Hematologicko-transfuziologické oddelenie Kysuckej nemocnice s poliklinikou pomáha pacientom, ktorým hrozí amputácia dolných končatín.
ČADCA. Pred dvomi rokmi začala Klinika hematológie a transfuziológie Martinskej fakultnej nemocnice ako jediná na Slovensku s transplantáciou kmeňových buniek.
V Čadci v rámci spolupráce vykonávajú pre kliniku separáciu buniek - pripravujú koncentrát, ktorý je mimoriadne dôležitý pri transplantácii. Na tomto výskume spolupracujú aj s Národným centrom hemostázy a trombózy v Martine a tamojšou Klinikou transplantačnej a cievnej chirurgie.
Pacienti, ktorým hrozí amputácia dolných končatín pre cievnu nepriechodnosť, majú šancu, že o končatinu neprídu.
„Ide o výskumnú úlohu ministerstva zdravotníctva, ktorá potrvá do konca tohto roka. Na základe výsledkov sa potom tento postup môže oficiálne používať aj v ostatných nemocniciach na Slovensku," hovorí primár HTO v Čadci Jozef Grochal.
Takýto liečebný postup ako jediní v strednej Európe vykonávajú len v Ostrave a teraz ho skúšajú na Slovensku.
„Pacientovi sa odoberie kostná dreň, odseparujú sa kmeňové bunky, ktoré sú schopné transformovať sa v tkanive a vytvoriť cievy. Doposiaľ sa urobilo 15 transplantácií a všetky boli úspešné," hovorí primár.
Vraví, že najmä u mužov často dochádza k nepriechodnosti ciev, zvlášť na dolných končatinách. Tie začnú odumierať a hrozí amputácia. Pacient pri tom trpí veľkými bolesťami. Pri použití autológnej transplantácie kmeňových buniek v poškodenej končatine dochádza k revaskularizácii (novotvorbe) ciev, začne sa prekrvovať a amputácia nie je potrebná. Punktát, teda kostnú dreň, odoberajú z lopaty bedrovej kosti, ktorý potom spracujú.
Primár hovorí, že veľmi dôležité pri tomto liečebnom postupe je aj to, že krátko po napichaní transplantátu zmizne bolesť, čím sa pacientovi veľmi uľaví. Kmeňové bunky sa bežne získavajú z kostnej drene, pupočníkovej krvi alebo z embryí. „Chceme aj takýmto spôsobom ukázať, že bunky sa dajú odobrať a spracovať, pričom nemusí byť použité ľudské embryo," vysvetľuje primár.