Lesy nám v tomto období ponúkajú množstvo vitamínov v podobe čučoriedok, malín a černíc. Čoraz častejšie stretávame ľudí s košíkmi či inými nádobami plnými lesných plodov. Len málokto však vie, že okrem vitamínov si môžeme domov doniesť aj doslova smrtiaci parazit.
ČADCA. Neumyté lesné plody môžu byť zdrojom nebezpečnej pásomnice. Pritom tiché ochorenie prepukne zväčša až po rokoch. Potvrdil to pre naše noviny aj krajský epidemiológ Pavol Hubočan. Roznášajú ju líšky, ktoré sú stále odvážnejšie a v noci ich môžeme stretnúť aj v blízkosti ľudských obydlí.
„Hoci v kysuckom regióne nemáme zatiaľ potvrdený prípad spomínaného ochorenia, nevylučuje to možnosť nakazenia sa týmto parazitom," pokračuje Hubočan. Dodáva, že ochorenie pásomnicou sa prejavuje tvorbou mnohokomorových cýst v pečeni. Z pôvodných endemických oblastí na severnej pologuli a hlavne z alpských oblastí sa rozšírila aj do iných krajín, vrátane Slovenska, po otvorení hraníc v roku 1989.
„Dospelá pásomnica meria 1, 2 až 4, 5 mm. Parazituje v čreve líšky, vlka, zriedkavo psa a mačky. Človek sa nakazí zjedením vajíčok, napríklad pri konzumovaní lesných plodov kontaminovaných líščimi fekáliami," informuje krajský epidemiológ. Podľa jeho slov je ochorenie zákerné aj v tom, že larvocysty ktoré sa usadia najmä v pečeni, rastú niekedy až tridsať rokov. „Cysta sa chová ako zhubný nádor s možnosťou tvorby metastáz v mozgu i pľúcach," dodáva Hubočan.
Percento líšok infikovaných líščou pásomnicou na Kysuciach síce nepoznáme, Východné Slovensko však udáva 20% až 40% infikovaných líšok. Nemecko dokonca až 70%. Povedal to pre naše noviny Marian Prokeš z Regionálnej veterinárnej správy v Čadci.
Podľa jeho slov tieto veľké čísla súvisia najmä s premnožením líšok v daných regiónoch. Prednosta Obvodného lesného úradu v Čadci Milan Podsklan nás informoval, že líšky v kysuckom regióne určite premnožené nie sú. „Ich odstrel je povolený celoročne a podľa pokynov Štátnej veterinárnej správy je určený počet, ktorý sa odovzdáva na vyšetrenie," hovorí Podsklan. Nie je podľa jeho slov však vylúčené, že takéto nakazené líšky v regióne sú.
„Je veľmi dôležité lesné plody pred ich konzumáciou poriadne umyť. V žiadnom prípade ich nemožno jesť priamo v lese hneď po zbere," zhodujú sa všetci odborníci.
Autor: mm