Pondelok, 29. máj, 2023 | Meniny má Vilma

Z mapy Kysúc vymazali záchranku

Ministerstvo zdravotníctva pripravilo sever Slovenska o záchrannú službu. Sanitky to majú k chorým a zraneným ďalej.

Sanitky z celého Slovenska bez licencie na protest parkujú pred parlamentom a ministerstvom zdravotníctva. Pod oknami ministra stojí aj sanitka z Kysuckého Nového Mesta, kde licenciu nezískal nik.Sanitky z celého Slovenska bez licencie na protest parkujú pred parlamentom a ministerstvom zdravotníctva. Pod oknami ministra stojí aj sanitka z Kysuckého Nového Mesta, kde licenciu nezískal nik. (Zdroj: SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

BRATISLAVA. Kysuce sa obávajú, či sa k ľuďom vo vážnom zdravotnom stave stihne včas dostať sanitka. Kým dosiaľ pôsobili v regióne tri záchranky s lekárom a dve so zdravotníkmi, po novom ostane v dvoch kysuckých okresoch so 126-tisíc ľuďmi jediná posádka s lekárom a tri nelekárske.

V okrese Kysucké Nové Mesto už tretí deň nefunguje záchranka vôbec. Zajtra od polnoci príde o lekára aj posádka z Turzovky. Jedinej čadčianskej záchranke s lekárom a trom posádkam bez lekárov tak budú musieť vypomáhať záchranári zo Žiliny.

Licenciu nedostal nikto

K zníženiu počtu záchraniek došlo tým, že doterajšiemu poskytovateľovi záchrannej zdravotnej služby z Kysuckého Nového Mesta vypršala licencia, na jeho miesto však ministerstvo zdravotníctva ani na dvakrát
v súťaži nikoho nevybralo. Tvrdí, že nik z uchádzačov nespĺňal podmienky.

V súťaži bola aj doterajšia záchranka, ktorá mala licenciu doteraz a roky službu poskytovala. Tretie kolo súťaže o licencie bude v januári, vzniknutú dieru na mape Slovenska tak najskôr zaplátajú o niekoľko týždňov. Proces však môže trvať aj mesiace.

san3.jpg

V roku 2007 v meste v unimobunkách uhorelo šesť ľudí. Otázne je, či sa aj pri takýchto prípadoch dokážu sanitky dostať z okolia k nehode včas. FOTO: ČTK

Doterajší poskytovateľ záchrannej zdravotnej služby a šéf kysuckej záchranky Ivo Hybrant tvrdí, že kým dosiaľ bol priemerný dojazd k pacientovi osem a pol minúty, teraz to môže byť aj o dvadsať minúť viac. „Ak bude treba napríklad v Skalitom posádku s lekárom a čadčianska bude na inom výjazde, bude musieť prísť sanitka z takmer 50 kilometrov vzdialenej Žiliny. Ak bude nejaká voľná.“

Sanitky na dojazd k pacientovi limit nemajú. Povinne musia iba vyraziť do minúty od núdzového volania.
Tým, že ministerstvo v súťaži nevybralo nikoho, porušilo podľa Hybranta zákon. Rovnaký názor má aj Asociácia poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby, ktorá už podala trestné oznámenie.

sanitky-web.jpg

„Zákon určuje, že v Kysuckom Novom Meste posádka byť má. Tým, že tam nie je a dojazd sa predlžuje, dochádza k ohrozeniu života pacientov,“ tvrdí predseda asociácie Ján Hencel. „Napríklad pri zástave srdca klesá každú minútu šanca na prežitie o sedem až desať percent, takže desať minút nayše môže znamenať smrť.“

Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že neúspešní uchádzači zbytočne strašia ľudí. „Pred štyrmi rokmi na Slovensku fungovalo 94 bodov záchrannej zdravotnej služby, dnes ich je viac ako 270. Ak jeden bod bude čiastočne neobsadený, nemôže systém kolabovať,“ tvrdí hovorkyňa Zuzana Čižmáriková.

Ministerstvo upokojuje

„Ak sa v regióne vyskytne situácia, že bude treba viacero zásahov naraz, bude operačné stredisko posielať najbližšie vozy,“ vraví hovorkyňa. Záchranári zo Žiliny museli na Kysuciach zasahovať už aj včera.

„V okrese Kysucké Nové Mesto sme zasahovali štyrikrát. Zatiaľ to bolo chvaľabohu bez problémov,“ povedala vedúca lekárka Krajského operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby v Žiline Anna Smiešková.
Ministerstvo sľubuje, že nový poskytovateľ záchrannej služby na Kysuciach nastúpi „hneď po skončení tretieho kola súťaže“.

Súťaž odstavila desiatky sanitiek

Zmena záchrannej služby nie vždy znamenala aj zmenu posádky sanitiek. Víťazi preberajú záchranárov a lekárov od neúspešných.

BRATISLAVA. Prevádzkovanie záchraniek je jednou z najlepšie platených služieb v zdravotníctve. Veľký záujem o licencie spôsobili aj paušálne platby zdravotných poisťovní. Pre ambulanciu rýchlej zdravotnej pomoci je to asi 17-tisíc eur mesačne, ak má v sanitke aj lekára, dostane takmer 28-tisíc eur.

Ministerstvo zdravotníctva spustilo koncom leta prerozdeľovanie licencií na záchranky po štyroch rokoch. O 270 miestach rozhoduje v troch kolách komisia zriadená ministerstvom. Výsledky prvý dvoch kôl odstavili viacerých zabehnutých poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby.

san2.jpg

Záchranári za nevyužité sanitky vinia ministra Rašiho a premiéra Fica. FOTO SME – PETER ŽÁKOVIČ

Neúspešní uchádzači kritizujú ministerstvo za pochybné podmienky výberu a za to, že licenciu získali aj firmy, ktoré nespĺňajú základné podmienky. Vyhrali totiž aj uchádzači, ktorí nemajú personál či priestory, ale iba zmluvy o budúcich zmluvách. Niektoré víťazné firmy až po rozhodnutí komisie začali hľadať záchranárov a lekárov cez internetové inzeráty. Spoľahli sa na to, že k nim prejdú zdravotníci od neúspešných uchádzačov o licenciu. Štátna bratislavská záchranka zasa teraz nakupuje 140 sanitiek.

Rovnaké pravidlá na udeľovanie licencií platili už za predchádzajúcej vlády, za ministra Rudolfa Zajaca. Vtedy však išlo o prvé delenie licencií. Tentoraz po rozhodnutí komisie zostali na viacerých miestach Slovenska nevyužité stanice a vybavenie.

Asociácia poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby, ktorá od začiatku kritizuje výberové konanie pre podozrenie z netransparentnosti, požaduje jeho zrušenie. Minister zdravotníctva Richard Raši zo Smeru s tým však nesúhlasí. Diskutovať o zmene pravidiel chce až po uzavetí výberového konania.
vfo
Aj minúta rozhodne o živote

O zásahoch hovorí PETER KOVÁČ, záchranár v posádke bez lekára zo Starej Turej.

Ako často máte prípady, kde ide o každú minútu?
„Pre záchranára ide pri všetkých výjazdoch o každú minútu. Nikdy nevieme, či pacient alebo jeho blízky stav dobre opísal a aké vážne to skutočne je. Ak máme nahlásený pád na bicykli, môže za tým byť krvácanie do mozgu.“

Niekedy je však hneď jasné, že ide o vážny prípad.
„Keď sa dusí malé dieťa, alebo ide o rozsiahlu dopravnú nehodu, dôraz na čas je ešte väčší. Nedá sa však povedať, ako často to býva. Keď som slúžil pred dvoma dňami, mali sme osem výjazdov z toho šesť akútnych vrátane zlyhania srdca. O deň sme mali štyri ľahké prevozy.“

K akým najvážnejším prípadom jazdíte?
„Najvážnejšie sú zranenia, ktoré bezprostredne ohrozujú život, napríklad zlyhanie obehového systému, infarkt, cievne mozgové príhody, ťažké autohavárie. Ak vtedy nie je poskytnutá predlekárska pomoc do piatich minút, človek zväčša nemá šancu na prežitie.“

Stáva sa, že pre iný výjazd musí pacient čakať a minúty potom chýbajú?
„Stáva sa, že nás z výjazdu odvolávajú, ak sa stane niečo vážnejšie. Operačné stredisko musí zhodnotiť, čo je závažnejšie. Ak musíme ísť napríklad tridsať kilometrov, pri vážnom zlyhaní životných funkcií to môže skončiť fatálne.“

Aký je rozdiel v zásahu posádky s lekárom a bez neho?
„Posádka bez lekára má všetko dôležité zdravotnícke vybavenie aj školenia. Ak je stav vážnejší, konzultujeme cez telefón postup s lekárom.“

mp

Vyrážajú z volebnej miestnosti

TRENČIANSKE JASTRABIE, BRATISLAVA. Komplikovane sa skončila súťaž o licencie na záchranky aj v Trenčianskom Jastrabí. Nová firma, ktorá licenciu získala, nemá v obci priestory. Lekár a záchranári preto sídlia v budove obecného úradu v miestnosti, ktorú využívajú na voľby. Upozornila na to televízia Markíza.

Predchádzajúci poskytovateľ záchrannej zdravotnej služby v obci odmietol uvoľniť svoje priestory, pretože do nich investoval vlastné peniaze. Asociácia poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby, ktorá zastupuje aj nespokojných uchádzačov, tvrdí, že záchranka v jedinej miestnosti nespĺňa zákonné podmienky.

juk

Najčítanejšie na My Kysuce

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
  3. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko
  4. V Bratislave sa koná Globsec
  5. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
  6. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
  7. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
  8. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
  1. Kto stretne legendárneho Ronalda?
  2. Modrovlasý gamer Michal: Tu sú moje tipy pre Digitálneho žiaka
  3. V Bratislave sa koná Globsec
  4. Vyhrajte elektrokolobežku SENCOR s tipom od Romana!
  5. Art, Terra, Duo: SodaStream prichádza s novými prístrojmi
  6. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
  7. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
  8. Na trhu jazdeniek pribudli kabriolety
  1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 10 044
  2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 865
  3. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 6 092
  4. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 101
  5. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 491
  6. Ďurákovci a ich biznis: Z malého e-shopu k státisícovým tržbám 2 322
  7. Existuje viac spôsobov, ako znížiť mesačnú splátku na hypotéke 2 255
  8. Viete, prečo existuje hmyz? Vďačíme mu za jedlo aj čistý vzduch 2 203

Blogy SME

  1. Jozef Varga: Krkavci / 10. /
  2. Marek Mačuha: O zákaze spaľovacích motorov
  3. Ján Šeďo: Nebyť Putina, R. Kadyrov by bol dedinský blázon, takto je vedec a...všetko, ale nevie čítať z papiera...
  4. Vladimír Krátky: Kedy už konečne Fico s (Blahom) Orbánom
  5. Anna Miľanová: Z mojej tvorby "sny v modrej nálade"...
  6. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 29. /
  7. Jozef Ďanovský: Psychadelický Bypass
  8. Nadácia otvorenej spoločnosti OSF: Každá minca má dve strany...
  1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 108 497
  2. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 908
  3. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 380
  4. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 14 568
  5. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 9 362
  6. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 431
  7. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ? 5 355
  8. Ivan Bilohuščin: Igor Matovič: génius anti-intelektuálneho populizmu 5 002
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Je dôležité, aby dospelí boli deťom dobrými sprievodcami po internete.


2 h
Chlapci z kategórie U7 si domov odviezli bronzové kovy.

Chlapci uspeli na turnaji v českom Sedlišti.


FK Čadca 3 h
Secesná budova bola jednou z mála historických, ktoré v Čadci ostali.

Majiteľ domu chce z nájmu financovať väčšie opravy nehnuteľnosti.


3 h

Malí futbalisti zabojujú o titul Majstra Slovenska a atraktívnu odmenu


4 h

Blogy SME

  1. Jozef Varga: Krkavci / 10. /
  2. Marek Mačuha: O zákaze spaľovacích motorov
  3. Ján Šeďo: Nebyť Putina, R. Kadyrov by bol dedinský blázon, takto je vedec a...všetko, ale nevie čítať z papiera...
  4. Vladimír Krátky: Kedy už konečne Fico s (Blahom) Orbánom
  5. Anna Miľanová: Z mojej tvorby "sny v modrej nálade"...
  6. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 29. /
  7. Jozef Ďanovský: Psychadelický Bypass
  8. Nadácia otvorenej spoločnosti OSF: Každá minca má dve strany...
  1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 108 497
  2. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 908
  3. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 380
  4. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 14 568
  5. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 9 362
  6. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 431
  7. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ? 5 355
  8. Ivan Bilohuščin: Igor Matovič: génius anti-intelektuálneho populizmu 5 002
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu