V juhoafrickom Kapskom Meste vyrástla unikátna stavba. Futbalový štadión, na ktorý sa zmestí 69 700 divákov. Strechu, ktorá je z oceľovej konštrukcie a visí na špeciálnych lanách, zhotovila firma z Kysúc.
ČADCA. Kysučan Ján Šperka, rodák zo Staškova, ešte nie je celkom rozhodnutý, či pôjde na futbalové majstrovstvá. Predsa len, ide o dvanásťtisíc kilometrovú vzdialenosť a let trvá 18 hodín. V jednom si je však stopercentne istý - že strecha určite vydrží a diváci sa nemusia báť, že spadne. Už päť rokov spolupracuje s nemeckou firmou, pre ktorú montovali oceľové konštrukcie v Mníchove.
Vďaka kvalitnej práci získali zákazku aj na montáž strechy na štadióne. „Len mesiac trvala príprava, naši supervízori tam boli osem mesiacov. Šestnásť ľudí dohliadalo na miestnych robotníkov, ktorí montovali konštrukciu sklenej strechy. „Išlo o náročnú robotu, štadión je unikátny, nemá obdobu. Strecha je sklená, tvorí ju 72 stĺpov s kovovými lanami," hovorí Šperka.
Dozvedáme sa, že v Afrike bude k dispozícii desať štadiónov, z nich sú štyri nové. Najväčší je v Johannesburgu, kde sa zmestí 90-tisíc divákov. Druhým najväčším je práve ten, ktorý postavili v Kapskom Meste.
Musia dobre ovládať anglický jazyk
Ján Šperka dlhé roky pracoval ako montér, pri svojej práci precestoval nielen Slovensko. Dnes jeho zamestnanci prezentujú slávu slovenských montérov po celom svete. V týchto dňoch pracujú aj v arabskom Abu Dhabí, kde vyrastie najdlhšia horská dráha na svete.
„Máme tam odborníka na lanové konštrukcie, tiež elektrikárov - špecialistov, ktorí dohliadajú na pokládku elektrických káblov, ktoré sa v 40-kilometrovej dĺžke tiahnu k horskej dráhe. Ďalší zamestnanci sú v týchto dňoch v Nigérii, kde už predtým robili na vládnych budovách, iní sú v Rovníkovej Guinei, kde sa stavia letisko.
Ján Šperka hovorí, že napriek tvrdej robote si jeho chlapi nemusia ťažkať, že nezarobia. Tí v Afrike mali mesačne 4-tisíc aj 4,5 tisíca eur. Ide však o odborníkov, navyše každý jeden musí perfektne ovládať anglický jazyk.