Z mapy Kysúc vymazali záchranku

Ministerstvo zdravotníctva pripravilo sever Slovenska o záchrannú službu. Sanitky to majú k chorým a zraneným ďalej.

Sanitky z celého Slovenska bez licencie na protest parkujú pred parlamentom a ministerstvom zdravotníctva. Pod oknami ministra stojí aj sanitka z Kysuckého Nového Mesta, kde licenciu nezískal nik.Sanitky z celého Slovenska bez licencie na protest parkujú pred parlamentom a ministerstvom zdravotníctva. Pod oknami ministra stojí aj sanitka z Kysuckého Nového Mesta, kde licenciu nezískal nik. (Zdroj: SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

BRATISLAVA. Kysuce sa obávajú, či sa k ľuďom vo vážnom zdravotnom stave stihne včas dostať sanitka. Kým dosiaľ pôsobili v regióne tri záchranky s lekárom a dve so zdravotníkmi, po novom ostane v dvoch kysuckých okresoch so 126-tisíc ľuďmi jediná posádka s lekárom a tri nelekárske.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V okrese Kysucké Nové Mesto už tretí deň nefunguje záchranka vôbec. Zajtra od polnoci príde o lekára aj posádka z Turzovky. Jedinej čadčianskej záchranke s lekárom a trom posádkam bez lekárov tak budú musieť vypomáhať záchranári zo Žiliny.

SkryťVypnúť reklamu

Licenciu nedostal nikto

K zníženiu počtu záchraniek došlo tým, že doterajšiemu poskytovateľovi záchrannej zdravotnej služby z Kysuckého Nového Mesta vypršala licencia, na jeho miesto však ministerstvo zdravotníctva ani na dvakrát
v súťaži nikoho nevybralo. Tvrdí, že nik z uchádzačov nespĺňal podmienky.

V súťaži bola aj doterajšia záchranka, ktorá mala licenciu doteraz a roky službu poskytovala. Tretie kolo súťaže o licencie bude v januári, vzniknutú dieru na mape Slovenska tak najskôr zaplátajú o niekoľko týždňov. Proces však môže trvať aj mesiace.

san3.jpg

V roku 2007 v meste v unimobunkách uhorelo šesť ľudí. Otázne je, či sa aj pri takýchto prípadoch dokážu sanitky dostať z okolia k nehode včas. FOTO: ČTK

Doterajší poskytovateľ záchrannej zdravotnej služby a šéf kysuckej záchranky Ivo Hybrant tvrdí, že kým dosiaľ bol priemerný dojazd k pacientovi osem a pol minúty, teraz to môže byť aj o dvadsať minúť viac. „Ak bude treba napríklad v Skalitom posádku s lekárom a čadčianska bude na inom výjazde, bude musieť prísť sanitka z takmer 50 kilometrov vzdialenej Žiliny. Ak bude nejaká voľná.“

SkryťVypnúť reklamu

Sanitky na dojazd k pacientovi limit nemajú. Povinne musia iba vyraziť do minúty od núdzového volania.
Tým, že ministerstvo v súťaži nevybralo nikoho, porušilo podľa Hybranta zákon. Rovnaký názor má aj Asociácia poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby, ktorá už podala trestné oznámenie.

sanitky-web.jpg

„Zákon určuje, že v Kysuckom Novom Meste posádka byť má. Tým, že tam nie je a dojazd sa predlžuje, dochádza k ohrozeniu života pacientov,“ tvrdí predseda asociácie Ján Hencel. „Napríklad pri zástave srdca klesá každú minútu šanca na prežitie o sedem až desať percent, takže desať minút nayše môže znamenať smrť.“

Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že neúspešní uchádzači zbytočne strašia ľudí. „Pred štyrmi rokmi na Slovensku fungovalo 94 bodov záchrannej zdravotnej služby, dnes ich je viac ako 270. Ak jeden bod bude čiastočne neobsadený, nemôže systém kolabovať,“ tvrdí hovorkyňa Zuzana Čižmáriková.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo upokojuje

„Ak sa v regióne vyskytne situácia, že bude treba viacero zásahov naraz, bude operačné stredisko posielať najbližšie vozy,“ vraví hovorkyňa. Záchranári zo Žiliny museli na Kysuciach zasahovať už aj včera.

„V okrese Kysucké Nové Mesto sme zasahovali štyrikrát. Zatiaľ to bolo chvaľabohu bez problémov,“ povedala vedúca lekárka Krajského operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby v Žiline Anna Smiešková.
Ministerstvo sľubuje, že nový poskytovateľ záchrannej služby na Kysuciach nastúpi „hneď po skončení tretieho kola súťaže“.

Súťaž odstavila desiatky sanitiek

Zmena záchrannej služby nie vždy znamenala aj zmenu posádky sanitiek. Víťazi preberajú záchranárov a lekárov od neúspešných.

BRATISLAVA. Prevádzkovanie záchraniek je jednou z najlepšie platených služieb v zdravotníctve. Veľký záujem o licencie spôsobili aj paušálne platby zdravotných poisťovní. Pre ambulanciu rýchlej zdravotnej pomoci je to asi 17-tisíc eur mesačne, ak má v sanitke aj lekára, dostane takmer 28-tisíc eur.

Ministerstvo zdravotníctva spustilo koncom leta prerozdeľovanie licencií na záchranky po štyroch rokoch. O 270 miestach rozhoduje v troch kolách komisia zriadená ministerstvom. Výsledky prvý dvoch kôl odstavili viacerých zabehnutých poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby.

san2.jpg

Záchranári za nevyužité sanitky vinia ministra Rašiho a premiéra Fica. FOTO SME – PETER ŽÁKOVIČ

Neúspešní uchádzači kritizujú ministerstvo za pochybné podmienky výberu a za to, že licenciu získali aj firmy, ktoré nespĺňajú základné podmienky. Vyhrali totiž aj uchádzači, ktorí nemajú personál či priestory, ale iba zmluvy o budúcich zmluvách. Niektoré víťazné firmy až po rozhodnutí komisie začali hľadať záchranárov a lekárov cez internetové inzeráty. Spoľahli sa na to, že k nim prejdú zdravotníci od neúspešných uchádzačov o licenciu. Štátna bratislavská záchranka zasa teraz nakupuje 140 sanitiek.

Rovnaké pravidlá na udeľovanie licencií platili už za predchádzajúcej vlády, za ministra Rudolfa Zajaca. Vtedy však išlo o prvé delenie licencií. Tentoraz po rozhodnutí komisie zostali na viacerých miestach Slovenska nevyužité stanice a vybavenie.

Asociácia poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby, ktorá od začiatku kritizuje výberové konanie pre podozrenie z netransparentnosti, požaduje jeho zrušenie. Minister zdravotníctva Richard Raši zo Smeru s tým však nesúhlasí. Diskutovať o zmene pravidiel chce až po uzavetí výberového konania.

vfo

Aj minúta rozhodne o živote

O zásahoch hovorí PETER KOVÁČ, záchranár v posádke bez lekára zo Starej Turej.

Ako často máte prípady, kde ide o každú minútu?
„Pre záchranára ide pri všetkých výjazdoch o každú minútu. Nikdy nevieme, či pacient alebo jeho blízky stav dobre opísal a aké vážne to skutočne je. Ak máme nahlásený pád na bicykli, môže za tým byť krvácanie do mozgu.“

Niekedy je však hneď jasné, že ide o vážny prípad.
„Keď sa dusí malé dieťa, alebo ide o rozsiahlu dopravnú nehodu, dôraz na čas je ešte väčší. Nedá sa však povedať, ako často to býva. Keď som slúžil pred dvoma dňami, mali sme osem výjazdov z toho šesť akútnych vrátane zlyhania srdca. O deň sme mali štyri ľahké prevozy.“

K akým najvážnejším prípadom jazdíte?
„Najvážnejšie sú zranenia, ktoré bezprostredne ohrozujú život, napríklad zlyhanie obehového systému, infarkt, cievne mozgové príhody, ťažké autohavárie. Ak vtedy nie je poskytnutá predlekárska pomoc do piatich minút, človek zväčša nemá šancu na prežitie.“

Stáva sa, že pre iný výjazd musí pacient čakať a minúty potom chýbajú?
„Stáva sa, že nás z výjazdu odvolávajú, ak sa stane niečo vážnejšie. Operačné stredisko musí zhodnotiť, čo je závažnejšie. Ak musíme ísť napríklad tridsať kilometrov, pri vážnom zlyhaní životných funkcií to môže skončiť fatálne.“

Aký je rozdiel v zásahu posádky s lekárom a bez neho?
„Posádka bez lekára má všetko dôležité zdravotnícke vybavenie aj školenia. Ak je stav vážnejší, konzultujeme cez telefón postup s lekárom.“

mp

Vyrážajú z volebnej miestnosti

TRENČIANSKE JASTRABIE, BRATISLAVA. Komplikovane sa skončila súťaž o licencie na záchranky aj v Trenčianskom Jastrabí. Nová firma, ktorá licenciu získala, nemá v obci priestory. Lekár a záchranári preto sídlia v budove obecného úradu v miestnosti, ktorú využívajú na voľby. Upozornila na to televízia Markíza.

Predchádzajúci poskytovateľ záchrannej zdravotnej služby v obci odmietol uvoľniť svoje priestory, pretože do nich investoval vlastné peniaze. Asociácia poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby, ktorá zastupuje aj nespokojných uchádzačov, tvrdí, že záchranka v jedinej miestnosti nespĺňa zákonné podmienky.

juk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 8 093
  2. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 5 702
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 596
  4. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 5 572
  5. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 464
  6. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 980
  7. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 905
  8. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 225
  1. Naďa Serafínová: Kto je Sulíkov syn a prečo obťažuje ľudí.
  2. Ivan Čáni: Dokáže NR SR prijať uznesenie odsudzujúce cestu Roberta Fica do Moskvy?
  3. Júlia Piraňa Mikolášiková: Nazvali po ňom policajnú akciu, viac ako 20 rokov pôsobil v zločineckej skupine, priznal sa k násilným činom. Ostal bez trestu
  4. Zuza Fialová: Prečo potrebujeme prepísať históriu
  5. Štefan Šturdzík: Igor v Kyjeve.
  6. Viktor Pamula: Tvorí sa nová Európa
  7. Eva Gallova: Pred koncom vojny nemecké velenie vybralo 23 budovy, ktoré zničia v Banskej Bystrici na námestí a priľahlých uliciach
  8. Anton Kaiser: Medzinárodná fotografická výstava
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 582
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 999
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 589
  4. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 068
  5. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 10 287
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 460
  7. Ján Chomík: Liek na nespavosť 8 055
  8. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 6 874
  1. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  2. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  4. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  5. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  6. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  7. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Naďa Serafínová: Kto je Sulíkov syn a prečo obťažuje ľudí.
  2. Ivan Čáni: Dokáže NR SR prijať uznesenie odsudzujúce cestu Roberta Fica do Moskvy?
  3. Júlia Piraňa Mikolášiková: Nazvali po ňom policajnú akciu, viac ako 20 rokov pôsobil v zločineckej skupine, priznal sa k násilným činom. Ostal bez trestu
  4. Zuza Fialová: Prečo potrebujeme prepísať históriu
  5. Štefan Šturdzík: Igor v Kyjeve.
  6. Viktor Pamula: Tvorí sa nová Európa
  7. Eva Gallova: Pred koncom vojny nemecké velenie vybralo 23 budovy, ktoré zničia v Banskej Bystrici na námestí a priľahlých uliciach
  8. Anton Kaiser: Medzinárodná fotografická výstava
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 582
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 999
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 589
  4. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 068
  5. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 10 287
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 460
  7. Ján Chomík: Liek na nespavosť 8 055
  8. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 6 874
  1. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  2. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  4. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  5. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  6. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  7. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu