ČADCA. Štát poskytne vyše 27-tisíc eur kysuckým obciam Skalité, Čierne, Svrčinovec a Klokočov, ktoré mali počas minuloročného februára kalamitu a vyhlásili tam mimoriadnu situáciu. Peniaze budú smerovať z rezervy vlády. Materiál o finančnej pomoci predložilo ministerstvo vnútra do pripomienkového konania.
Osady boli odrezané od sveta
Vo Svrčinovci vo februári vytváral nárazový vietor veľké snehové záveje, ktoré mali na niektorých miestach až dvojmetrovú výšku. Odrezaných od sveta zostalo päť osád - U Kule, Pod Grapy, Pod Hájkou, časť Závršia a Pod Valy, kde žije v sto domoch asi štyristo ľudí. Starosta Svrčinovca Juraj Strýček hovorí, že žiadali okolo 13-tisíc eur. Najviac peňazí vynaložili na záchranárske práce. Išlo najmä o sprejazdnenie ciest k spomínaným osadám.
Mimoriadnu situáciu mali aj v Čiernom. „Robili sme všetko pre to, aby sme znížili riziko ohrozenia života a zdravia obyvateľov. Zabezpečovali sme najmä prístup pre zásobovanie obchodov, tiež do všetkých inštitúcií, snažili sme sa sprístupniť cesty do odrezaných osád," povedal starosta Pavol Gomola.
V obci mali počas februárovej kalamity krízový režim, v rámci ktorého obmedzili pohyb vozidiel a ich odstavovanie na miestnych komunikáciách. V Skalitom boli počas mimoriadnej situácie odrezané od sveta osady Podkrížne, Na Potôčku, U Strakov, U Sojkov, U Greší a Liesková. Aj tam si záchranárske práce vyžiadali nemalé financie. „Prísľub na finančné odškodnenie sme dostali už pred vyše pol rokom. Žiadali sme 5-tisíc eur. Pri spomínanej mimoriadnej situácii sme sa snažili zabezpečiť prístup do osád, zhadzovali sme sneh z budov, keďže hrozilo ich preborenie," informoval nás prednosta OÚ v Skalitom Vladimír Krčmárik.
Veľké škody narobila aj októbrová kalamita
K mimoriadnej situácii sa pridala tiež obec Klokočov. Sedem dní tam dňom i nocou rozorávali miestne komunikácie i cesty do deviatich osád. V Klokočove dostali deti kvôli snehovej kalamite mimoriadne prázdniny. „Napísali sme na Úrad vlády, žiadali sme 5-tisíc eur. Pokiaľ peniaze dostaneme, vrátia sa do rozpočtu a budeme môcť s nimi rátať tento rok," hovorí starosta Ľubomír Stríž.
Obec nemalé prostriedky vynaložila aj pri kalamite, ktorá Kysuce náhle postihla vlani v októbri. „Najväčšie škody nám vznikli na verejnom rozhlase a osvetlení. Odrezané od sveta zostali viaceré osady. V časti Biely kríž boli ľudia bez elektriny dva týždne. Škody sme odhadli na 9 958 eur. Ide však o čiastku, ktorá nezahŕňa záchranárske práce.
Starosta dodáva, že Kysuce sú špecifické, pretože tu jedna kalamita strieda druhú. „Máme snehové aj povodňové. Nadôvažok, je tu jedno z najdlhších vykurovacích období na Slovensku. Aj preto by sa mal štát zaujímať o tento región a pomôcť obyvateľom aspoň formou dotácií na zateplenie domov či znížením depéhačky na palivá," argumentuje Stríž.