Už tradične pomáha nemocnici doplniť zásoby Valentínska kvapka krvi, ktorá tento rok potrvá do 26. februára.
ČADCA. V týchto dňoch chýbajú na hematologicko -transfuziologickom oddelení Kysuckej nemocnice s poliklinikou najmä negatívne krvné skupiny. Primár Jozef Grochal hovorí, že nedostatok krvi im značne pomohla vyriešiť Vianočná kvapka krvi, kedy prišlo 360 darcov. Spoliehajú sa preto aj na „valentínsku", ktorá má už takisto svoju tradíciu.
Podľa slov primára v roku 2008 darovalo krv počas „kvapky" 159 ľudí, vlani ich zaznamenali okolo dvesto. Väčšina z nich prišla na transfuzku prvýkrát. „Vzhľadom na čoraz väčšiu spotrebu by sme potrebovali týždenne okolo 80 až 100 odberov," hovorí primár.
Spoliehajú sa preto na Valentínsku kvapku, vďaka ktorej by mohli v plnej miere pokryť potreby chirurgického, traumatologického a onkologického oddelenia, ktoré jej spotrebujú najviac.
„Teší nás, že prichádza veľa študentov. Cieľom je prilákať a motivovať najmä mladých ľudí a prvodarcov. Aby sa stali novými členmi rodiny bezpríspevkových darcov, spolu šírili krásnu myšlienku darcovstva a tak pomohli zabezpečiť dostatok krvi pre rastúce potreby nášho zdravotníctva," hovorí Grochal. Verí, že podobne tomu bude aj tento rok. Zároveň konštatuje, spotreba krvi je čoraz väčšia.
Nezaznamenali žiaden platený odber
Hematologicko-transfuziologické oddelenie Kysuckej nemocnici s poliklinikou funguje už 28 rokov. Za celé obdobie tam nezaznamenali ani jeden platený odber.
„Naši darcovia sú mimoriadne ochotní. Keď im pošleme pozvánku alebo rýchlu výzvu, snažia sa prísť a pomôcť. Veľmi si to vážime. V súčasnosti má naše oddelenie v databáze 3 500 darcov. Sú takí, ktorým keď nedajú voľno v zamestnaní, zoberú si dovolenku, ďalší prídu vo svojom voľnom čase, ktorý by, nebyť ich šľachetnosti, mohli tráviť inak.
Myslím si, že stále nie sú spoločensky ohodnotení tak, ako by mali. Veľmi dobrú spoluprácu máme s viacerými starostami. Keď sú hromadné odbery, pripravia pre darcov malé pohostenie. Aspoň takýmto spôsobom ocenia ich záslužný čin," informuje primár.
Darcom robia virologické markery
Od roku 1986 začali aj v Čadci vyšetrovať, či pacient nie je chorý na HIV, netrpí napríklad vírusovou žltačkou či syfilisom, ale aj ďalšími závažnými ochoreniami.
„V súčasnosti robíme všetkým takzvané virologické markery," vysvetľuje primár. Dodáva, že kysucká darcovská obec je zdravá. To je pre nich alfou, omegou a zároveň istotou. Zdraví darcovia, ktorých transfúzka eviduje a vie, že môže s nimi počítať, sú zárukou toho, že krv je bezpečná. Aj preto darcom nemôže byť nik, obrazne povedané, „z ulice".
V Kysuckej nemocnici už tých svojich dobre poznajú a majú ich dôkladne „preklepaných". Napokon, ako vysvetľuje primár, musí ich oddelenie spĺňať prísne kritériá európskych noriem, ktoré zaručujú, že krv, ktorá sa dostane k pacientovi, je bezpečná. Musia používať certifikované prístroje, praktizovať predpísanú diagnostiku a postupy.