KYSUCKÉ NOVÉ MESTO.
Mestu sa totiž po viacerých neúspešných pokusoch podarilo tento mesiac nájsť záujemcu, ktorý chce postaviť murovanú ubytovňu. Dostal tak prednosť pred augustovou ponukou dodávateľa, ktorý chcel murivo nahradiť montovanou oceľovou konštrukciou. ČTK o tom informovala tamojšia radnica.
Dom by mal vyrásť na mieste starej ubytovne pre sociálne slabších obyvateľov, v ktorej pri požiari prišlo o život deväť ľudí. Asi šesť desiatok nájomníkov od tragédie prebýva v náhradných bytoch a budove bývalých detských jaslí. Viacerí ľudia z vyhorenej ubytovne sa v minulosti nechali počuť, že by chceli bývať v murovanej stavbe, ktorá sa im zdá bezpečnejšia než montovaná.
"Ak sa nám všetko podarí dotiahnuť do konca a práce sa podarí rozbehnúť ešte v tomto roku, ubytovňa by mohla byť postavená na budúci rok. Potrebujeme ešte dotiahnuť veci na ministerstve výstavby, ktoré nám prisľúbilo projekt finančne podporiť," poznamenal primátor Ján Hartel.
Cenu nespresnil, v minulosti sa však uvažovalo o približne dvanástich miliónoch korún (398 327 eur). Mesto by z vlastných peňazí výstavbu neutiahlo, a preto už dávnejšie požiadalo o 80-percentnú dotáciu ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja. To s pomocou pre stavbu domu súhlasilo. Problémom však bolo, že podmienkou udelenia dotácie sa stali limitované náklady, ktoré na štvorcový meter stavby nesmeli prekročiť 13-tisíc korún (431,52 eura). Viaceré firmy vraj vtedy označili zákazku za málo atraktívnu. Svetová hospodárska kríza však prebudila aj záujem stavebníkov o projekt ubytovne na Kysuciach. Do septembrovej verejnej súťaže sa podľa primátora prihlásili dve alebo tri firmy.
Požiar ubytovne patril k najväčším nešťastiam na Slovensku za posledné roky. Podľa polície oheň nebol založený úmyselne. Nepotvrdili sa tak vyjadrenia časti rómskych obyvateľov bytovky, že oheň niekto založil z rasového motívu.