Osobnosti Kysúc si prevzali ocenenia

V sobotu sa v Dome kultúry v Čadci konal slávnostný koncert pri príležitosti udeľovania ocenení Osobnosť Kysúc za rok 2009.

Ocenení – zľava Stanislav Palúch, Bartolomej Gernát, Milan Pollák a Ján Podmanický.Ocenení – zľava Stanislav Palúch, Bartolomej Gernát, Milan Pollák a Ján Podmanický. (Zdroj: FILIP LAŠUT)

ČADCA. Kysuce majú ďalšie štyri nové osobnosti. Cenu im odovzdali na sobotňajšom slávnostnom koncerte v DK v Čadci. Došlo aj k zmene, keďže namiesto avízovaného ocenenia biskupovi Viliamovi Judákovi si čestný titul za humánnu činnosť v oblasti školstva a kultúry napokon prevzal Stanislav Palúch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Cimbalistu uznáva celé Slovensko

Stanislava Palúcha všetci považujú za Kysučana a len málokto vie, že sa narodil v Michalovciach a 15. júna minulého roka oslávil svoju šesťdesiatku. V roku 1972 nastúpil do Výskumného ústavu dopravného v Žiline ako výskumný pracovník, neskôr ako vedecký pracovník a vedúci výskumnej oblasti automatizácie riadiacich a informačných procesov. V roku 1982 ukončil vedeckú ašpirantúru na Matematicko-fyzikálnej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

Pracoval na viacerých výskumných úlohách o optimalizácii riadenia dopravy. Pod jeho vedením bol vyvinutý systém KASTOR na optimalizáciu mestskej a prímestskej autobusovej dopravy. Tento systém bol úspešne aplikovaný v Čechách i na Slovensku a prináša miliónové úspory ročne.

Od roku 1991 pracuje ako vedúci katedry matematických metód na Fakulte riadenia a informatiky Žilinskej univerzity. Je autorom mnohých odborný prác, prednášal na niekoľkých medzinárodných vedeckých konferenciách a univerzitách doma i v zahraničí, napr. v Lisabone, Seville i Londýne. S jeho menom sa spája zavedenie moderných študijných predmetov ako Teória informácie, Kryptografia a Teória výrobných rozvrhov. Mimoriadne bohatá je aj jeho publikačná a vedecká činnosť.

K jeho najväčším láskam patrí už od raného detstva hudba. Ovláda husle i klavír, no jeho najmilším nástrojom sa stal cimbal, a tak ho už celé desaťročia poznajú jeho priatelia najmä ako skvelého cimbalistu, uznávaného na celom Slovensku. Počas svojho bohatého muzikantského života pôsobil v mnohých folklórnych súboroch, s ktorými precestoval pol sveta a účinkoval po boku výnimočných slovenských umelcov. Je uznávanou osobnosťou folklórneho života na Kysuciach.

SkryťVypnúť reklamu

Na otázku, čo preň ocenenie znamená nám povedal: „Je to veľké prekvapenie, pretože som vôbec nečakal, že sa dostanem do spoločnosti takých slávnych ľudí, akých sme tu dnes stretli a ktorí si tiež prevzali takéto vyznamenania. Je to aj zadosťučinenie, že regionálna kultúra predsa len nie je taká „popoluška", ako sa zdalo."

Zaslúžil sa o prvý slovenský orloj

Ďalším oceneným bol Ján Podmanický, starosta obce Stará Bystrica, poslanec Národnej rady SR, ktorý získal čestný titul za čin roka v hospodárskej oblasti.

Pri nástupe do funkcie bol vo veku 25 rokov jedným z najmladších starostov na Slovensku. Od roku 2006 pôsobí aj ako poslanec Žilinského samosprávneho kraja. V národnom parlamente pracuje v Mandátovom a imunitnom výbore a vo výbore pre kultúru a médiá.

SkryťVypnúť reklamu

Obec Stará Bystrica, v ktorej vyrastal a v ktorej má svoje pevné rodinné i občianske zakotvenie, sa vďaka jeho premyslenej rozvojovej koncepcii stála známa na Slovensku i v zahraničí. Ľudí do Starej Bystrice láka predovšetkým unikátny Slovenský orloj, slávnostne sprístupnený 19. júla roku 2009, ktorý sa stal architektonickou dominantou upraveného Rínku sv. Michala v centre obce.

Ján Podmanický má hlboký vzťah k histórii a literatúre a sám je literárne činný.

Známe sú jeho diela Za oponou kysuckých dejín, Kysucké povesti či monografia Stará Bystrica, na ktorej sa podieľal ako spoluautor. Získal ocenenia Kniha roka 1999, Najlepšia detská kniha 2002 a v roku 2004 bronzovú Medailu matice slovenskej za literárnu a kultúrnu činnosť.

Pôsobí aj ako predseda Združenia miest a obcí Kysúc, predseda Kysuckého kultúrneho kruhu a ako člen Spolku slovenských spisovateľov a spolku kysuckých literátov Drizga. A čo hovorí na ocenenie? „Nevnímam ho ako osobné, ale ako ocenenie pre všetkých tých, ktorí pomohli myšlienke vytvoriť slovenský orloj. Je to teda spoločné ocenenie pre všetkých, ktorí túto myšlienku podporili".

Vyrába rohy, trombity, fujary aj gajdy

Treťou osobnosťou Kysúc za vlaňajší rok je Bartolomej Gernát. Čestný titul získal za celoživotné dielo.

Ide o popredného slovenského výrobcu ľudových hudobných ľudových nástrojov, inštrumentalistu a folkloristu. Je pôvodom východniar, lásku k piesni a hudbe si priniesol aj na Kysuce a spoločne s manželkou Evou a neskôr aj synom Andrejom ju napĺňa a odovzdáva dodnes.

Je dlhoročným členom folklórneho súboru Kysučan, dlhodobo spolupracuje aj s detským folklórnym súborom Kelčovan. Ako sólista precestoval s oboma súbormi mnohé krajiny a absolvoval niekoľko desiatok jedinečných vystúpení na domácej i zahraničnej pôde.

Viac ako štvrťstoročie sa venuje výskumu, spracovaniu a výrobe hudobných nástrojov a detských zvukových hračiek. Fujary, gajdy, fujary trombity, koncovky, pastierske rohy, pastierske píšťaly, handrárske píšťaly, gajdice, biče, rapkáče, pukačky, mlynčeky a ďalšie - mnohokrát vylepšené jeho vlastnou invenciou boli a sú ozdobou aj mnohých súťaží a výstav.

A práve ich remeselným zhotovovaním a umeleckým zdobením sa zaradil medzi významných tvorcov Kysúc nielen v celoslovenskom, ale aj v európskom meradle. Je viacnásobným laureátom a držiteľom najvyššieho ocenenia - Certifikátu Instrumentum Excellens v rámci vrcholnej slovenskej súťaže pre výrobcov ľudových hudobných nástrojov, ktorá sa každoročne koná počas Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve.

Prístup Bartolomeja Gernáta k výrobe nástrojov v sebe snúbi vysoké odborné poznanie, mimoriadnu remeselnú zručnosť a jedinečnú symbiózu ducha a matérie. „Toto ocenenie ma zaväzuje, pretože to, čomu venujem toľko času, má zmysel. Snažím sa, aby nástroje, ktoré vyrobím boli čo najkvalitnejšie, vyhovovali nielen mne, ale aj ostatným. Chcel by som, aby sa toto všetko zachovalo pre budúce generácie", povedal na margo udelenia čestného titulu.


Jeho srdcovkou je maratón

Za športový výkon roka s prihliadnutím na celoživotnú aktívnu prácu v oblasti športu získal ocenenie Milan Pollák z Čadce.


K najvýznamnejším a najpopulárnejším športovým i spoločenským podujatiam na Kysuciach nepochybne patrí, dnes už aj medzinárodne uznávaný, Kysucký maratón. Svoju históriu začal písať v roku 1953 a spája sa s menami zanietených bežcov a organizátorov ako boli Anton Blaha, Peter Glasnák, Jozef Majerík a ďalší.

Ich štafetu prevzal v roku 1991 nesmierne obetavý a skromný muž, pôvodným povolaním strojár, dnes vedúci pedagogický pracovník na Strednej odbornej škole technickej v Čadci, milovník bežeckých disciplín, neúnavný organizátor športových podujatí, kysuckej verejnosti dobre známy Milan Pollák.

Narodil sa 12. novembra roku 1955 v Čadci. Už v mladosti aktívne pretekal na krátkych i dlhých bežeckých tratiach a vzorne reprezentoval Čadcu, Kysuce i Slovensko. Neskôr pôsobil aj ako tréner, inštruktor, rozhodca lyžovania a lyžiarskej turistiky. Už takmer 20 rokov stojí na čele Klubu kysuckého maratónu.

Spoločne s ďalšími členmi klubu, aktivistami a mestom Čadca organizuje od roku 1994 aj tradičný aprílový cestný beh Čadčianska desiatka a od roku 2007 najmä študujúcej mládeži určený novembrový Beh na Husárik. Z ďalších podujatí môžeme spomenúť obľúbené Cooperove aerobné testy a Beh pre všetkých.

Svoje bohaté športové ako aj viac než 25-ročné pedagogické skúsenosti odovzdáva aj mladým kolegom a športovcom, ktorým veľmi rád a nezištne pomáha napĺňať úspešnú pretekársku kariéru. A čo hovorí na ocenenie: „Znamená pre mňa veľa. Je to však zásluha celého tímu, ktorý po celý rok pripravuje rôzne podujatia, ktorých vyvrcholením je Kysucký maratón. Tento rok pôjde už o 36. ročník."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 151
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 8 028
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 758
  4. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 843
  5. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 991
  6. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 872
  7. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 500
  8. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 2 320
  1. Ladislav Boršoš: Konkláve v STVR…
  2. Jakub Cipko: Ak nechcete Matoviča, treba začať robiť!
  3. Ivan Mlynár: Robo, panebožečoťatonapadlo ? Čo to bolo za zostavu v tom Kremli…...mamamia.
  4. Štefan Hrodek: Život v obchoďáku
  5. Ivan Čáni: Robert Fico písal Kaji Kallasovej.
  6. Julius Kravjar: Obmedzená suverenita alebo Kto chce biť, palicu si nájde
  7. Timotej Opálek: Mark Pritchard & Thom Yorke - Tall Tales
  8. Peter Štefãnik: Historické paralely a ich slabé miesta
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 803
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 747
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 389
  4. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 11 198
  5. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 8 910
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 676
  7. Ján Chomík: Liek na nespavosť 7 954
  8. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 810
  1. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  2. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  3. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  4. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  5. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  7. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  8. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Podpis zmluvy

Stredoslovenská energetika (SSE) a spoločnosť FUERGY uzatvorili strategickú spoluprácu a prinášajú na trh inovatívne smart energetické riešenie – Infimeo.


Samozber v Rudine lákal i minulý rok tisíce ľudí.

Pre mrazy sa čas samozberu oddialil.


Zmeny sa dotknú Tatier aj krátkych trás, zľavy ostávajú.


Staršie žiačky s trénerom (vľavo) a s rozhodcom.

V Čadci vytvorili skvelú a prajnú partiu nadšencov.


Dana Pavlíková
  1. Ladislav Boršoš: Konkláve v STVR…
  2. Jakub Cipko: Ak nechcete Matoviča, treba začať robiť!
  3. Ivan Mlynár: Robo, panebožečoťatonapadlo ? Čo to bolo za zostavu v tom Kremli…...mamamia.
  4. Štefan Hrodek: Život v obchoďáku
  5. Ivan Čáni: Robert Fico písal Kaji Kallasovej.
  6. Julius Kravjar: Obmedzená suverenita alebo Kto chce biť, palicu si nájde
  7. Timotej Opálek: Mark Pritchard & Thom Yorke - Tall Tales
  8. Peter Štefãnik: Historické paralely a ich slabé miesta
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 803
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 747
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 389
  4. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 11 198
  5. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 8 910
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 676
  7. Ján Chomík: Liek na nespavosť 7 954
  8. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 810
  1. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  2. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  3. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  4. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  5. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  7. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  8. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu