam, hoci to bolo pre mňa aj psychicky náročné. Bolo to asi najťažšie obdobie počas mojej trénerskej kariéry. Cítil som ako žilinský rodák veľkú zodpovednosť voči Žiline, ktorá nepatrila do druhej ligy. Najdôležitejšie ale je, že sa to podarilo a odvtedy Žilina nevypadla.

Čo hovoríte na súčasnú slovenskú mužskú reprezentáciu? Má šancu postúpiť na záverečný šampionát majstrovstiev sveta?
- Rozprával som sa s trénerom Weissom na tému postupu, ale počúva to zrejme dennodenne z každej strany. Všetci by sme potrebovali úspech v podobe postupu, ale to si uvedomuje aj on. Žijem v českom prostredí a vidím, ako sa Česi pripravujú a zmenou vo vedení cítia aj zmenu v šanciach na postup. Slováci to budú mať ešte ťažké, nielen proti Čechom, ale aj v ďalších troch dueloch. Kým je aj matematická možnosť, že nemusíme postúpiť, tak treba byť ostražitý, posledné kroky bývajú vždy najťažšie. Držím však celej reprezentácii palce, nakoniec, celý národ verí, že sa postup podarí. Zápas v Česku som videl naživo na Letnej a taký emotívny zápas som ako divák už dávno nezažil a už vôbec nie ako tréner. Máme to dobre rozohrané, treba to len dotiahnuť do konca.

Český futbal je o niečo ďalej na reprezentačnej aj na klubovej úrovni, aj keď to tak momentálne nevyzerá. Čo chýba nášmu, aby sa dostal viac do popredia?
- Slovenské kluby sa potrebujú presadiť v Európe tak, ako sa to podarilo Petržalke, alebo naposledy Žiline. Potrebujeme mať aj šťastie, aby sme sa dostali na niektorý zo šampionátov, aby sa vytvorila generácia ako v Česku, kde od roku 1996 hrávali Nedvědovia, Kollerovia a Poborskí a tí to ťahali niekoľko rokov. Teraz Čechom končí výrazná generácia a nie sú o nič ďalej ako my. Čo sa týka mladej generácie, tak to máme lepšie rozohrané, máme lepšie vyhliadky do budúcna ako, napríklad, Česi. Príchodom trénera Weissa sa zdá, že prišlo aj povestné "šťastíčko", ale treba byť pokorný, aby sa nás udržalo. Aby sme si nemysleli, že už sme niečo dokázali. My sme totiž v skutočnosti ešte nič nedokázali, či už na reprezentačnej, alebo na klubovej úrovni. Treba poctivo pracovať, nebyť príliš hore, ale ani dole. Preto je aj dôležité, aby slovenské kluby postúpili momentálne čo najďalej v európskych pohároch, aby stúpali koeficienty a aby hráči mali medzinárodné skúsenosti. Aj pre mladých chlapcov v Žiline bol zápas s Daciou ťažký, no krok po kroku budú rásť. Česká liga nie je príliš kvalitná, z nej takisto najlepší odchádzajú. Naše kluby nemôžu mútiť vodu v Lige majstrov. To, čo sa pred pár rokmi podarilo Petržalke, bolo úžasné, ale myslím si, že je šanca, aby to niektoré kluby v budúcnosti napodobnili.

Je česká liga lepšia iba v marketingu, alebo to je aj lepšími štadiónmi a kultúrou prostredia na nich?
- Áno, v tomto sú naši západní susedia o krok ďalej. Futbal je v Česku bohatší. Súvisí to však s tým, že Sparta a Slavia hrali často skupiny Ligy majstrov, alebo sa dostali ďaleko v Pohári UEFA, nehovoriac už o tom, koľkokrát sa česká reprezentácia prebojovala na záverečný turnaj majstrovstiev Európy či sveta. Prostriedky, ktoré získali v medzinárodných zápasoch, investovali späť do futbalu a to nášmu futbalu chýba. Za desaťročie sú to miliardy a o tom to je. Treba, aby do slovenského futbalu natieklo viac peňazí a potom to bude zaujímavejšie pre všetkých. Keď sa pozriete na štadión v Žiline, je to úžasné. Bohužiaľ, na Slovensku nie je viac takých stánkov futbalu. Na takýto kultúrny štadión by ľudia prišli všade. Aj obecenstvo je tu omnoho vyspelejšie. Klobúk dolu pred ľuďmi, ktorí v Žiline futbal robia, pretože tento štadión je porovnateľný s inými v Európe. Nie je síce honosný, ale útulný a šitý na mieru.

Ako najradšej oddychujete?
- Športujem. Hrám tenis, dal som sa na golf, ale bol som aj na hubách.

Aj ste niečo našli?
- Áno, asi 350 dubákov, niečo fantastické. Dnes mám krásny deň, Žilina vyhrala 2:0, ja som mal tričko plné hríbov.

Máte svoj obľúbený hubársky revír?
- Je to na Liptove, bol som v Liptovskej Kokave, tam máme miestečka. Máme to v rodine, všetci radi hubárčime. Pre mňa je to teraz vzácne, lebo v Prahe sa tomu nemám kde venovať. Po tomto úlovku som však spokojný.

Golf ste boli vyskúšať v Rajci?
- Áno, ale nielen tam. Chodím aj na rôzne tenisové turnaje, navštevujem futbalové zápasy. Mám bohatý program, určite sa nenudím.

Je o vás známe, že určitý čas v roku trávite v Indii. Čo presne tam robíte?
- Chodím si tam pravidelne odpočinúť. Tak ako niekto jazdí na dovolenku na Istriu, tak ja chodím do Indie.

Čím je pre vás zaujímavá a čím vás oslovila India?
- Keď prídete do Indie, tak si uvedomíte niektoré veci a fakt, v akom komforte žijeme. My sa stále na niečo sťažujeme, ale pritom môžeme byť veľmi šťastní, že žijeme tam, kde žijeme. India je síce chudobná, ale je bohatá niečím iným. Chodím tam rád aj preto, aby som si to každý rok uvedomil.

Dá sa niečo z Indie preniesť na Slovensko?
- Ja si odtiaľ prenášam veľa pozitív a snažím sa celý rok žiť podľa toho. Každý si však môže odtiaľ priniesť niečo dobré a nielen z Indie. Niekto si prináša dobré do života z potuliek po horách, niekto z dovolenky na Istrii, každý si nachádza svoju filozofiu inde.

Stíhate sledovať aj moderné trendy v tréningu?
- Samozrejme. Každý tréner, ktorý chce napredovať, sa musí obzerať aj po nových veciach.

Ktorý štýl futbalu, alebo ktorý klub vás svojou hrou najviac oslovuje?
- Myslím si, že futbal a hráčsky materiál, ktorým disponuje FC Barcelona, by chcel trénovať asi každý tréner. Veľkosť trénera ale spočíva aj v tom, ako sa vie prispôsobiť podmienkam a kádru, ktorý má k dispozícii, a dať to nejako dohromady. Nie je umenie trénovať a povedať, ja nemám hráčov, alebo hrať s „drevákmi" a chcieť hrať futbal ako Barcelona.

Kto je Stanislav Griga

- Narodil sa v Žiline, má 48 rokov. Bývalý slovenský futbalista a neskôr tréner momentálne nevedie žiadny futbalový tím.

- Jeho hráčska kariéra začala v Žiline, kde hral desať rokov. Najlepšie roky však strávil v Sparte Praha, kam prišiel v roku 1981. Stal sa elitným kanonierom a bez dvojročnej vojenskej prestávky v Dukle Praha tam pôsobil až do roku 1990.

- Potom prestúpil do holandského Feyenoordu Rotterdam a hráčsku kariéru ukončil v drese viedenského Rapidu.

- V česko-slovenskej lige dal 123 gólov v 246 zápasoch. Za Československo hral 34-krát a dal osem gólov, hral na MS v roku 1990.

- Trénerskú kariéru začal Griga v Žiline. Potom pôsobil v Dukle Trenčín, Slovane a pri slovenskej dvadsaťjednotke. V Česku je známy ako tréner Liberca, neskôr trénoval Spartu Praha a Žižkov.

Hráčska kariéra: ZVL Žilina (1971 – 1981), Sparta Praha (1981 – 1986), Dukla Praha (1986/1987), Sparta Praha (1987 – 1990), Feyenoord Rotterdam (1990 – 1993), Rapid Viedeň (1993)

Trénerská kariéra: MŠK Žilina (1995/1996), Trenčín (1996 – 1998), Slovan Bratislava (1998/1999), Reprezentácia SR U-20 (1999), Reprezentácia SR U-21 (2000/01), Dubnica (2001 – 2003), Liberec (2003 – 2005), Sparta Praha (2005 - 2007), Žižkov (2007 – 2008).

(Wikipedia)

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  2. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  3. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
  4. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  5. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  7. Všetkým lepí pred voľbami
  8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
  1. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
  2. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
  3. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
  4. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
  5. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
  6. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  7. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  8. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
  1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 22 316
  2. Všetkým lepí pred voľbami 13 205
  3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 7 828
  4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 975
  5. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 5 013
  6. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 786
  7. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa? 4 722
  8. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne 3 902

Blogy SME

  1. Lukáš Kačaliak: Via Francigena (Lucca-Roma)
  2. Jano Richter: „Pani prezidentka, a teraz mi kúpite nepriestrelnú vestu?“
  3. Rado Surovka: Deň keď pozdrav Dobré ráno je sarkazmom
  4. Soňa Bulbeck: Umieráčik za Slovensko
  5. Tupou Ceruzou: Víťaz volieb
  6. Roman Kebísek: Krman chystal na Slovensku r. 1707 veľkú kultúrnu obnovu. Prekazili to boje
  7. Věra Tepličková: A teraz, babo raď...
  8. Martin Pollák: Koberec
  1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 84 036
  2. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 41 028
  3. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 40 425
  4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 31 042
  5. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 511
  6. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď 15 642
  7. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 10 053
  8. Věra Tepličková: Kto všetko sa nám smeje? Asi všetci, čo rozumejú po slovensky 9 875
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

  1. Lukáš Kačaliak: Via Francigena (Lucca-Roma)
  2. Jano Richter: „Pani prezidentka, a teraz mi kúpite nepriestrelnú vestu?“
  3. Rado Surovka: Deň keď pozdrav Dobré ráno je sarkazmom
  4. Soňa Bulbeck: Umieráčik za Slovensko
  5. Tupou Ceruzou: Víťaz volieb
  6. Roman Kebísek: Krman chystal na Slovensku r. 1707 veľkú kultúrnu obnovu. Prekazili to boje
  7. Věra Tepličková: A teraz, babo raď...
  8. Martin Pollák: Koberec
  1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 84 036
  2. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 41 028
  3. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 40 425
  4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 31 042
  5. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 511
  6. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď 15 642
  7. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 10 053
  8. Věra Tepličková: Kto všetko sa nám smeje? Asi všetci, čo rozumejú po slovensky 9 875
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu