SVRČINOVEC. Jarabice poľné zachraňujú poľovníci z poľovníckej spoločnosti Kolibiská od minulého roku. Ako prví získali finančné prostriedky z ministerstva životného prostredia. Z environmentálneho fondu dostali 3 320 eur. Minulý rok vypustili do poľovného revíru 160 exemplárov tohto vzácneho druhu.
Autorom projektu zameraného na zachovanie a stabilizáciu populácie jarabice a zachovanie jej genofondu je Peter Beleš. Kedysi podľa neho žili na Kysuciach početné kŕdle jarabíc. Zdržiavali sa v nižšie položených oblastiach na poliach, ktoré boli kedysi udržiavané. Na obrobených poliach mali dostatok potravy a úkrytov. Zvrat nastal po zavedení veľkoplošného obhospodarovania pozemkov.
"Práve to spôsobilo, že tento užitočný druh takmer vyhynul. V súčasnosti je jarabica poľná, hoci patrí medzi poľovnú zver, zákonom chránený druh, čiže nie je povolený jej lov. Jej populácia je na Kysuciach už len osrovčekovite roztrúsená a rozdrobená. Hrozí jej zánik," hovorí Beleš.
Vypracovali nový projekt
Tento rok podala poľovnícka spoločnosť Kolibiská nový projekt, čím sa opätovne uchádza o dotáciu zameranú na záchranu tohto druhu zveri. „Škoda, že našu snahu nepodporujú podobným zazverovaním ostatní užívatelia poľovníckych revírov z nášho regiónu," konštatuje Beleš.
FOTO: WWW.VTAKY.SK
O dotáciu sa tento rok uchádzajú aj poľovníci z okresu Žiar nad Hronom. Poľovníkov zo Svrčinovca požiadali o pomoc pri vypracovaní projektu zameraného na záchranu jarabice.
Svrčinovskí poľovníci majú úprimnú radosť z toho, že ich iniciatíva naštartovala novelizáciu zákona o environmentálnom fonde, ktorá by sa mala doplniť o oblasť poľovníctva, čím by sa zväčšili možnosti využitia fondu.
Vypustili stovku bažantov
Poľovníci zo Svrčinovca vypustili v minulých dňoch do prírody 100 bažantov. Chcú zvýšiť jednak druhové bohatstvo revíru, tiež začať s chovom bažantov, ktoré patria medzi malú pernatú zver.
„Chceme vytvoriť vyhovujúce životné podmienky pre tento druh zveri, ktorá sa podľa našich pozorovaní začala v poľovnom revíri aj prirodzene rozmnožovať," dodáva Beleš. V jarných mesiacoch plánujú vypustiť zvyšných 50 sliepok.