Lekári na Kysuciach dostali vakcíny proti novej chrípke. Napriek tomu, že ich pacientom ponúkajú, záujem je minimálny. Ležia v chladničkách a lekári majú starosť navyše, keďže ich po expirácii budú musieť vrátiť.
ČADCA. Lekári hovoria o zbytočne vyhodených peniazoch. V minulých dňoch dostali očkovacie látky pre 40 ľudí. „Máme oznam na dverách, no záujem zo strany pacientov nie je, aj keď im očkovanie proti novej chrípke ponúkame. Dostali sme 40 očkovacích látok, no zatiaľ sme nikoho nezaočkovali. Podľa mňa ide o zbytočne vyhodené peniaze," hovorí obvodná lekárka Margita Čechová z Čadce.
Vakcíny musia udržiavať v chladničke, musia sledovať dátum, aby neboli prexpirované, nepoužité treba vrátiť na Regionálny úrad verejného zdravotníctva. „Dokonca musíme každý štvrtok posielať hlásenie, koľko ľudí sme zaočkovali," sťažuje si na byrokraciu. Vraví, že očkovanie odmietajú mladí i starí ľudia. Myslí si, že za to môže aj negatívna kampaň, ktorá sa objavila v médiách. Pacienti sa obávajú, niektorí až do takej miery, že dokonca klesol záujem o očkovanie aj proti bežnej chrípke.
Aj na dedinách je to rovnaké
Rovnaké skúsenosti má aj doktor František Krasňan z Oščadnice. Jeho ambulancia poskytuje starostlivosť približne 1500 obyvateľom obce. „Ani u nás nikto neprejavil o očkovanie proti novej chrípke, záujem. Očkovacia látka leží v chladničke," hovorí. Dodáva, že v novembri a decembri sa proti normálnej chrípke dalo u neho zaočkovať okolo 400 ľudí.
V nemocniciach v pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja nemajú zdravotníci o očkovanie takisto veľký záujem. Kysucká nemocnica s poliklinikou v Čadci dostala vakcínu proti novej chrípke pre 490 ľudí, doposiaľ tam zaočkovali 29 zdravotníkov. „V nemocniciach s poliklinikou v pôsobnosti ŽSK bolo k 11. februáru zaočkovaných 97 zdravotníckych pracovníkov," informovala nás hovorkyňa ŽSK Zuzana Muchová.
Zatiaľ nejde o epidémiu
Čo sa týka bežnej chrípky, podľa vyjadrenia regionálneho hygienika Jozefa Pokorného v 5. kalendárnom týždni výskyt akútnych respiračných ochorení mierne stúpal. V okrese Čadca išlo o 1270 ochorení v prepočte na 100-tisíc obyvateľov, v Kysuckom Novom Meste zaznamenali 1 722 chorých. Tento počet však nedosahoval hranicu väčšej epidémie. Vlani v rovnakom období bol počet vyšší približne o 500 prípadov. „Najčastejšou komplikáciou sú zápaly dutín a stredného ucha. Komplikácie však tvoria iba 2 - 2,5 % zo všetkých ochorení," povedal Pokorný.
Podľa neho mierny nárast chrípky a chrípke podobných ochorení môže, ale nemusí, koncom mesiaca vyústiť do druhej vlny epidémie, tak ako tomu bolo vlani. „Je preto potrebné naďalej venovať pozornosť preventívnym opatreniam, ktoré môžu ochrániť ľudí od prepuknutia nákazy. Treba sa vyvarovať podchladeniu, pozornosť venovať správnej životospráve, dostatočnému prívodu vitamínov a ostatných bioaktívnych látok. Tiež nezabúdať na zvýšenú osobnú hygienu (umývanie rúk), vetranie priestorov a na očkovanie," upozorňuje Pokorný.
Dodáva, že o očkovaní proti chrípke typu A H1N1 je na webowej stránke www.ruvzca.sk uverejnená výzva hlavného hygienika SR.