Poskytovateľom záchrannej zdravotnej služby končia licencie. Aj na Kysuciach ich nahradia iní.
ČADCA. Asociácia poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby vyjadrila nespokojnosť s výsledkami tendra, nespokojní sú aj viacerí záchranári.
V Čadci už takmer štyri roky funguje Záchranná zdravotná služba Kysuce. Riaditeľ Ivo Hybrant hovorí, že v zamestnaneckom pomere majú 79 ľudí. Keďže novým prevádzkovateľom záchrannej služby by mala byť Kysucká nemocnica s poliklinikou, je možné, že niektorí prídu o prácu.
Nevedia, prečo neuspeli
„Keď sme začínali, zamestnanci k nám prešli z nemocnice. Aj preto, že sme im ponúkli lepší plat. V súčasnosti vlastníme priestory, máme 7 vozidiel, kvalitnú prístrojovú techniku. Záchrannú zdravotnú službu prevádzkujeme v Čadci, Kysuckom Novom Meste, Novej Bystrici a Terchovej. Máme vyškolený personál, doposiaľ sme nezaznamenali žiadnu sťažnosť. Mali sme kontroly aj z ministerstva, no všetko bolo v poriadku. Prečo sme neuspeli je aj pre nás záhadou," hovorí riaditeľ. Dodáva, že o licenciu sa budú usilovať v II. kole výberového konania. „Výsledok však bude zrejme taký istý ako v prvom," myslí si Hybrant.
Ako uviedla TASR, na ministerstve zdravotníctva sa v najbližšej dobe uskutoční poslanecký prieskum, pričom dôvodom je spomínaný tender na výber poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby. „Podarilo sa nám presadiť poslanecký návrh na vykonanie poslaneckého prieskumu na ministerstve zdravotníctva v súvislosti s podozreniami na netransparentnosť a klientelizmus pri prvom kole tendra na stanice záchrannej zdravotnej služby," povedal pre TASR po rokovaní Výboru Národnej rady SR pre zdravotníctvo jeho predseda Viliam Novotný. „Budeme sa pýtať na konkrétne body, pretože máme indície, že v konkrétnych prípadoch víťazi tendra nesplnili podmienky, ktoré predpisuje zákon a napriek tomu boli úspešní," povedal Novotný.
Nemocnica chce prevádzkovať záchranku nielen v Čadci
„Kysucká nemocnica v Čadci sa v prvom kole uchádzala o 3 stanice - v Čadci, Kysuckom Novom Meste a Turzovke. Splnili sme všetky podmienky výberového konania, na základe čoho sme boli pozvaní na obhajobu uvedených projektov. Na základe výberovej komisie ministerstva zdravotníctva sme získali Rýchlu lekársku pomoc (RLP) v Čadci, Rýchlu zdravotnícku pomoc (RZP) Turzovka získala súkromná spoločnosť FALCK a o držiteľovi licencie v Kysuckom Novom Meste zatiaľ ministerstvo nerozhodlo.
Priestory na prevádzkovanie stanice v Čadci máme pripravené, personál je zabezpečený. Prínosom budú aj nové sanitné vozidlá s nadštandardnou výbavou. Projekty boli vypracované na vysoko profesionálnej úrovni. Odborný garant má potrebné vzdelanie ako aj bohaté medzinárodné skúsenosti v oblasti urgentnej medicíny. Veríme, že s našimi projektmi budeme úspešní aj v druhom kole, kde bojujeme o 3 stanice RZP v Čadci, Novej Bystrici a Makove," povedal nám ekonomický námestník Kysuckej nemocnice s poliklinikou Martin Šenfeld. Dodal, že licencia pre Čadcu je platná od 3.12.2009.
Riaditeľ ZZS Kysuce Hybrant argumentuje, že na rozdiel spred štyroch rokov, keď nemocnica, ktorá vtedy RLS prevádzkovala, mala limity na lieky i špecifický materiál, u nich limity neplatia. Na lieky sme vlani vynaložili 791 481 korún, na špeciálny zdravotnícky materiál 1 062 000 korún. V roku 2007 mali 6 300 výjazdov, vlani ich bolo 7 000. Riaditeľ Hybrant dodáva, že platia všetky dane, odvody a nie sú dlžníkmi.
V Turzovke bude od 7. decembra prevádzkovať stanicu záchrannej zdravotnej služby služba Falck Záchranná, ktorá má na území Slovenska 74 staníc s takmer 1000 zamestnancami.
V Turzovke už lekár nebude
„Sme z toho smutní, pretože teraz tu zostane stanica bez lekára. Dozvedeli sme sa, že licencia platí na štyri roky. Máme z toho obavy, čo ak vznikne nespokojnosť, v tomto prípade sa nebude sa dať nič zmeniť. A život sa mení, zvlášť tu, na Kysuciach. Odborníci nám odchádzajú preč, ľudia musia za zdravotníckymi službami cestovať. Nezdá sa mi, že ide o krok vpred. S predchádzajúcim prevádzkovateľom sme nemali žiadne problémy, navyše stanica tu mala aj svojho lekára," povedal nám primátor Turzovky Miroslav Rejda.