KLOKOČOV. V dôsledku hospodárskej krízy podnikatelia v kysuckej obci Klokočov podľa jej starostu Ľuboša Stríža v určitých veciach doslova krvácajú. "Ľudia chodia nakupovať tam, kde to je najlacnejšie. A využívajú všetky možné zľavy, či už zľavy vo veľkých obchodných reťazcoch, alebo chodia na nákupy do Českej republiky. V našej obci máme momentálne potraviny takmer na každom kilometri, len tá kúpna sila je zo dňa na deň menšia," konštatoval Stríž.
Majiteľom piatich obchodov v Klokočove je podnikateľ František Čečotka. "V obchodoch krízu pociťujeme tak, že občania chodia nakupovať do Českej republiky a do Poľska. Tam zostávajú peniaze a zisky, ktoré by mohli zostať u nás, a takto ich vynášame tam. V obchodoch je problém, pretože ľudia sadnú do auta a idú tam, kde je lacnejšie. A u nás kupujú len to najnutnejšie ako chleba či soľ," uviedol Čečotka.
Pripomenul, že ľudia na Kysuciach si ešte stále chovajú napríklad sliepky a dopestujú zemiaky. "Ale je a bude to tak, že zákazník pôjde tam, kde bude lacnejšie. Do Českej republiky kameňom dohodíme, takže ľudia zájdu tam a už majú iné ceny," povedal Čečotka. Zdôraznil, že podnikateľov sužuje najmä zlá platobná disciplína a malá vymožiteľnosť práva.
Opatrnosť ľudí pri nákupoch cíti aj majiteľka obchodu v centre Terchovej Viktória Ondrušová. "Obchod som otvorila v roku 2002, keď ešte v obci neboli obchodné reťazce. Mám jednu zamestnankyňu a doteraz to bolo na vyžitie. Za výhodu považujem osobnejší prístup k zákazníkom, ktorý vo väčších obchodoch nie je," podotkla Ondrušová.
Prednosta Obecného úradu v Terchovej František Kadaš si zaspomínal, že v 70. a 80. rokoch mali v obci viac ako 10 obchodov Jednota a Zdroj. "Boom nastal po roku 1989, keď vzrástol počet obchodov zhruba na dvojnásobok. Pomaly v každej druhej pivničke sa objavili obchody, ktoré ale mali niekedy krátke trvanie. Raritou je, že na Panskej lúke predávali potraviny v maringotke, a tá vydržala viac ako rok," dodal Kadaš.
V súčasnosti postačuje podľa prednostu obecného úradu na zabezpečenie zásobovania obyvateľov aj menej obchodov. "Osady sa sťahujú viac do centra, takže obyvatelia nepotrebujú mať obchody až tak blízko. Obec istý čas podporovala aj obchod v Štefanovej, no nemal dlhé trvanie. Zhorel, a potom predávala základné potraviny súkromníčka, ale tiež už nefunguje. V obci zostalo už iba niekoľko súkromných obchodníkov a pribudli prevádzky obchodných reťazcov," uzatvoril Kadaš.