ŽILINA. Od tragédie, pri ktorej zahynulo päť žien a štyria muži, býva približne 60 ľudí v šiestich jednoizbových bytoch a v budove bývalých detských jaslí. Mesto tento rok už po tretí raz vypísalo verejné obstarávanie na dodávateľa ubytovne pre Rómov.
"Bohužiaľ, musím konštatovať, že ani tento rok sme neboli úspešní. Podklady si zobralo asi deväť potenciálnych dodávateľov, vypracovali ich dvaja, ale prekročili povolené limity," konštatoval primátor mesta Ján Hartel. Pred dvoma týždňami sa mu však ozvala firma z Košíc, ktorá navrhuje zmenu konštrukčného systému, čo by bolo lacnejšie. "Nešlo by o klasické murivo, tak ako je to v projekte navrhnuté, ale o montovanú oceľovú konštrukciu s tepelnou izoláciou, s príslušnými obkladmi a zateplením. Dodávateľ by stavbu zrealizoval vo finančných limitoch, ktoré máme na to stanovené," uviedol Hartel.
Ministerstvo výstavby podľa Hartela rezervuje peniaze na novú ubytovňu do polovice septembra, mesto sa preto chce obrátiť na Úrad pre verejné obstarávanie, aby o dotáciu dovtedy neprišlo. "Keď sme urobili trikrát súťaž s tým, že sme nezískali dodávateľa, či by sme to mohli riešiť teraz nejakým skráteným konaním, že by sme vybrali tohto dodávateľa, ktorý sa nám ponúka, alebo budeme musieť vypísať nové verejné obstarávanie so zákonnými lehotami pre tento typ súťaže, čím by sa nám to trochu posunulo," povedal primátor.
Zmenený typ technológie prekonzultovali aj s projektantmi, ktorí navrhli objekt novej ubytovne. "Z ich strany voči zmene technológie konštrukcie neboli výhrady, pokiaľ sa dodávateľ zaručí, že jeho konštrukcia bude staticky vyhovovať, musí vyhovovať aj požiarnym a hygienickým predpisom platným na Slovensku, tak sa bude môcť týmto spôsobom postupovať na základe projektu, ktorý spracoval pôvodný projektant," podotkol Hartel. Výstavba by mala podľa neho trvať kratšie, ako pri klasickom murovaní. "Hovorili o nejakých štyroch mesiacoch, že by sa zmontovala hrubá stavba, keby všetko normálne fungovalo, do polovice budúceho roka by mohli tí ľudia bývať," dodal primátor.
Neplatiči však na nové bývanie nebudú mať nárok. Z jaslí už pre neplnenie si podmienok deložovali jednu rodinu, čaká to zrejme aj ďalšiu. "Domnievali sa, že tam patria, že mesto je povinné za každých okolností ich tam nejako dotovať. Keď tam chcú bývať, musia platiť," informoval Hartel. Primátor priznal, že zrekonštruované jasle, v ktorých bývajú Rómovia od požiaru, už stihli aj zdevastovať. "Je to aj tým, že ich tam býva veľa, musia veľa variť, prať, nedostatočne vetrajú, je tam veľmi vlhké prostredie, ktoré sa na chladnejších stenách zráža, čím sa vytvárajú podmienky pre plesne," pripomenul.
Po odsťahovaní Rómov z bývalých jaslí by malo v budove vzniknúť materské centrum. "Bude to možné, ale bude nás to veľa stáť, kým to dáme do poriadku," uviedol. Nová bytovka by mala stáť na mieste zhorenej ubytovne. Rozpočet stavby je vyše 400-tisíc eur, pričom 20 percent by malo hradiť mesto. "Pri takomto type bývania s nižším štandardom sa využíva individuálne kúrenie na pevné palivo. My sme si to nemohli dovoliť, aby nám tam jednoducho nezačali spaľovať čo nájdu na ceste, takže je tam plánované elektrické kúrenie," doplnil Hartel.
Požiar v ubytovni vypukol 3. augusta 2007, polícia vylúčila rasovo motivovaný útok.