OŠČADNICA. Minulý týždeň sa pred drevospracujúcim podnikom FRACHO v Oščadnici zišli niekoľkí štrajkujúci, aby vyjadrili svoju nespokojnosť. Okrem iného aj s tým, že nedostali svoju výplatu za mesiac júl.
Podľa riaditeľa je firma už od 15. júla sociálnym podnikom a s bývalou eseročkou FRACHO už nemá nič spoločné.
Stará firma sa presťahovala, vznikla nová
„Zamestnanci bývalej spoločnosti FRACHO ukončili pracovný pomer 31. júla tohto roku. Tá už nemá sídlo v Oščadnici, má nového majiteľa a konateľa. Bývalí zamestnanci nedostali výplatu za júl splatnú 30. augusta. Plnú zodpovednosť za tento stav nesie nový konateľ spomínanej spoločnosti. Súčasný sociálny podnik FRACHO nemá žiadny súvis s touto spoločnosťou a nijako nemôže ovplyvniť problém, ktorý vznikol. Pokiaľ firma sídlila v Oščadnici, všetky mzdové nároky pracovníkov sa plnili," tvrdí riaditeľ Jozef Hudek.
Iný názor má však jeden zo zamestnancov Martin Horčičák, ktorý vo FRACHU pracoval 1,5 roka. Ten hovorí, že išlo o klasické vytunelovanie podniku.
„Využili nás, sľubovali nám pred dvomi mesiacmi, že všetko bude fungovať, dostaneme peniaze. Verili sme im, pritom sme robili zadarmo. Nejde len o výplaty za júl, nemáme zaplatené dovolenky. Dlhujú nám okolo 100-tisíc eur," vraví.
Jeho otec Ján Horčičák pracoval vo fabrike 10 rokov. Obidvaja dali výpoveď. „Nie je pravda, že nás prepustili, o výpoveď sme požiadali sami." Hovoria, že majitelia vytvorili sociálny podnik, aby získali dotácie, predtým však firmu vytunelovali. „Fiktívne ju predali," myslí si Horčičák.
„Získali sme štatút sociálneho podniku. S úradom práce v Čadci sme podpísali dohodu na príspevok na udržanie zamestnanosti. Stalo sa tak na základe schváleného podnikateľského plánu. Výrobu sme začali 17. augusta jednou zmenou. Vytvorenie sociálneho podniku bolo jedinou možnosťou ako zachovať drevársku výrobu v Oščadnici a jedinou možnosťou pre vytvorenie 47 pracovných miest. V súlade s podnikateľským plánom chceme otvoriť aj druhú pracovnú zmenu. Prácu by tak našlo až sto zamestnancov," argumentuje riaditeľ.
V novej spoločnosti v súčasnosti pracuje 43 ľudí. Vedenie predpokladá, že do 20. septembra to bude 52 ľudí, z čoho 47 bude znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie, ktorí sú evidovaní na úrade práce. Takisto aj „nové" FRACHO sa zaoberá piliarskou výrobou, je zamerané na spracovanie drevnej hmoty, výrobu drevárskych výrobkov a komponentov.
Bez peňazí zostali celé rodiny
„Aj napriek malej časti nespokojných zamestnancov fabrika pracuje. Ich nespokojnosť hodnotím ako protest proti práci. Pretože tá hŕstka ľudí prácu mala a len svojím nezodpovedným správaním o ňu prišla. Štrajk má svoje zákonitosti. Pristúpi sa k nemu vtedy, keď sa strany nevedia dohodnúť, čo sa v tomto prípade vôbec nestalo. Títo ľudia jednoducho odmietli prácu v inej spoločnosti," vraví riaditeľ.
Podľa neho 28. augusta všetkých zamestnancov informovali o možnej situácii nevyplatenia miezd za júl. Minulý štvrtok už štyria zamestnanci mali výpoveď, v piatok 4. septembra ju mali dostať pre nenastúpenie do práce, ďalší. „Paradoxom je, že viacerí, čo protestovali, napokon nastúpili do práce. Momentálne máme voľných päť robotníckych profesií," povedal nám riaditeľ. Na otázku miezd pre robotníkov hovorí, že v blízkej budúcnosti predpokladajú hrubú mzdu vo výške 553 eur.
„Zárobky sa pohybovali okolo 350 v hrubom a ani túto čiastku ľuďom, ktorí poctivo pracovali, neboli schopní zaplatiť. Už z ľudského hľadiska mohli prihliadnuť aspoň na to, že vo fabrike pracovali aj celé rodiny. Úplne bez peňazí zostala napríklad rodina, z ktorej všetci pracovali vo FRACHU - žena s manželom aj dvaja synovia. Nejde o ojedinelý prípad. Majú vôbec zodpovední za túto situáciu nejaké svedomie?", kladie si otázku Horčičák.