KYSUCKÉ NOVÉ MESTO. Návštevou na Majstrovstvách Slovenska (MS) dobrovoľných hasičských zborov v Kysuckom Novom Meste sa dnes prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič rozhodol poďakovať dobrovoľným hasičom za nasadzovanie života, záchranu majetku a hodnôt. Počas otvorenia majstrovstiev to povedal pred šestnástimi najlepšími družstvami mužov a žien dobrovoľných hasičských zborov.
"O to vzácnejšie je, že sú to ľudia, ktorí obetujú svoj voľný čas, aby získali schopnosti, aby mohli pomáhať. Takže som bol poďakovať za tých, ktorým pomohli, aj za tých, ktorí ešte niekedy možno budú od nich potrebovať pomoc. Za ich ochotu a ich ozaj dobré služby," skonštatoval Gašparovič.
Prezident Dobrovoľnej požiarnej ochrany (DPO) SR Jozef Minárik zdôraznil, že podujatie dobrovoľných hasičov navštívila slovenská hlava štátu po prvýkrát v histórii. Zároveň pripomenul, že momentálne treba dokončiť vyzbrojenie a vystrojenie dobrovoľných hasičských zborov.
"Najviac je potrebná technika, pretože naša je už zastaraná a keď chceme udržať krok a chceme byť úspešní pri zásahoch spoločne s Hasičským a záchranným zborom (HaZZ), tak musíme byť pripravení aj po tejto stránke," uviedol Minárik.
Úroveň 90 000 až 100 000 dobrovoľných hasičov na Slovensku je podľa prezidenta DPO SR dobrá. "Ja si ich prácu vážim. Sú to ľudia, ktorí to robia dobrovoľne v rámci voľna, často na úkor rodín. Skláňam sa pred nimi, pretože robia poctivú robotu. Nehľadia častokrát na svoje zdravie, čas, aby sa podieľali spoločne s HaZZ na myšlienke, ktorú nám zanechali naši predchodcovia. Pomoc blížnemu, pomoc spoluobčanovi, keď je v núdzi," povedal Minárik.
Prezident HaZZ Alexander Nejedlý poukázal aj na skutočnosť, že dobrovoľní hasiči mnohokrát nielenže pomáhajú, ale aj nahrádzajú hasičský zbor v tom, že sú skôr na odľahlejších miestach.
"Z pochopiteľných dôvodov nemôžeme mať všade alokovanú techniku a ľudí. Práve nové rozmiestnenie síl a prostriedkov ráta s mnohými dobrovoľnými alebo obecnými hasičskými zbormi, ktoré sú práve vytypované v takýchto oblastiach a ktorým budeme v najbližšom období veľmi pomáhať," dodal Nejedlý.
Spresnil, že ide o pomoc z európskych štrukturálnych fondov alebo nákup novej techniky, ktorú štát dobrovoľnej požiarnej ochrane a obecným hasičským zborom nakúpi.
"To znamená, že tieto dobrovoľné hasičské zbory už budú musieť vykonávať nielen činnosti v obci a činnosti pri malých zásahoch, ale budú musieť byť profesionálne rovnako vycvičené ako HaZZ a budú plniť tie isté úlohy ako my. Buď do príjazdu našich jednotiek alebo po príjazde našich jednotiek budú vykonávať spoločne s nami zásah," uzatvoril prezident HaZZ.