Všetci, čo sa chcú viac dozvedieť o živote našich predkov, môžu navštíviť kaštieľ v Radoli. V súčasnosti je tam sprístupnená výstava Svetom, moje, svetom.
RADOĽA. V radoľskom kaštieli sa v minulých dňoch konala slávnostná vernisáž pútavej výstavy Svetom, moje, svetom. „Toto vetné spojenie vyjadruje symboliku minulosti. Keď sa v domácnosti narodil chlapec, položili ho na drevený lopár a trikrát ho vystrčil z otvoreného okna so slovami: „Svetom, moje, svetom." Vraj, sby sa nebál sveta a bol z neho drotár. Už pri narodení teda dieťatku určili životnú cestu," vysvetľuje Lenka Jancová z Kysuckého múzea v Čadci.
Drotárstvo patrilo medzi najtypickejšie doplnkové zamestnanie na Kysuciach. V súčasnosti sa o toto remeslo zaujíma len niekoľko nadšencov. Kysucké múzeum v Čadci sa preto rozhodlo priblížiť ho návštevníkom formou drôtených výrobkov, informácií z histórie a prostredníctvom filmov.
Na slávnostnej vernisáži nechýbala ani báseň o drotároch v podaní kronikára obce Radoľa Antona Ľudvika. Prítomným sa prihovoril predseda ŽSK Juraj Blanár, riaditeľ Kysuckého múzea Miloš Jesenský a etnografka Slovenského národného múzea v Martine Daša Ferklová.
Práve prostredníctvom zbierok zo Slovenského národného múzea v Martine a Bratislave sa návštevníci môžu viac dozvedieť o živote i ťažkej práci slovenských drotárov. Okrem zbierok sa v kaštieli nachádzajú aj drôtené sochy významných osobností Kysúc, herca Jozefa Kronera a astronauta E. A. Cernana.
„Vernisáž sme obohatili ochutnávkou stredovekých jedál, ktoré priamo v kaštieli pripravili pracovníci múzea. Návštevníci mohli ochutnať cícerovú kašu, cesnakové či medové osúšky a guláš. Počas celého dňa sa záujemcovia mohli fotografovať s grófom Csákym, vyložiť si svoj osud z tarotových kariet či nechať svoju podobizeň zvečniť kresbou na papier," informovala Jancová.
Výstava Svetom, moje, svetom je sprístupnená do 20. septembra.