Vedeli ste, že pri sútoku Kysuce a Bystrice bývali mamuty? Aj o tom bude prvá komplexná prírodovedná expozícia. Otvoria ju 1. októbra v Krásne nad Kysucou. Predstaví exponáty fauny a flóry severozápadného Slovenska.
KRÁSNO NAD KYSUCOU. Od 1. októbra budú mať návštevníci možnosť pozrieť si novú prírodovednú expozíciu, ktorá v kysuckom regióne doposiaľ chýbala. „Ide o unikátny projekt, keďže sa na jeho sprevádzkovaní okrem Kysuckého múzea v Čadci podieľali aj Považské múzeum v Žiline, Oravské múzeum v Dolnom Kubíne a Liptovské múzeum v Ružomberku," informoval riaditeľ Kysuckého múzea v Čadci Miloš Jesenský.
Spolupráca múzeí pri tvorení novej expozície spočívala predovšetkým zapožičaním čo najširšieho záberu živočíšnych a rastlinných exponátov charakteristických pre Kysuce a širšie okolie, ktorých väčšina sa nachádza v zbierkových fondoch partnerských múzeí.
Nebudú chýbať šelmy, dravci ani sovy
Zoologickú sekciu, až na gigantického mamuta, zastupujú práve exponáty zo zbierok Považského múzea v Žiline. „Považské múzeum v Žiline v kontexte múzeí Žilinského kraja je múzeom s najbohatším počtom veľkých aj malých zoologických preparátov. Nemalú zásluhu na tom má fundované oddelenie pre uchovávanie a ochranu zbierkového fondu, kde sa okrem iného preparuje aj živočíšny materiál ako napríklad hmyz, dermoplastické, kostrové a kožušinové preparáty," dodal zoológ Považského múzea v Žiline Ladislav Hlôška.
Slečna so zubom ako notebook a hmotnosťou 450 kilogramov? Kliknite a pozrite si fotogalériu.
Do kysuckej expozície bolo zapožičaných okolo 110 živočíšnych preparátov - všetky druhy veľkých šeliem, párnokopytníkov vyskytujúcich sa na Kysuciach, vzácne chránené dravce a sovy. Tieto exponáty boli kedysi súčasťou prírodovednej expozície dokumentujúcej vývin živej i neživej prírody severozápadného Slovenska v kaštieli v Krasňanoch. Ten býval do roku 2000 v správe Považského múzea v Žiline.
„V súčasnosti sú prírodovedné exponáty Považského múzea v Žiline vystavované prostredníctvom krátkodobých alebo dlhodobých výstav doma a v zahraničí. Návštevníci kysuckej expozície budú môcť vidieť naše živočíšne preparáty do roku 2012.
Preparovanie zvierat je veľmi komplikované
Preparovanie veľkých zvierat býva veľmi komplikované a väčšinou sa zbierky nepožičiavajú pre svoju vedeckú hodnotu. Expozíciu v Krásne nad Kysucou vnímame ako pozitívny krok ku ďalším spoločným projektom Kysuckého, Liptovského, Oravského a Považského múzea, ktoré smerujú k prepojeniu a zároveň zatraktívneniu cestovného ruchu Žilinského kraja," povedal riaditeľ Považského múzea v Žiline Boris Schubert.
Nová prírodovedná expozícia v Krásne nad Kysucou prvý raz predstaví svoje zaujímavé exponáty, štvormetrového mamuta a špecializované učebne vo štvrtok 1. októbra. Otvorenie prírodovednej expozície je dôkazom toho, že múzeá Žilinského samosprávneho kraja ťahajú za jeden povraz.
Riaditeľ Kysuckého múzea Miloš Jesenský zhmotnil predstavu prírodovednej expozície, oživil a sprístupnil rozsiahle priestory múzea v Kultúrnom dome v Krásne nad Kysucou ich prestavbou z depozitárnych priestorov na priestory expozičné. Ich dominantným prvkom je viac ako štvormetrová mamutica.
Umiestnenie prírodovednej expozície práve v Krásne nad Kysucou je symbolické. V blízkosti obce na sútoku riek Kysuce a Bystrice boli totiž mamuty pred desiatkami tisíc rokov doma. Svedčí o tom nález stoličky z čeľuste mamuta dlhosrstého.
Súčasťou prírodovednej expozície budú aj špecializované učebne pre študentov, ktorí môžu hodiny prírodopisu alebo biológie absolvovať spolu s pedagógmi priamo v múzeu.