Kysucké múzeum v Čadci zaujímavým spôsobom priblížilo žiakom základných škôl obdobie po roku 1945.
ČADCA. V súčasnosti je vo výstavných priestoroch Kysuckého múzea v Čadci inštalovaná výstava s názvom Výstroj a zbrane Čs. armády po roku 1945. Pracovníci múzea sa rozhodli oživiť výstavu odbornou prednáškou pre žiakov deviatych ročníkov základných škôl. Zároveň im priblížili obdobie pred a po roku 1945 spôsobom, aký sa v učebniciach dejepisu nenachádza.
Žiaci zo škôl v Rakovej a Staškove sa dozvedeli od pracovníkov Vojenského historického múzea v Piešťanoch o účasti Slovákov v Československých légiách za I. svetovej vojny či zbrojárskej výrobe na Slovensku v rokoch 1914 - 1990. Prednášajúci im priblížili tiež Karpátsko - dukliansku operáciu a informovali ich o výzbroji Československej armády po roku 1945.
Súčasťou odbornej prednášky bolo premietanie filmu o pamätníkoch Dukly a Duklianskej operácií. Po pútavých slovách a zážitkoch zo základnej vojenskej služby v podaní dvoch pracovníkov Vojenského múzea - Petra Turza a Martina Gabča, si žiaci dokázali lepšie predstaviť spomínané obdobie.
Prednáška sa neskôr zmenila na živú besedu, v ktorej preberali otázky týkajúce sa nielen samotnej výstavy a vojnového obdobia ale i učiva dejepisu. Žiaci sa dozvedeli aj o možnostiach štúdia na vysokých vojenských školách. Mali možnosť vystavené exponáty vziať do rúk a skúsiť, ako sa zbrane rozoberajú a skladajú a oboznámili sa o ich funkčnosti.
„Výstavu Výstroj a zbrane čs. armády po roku 1945 si môžete pozrieť do 17. novembra. Od 27. novembra na vás čaká výstava zo zbierok Slovenského národného múzea - Múzea bábkarských kultúr a hračiek nesúca názov Hračka - tajomstvo, radosť...," informovala Lenka Jancová z Kysuckého múzea.