ČADCA. Od marca by mali dostať šancu ďalší nezamestnaní, ktorým môže obec či mesto ponúknuť robotu v rámci verejnoprospešných prác. Mesačný plat by sa mal v hrubom pohybovať od 307,70 do 370 eur. Na výplaty bude prispievať Európsky sociálny fond a štát. Takýto zamestnanec môže v čistom zarobiť 266,6 až 320 eur.
Obec či mesto ich podľa novely zákona musia zamestnávať najmenej deväť mesiacov. „Máme záujem o takýchto pracovníkov. Štát však na nich vyčlenil určitú čiastku, ktorá by mala byť na Slovensku určená pre zhruba 9-tisíc uchádzačov. Keď si zoberieme, že máme okolo 3-tisíc obcí, potom to vyjde tak, že na každú by mohli pripadnúť traja „vepepečkári. Je otázne, podľa akého kľúča sa bude počet ľudí na verejnoprospešné práce určovať," hovorí prednosta Obecného úradu v Skalitom Vladimír Krčmárik.
V Krásne ich chcú zamestnať v mestských častiach
V Krásne nad Kysucou využívajú možnosti verejnoprospešných prác. Ide najmä o čistotu a údržbu miestnych komunikácií, verejné priestranstvá, triedenie a separovaný zber. „Na rozlohu nášho mesta by sme potrebovali väčší počet takýchto pracovníkov aby ich bolo možné začleniť do mestských častí Kalinovo, Blažkov či Zákysučie. Veríme, že novela zákona č. 5/2004, ktorá platiť od 1. marca, prispeje k skvalitneniu pracovného procesu a zefektívneniu súčinnosti pracovníkov v našom meste. Čo sa týka financovania tohto procesu, prerokujeme ho na najbližšom rokovaní mestského zastupiteľstva," informoval primátor mesta Jozef Grapa.
Uchádzačmi o prácu s príspevkom štátu môžu byť absolventi, zdravotne postihnutí, ľudia nad 50 rokov, tiež dlhodobo nezamestnaní alebo tí, ktorí prišli o prácu pre hospodársku krízu. Obec im môže ponúknuť nielen manuálnu robotu, ale aj prácu v zariadeniach, ktoré patria pod samosprávu. Túto možnosť však nemajú šancu využiť takí, ktorí o zamestnanie prišli z vlastného rozhodnutia.
V Turzovke im ponúknu pomocné práce
Mesto Turzovka uvažuje o zamestnaní asi 10 - 15 nezamestnaných formou „príspevku na podporu regionálnej a miestnej zamestnanosti". „Samospráva plánuje takto zamestnávať ľudí do konca roku 2010 - tak je časovo postavený aj spomenutý príspevok, na čo má aj rozpočtované financie. Čo sa týka náplne práce, bude spočívať v pomocných prácach na údržbe mesta (miestne komunikácie, zeleň, čistenie verejných priestranstiev, separovaný zber TKO a pod.).
Aj keď skúsenosti z minulosti nie sú príliš pozitívne, najmä čo sa týka pracovnej disciplíny (dochádzka, alkohol a pod.), chceme vybrať takých ľudí, ktorí si aj takúto formu práce vedia vážiť. Spoliehame sa, že v čase ekonomickej krízy bude z radov nezamestnaných lepší záujem než v minulosti," myslí si prednosta Mestského úradu v Turzovke Kamil Kobolka.
Niektorí si na robotu zvykajú len ťažko
O pracovných ponukách obcí a miest sa môžu ľudia informovať na príslušných pracovných úradoch. Starosta obce Vysoká nad Kysucou Ladislav Kubačák hovorí, že zaslali požiadavku na „VPP" na úrad práce, no nepočítali vo svojom rozpočte s čiastkou na vyplácanie, ktorá sa zmení.
„Nebudeme mať o takýchto pracovníkov záujem, pretože sa veľmi ťažko prispôsobujú normálnym pracovným návykom a ich pracovné výkony sú na veľmi nízkej úrovni," dodal. Mestský úrad v Čadci zamestnáva v súčasnosti v rámci aktivačných prác 11 nezamestnaných. Či využijú spomínanú novelu zákona sa rozhodnú, ako povedala hovorkyňa mesta Silvia Kajanková, až po zverejnení novelizácie zákona v Zbierke zákonov SR.