Niektorých správcov cintorínov zrejme čaká zvýšenie poplatku za hrobové miesta. Viac peňazí z vreciek budú v konečnom dôsledku musieť vytiahnuť príbuzní nebožtíkov.
ČADCA. Aj na Kysuciach sú známe prípady nevraživosti medzi niektorými pohrebnými službami. Novým zákonom o pohrebníctve chce ministerstvo zdravotníctva docieliť, aby pozostalí rozhodli o tom, akú pohrebnú službu si vyberú pri úmrtí ich príbuzného v nemocničnom zariadení, či sociálnom zariadení.
Viaceré nemocnice doposiaľ volali stále rovnakú pohrebnú službu. Na túto skutočnosť sme sa informovali aj v Kysuckej nemocnici s poliklinikou. Riaditeľ Jozef Kanaba nás však informoval, že nemajú uzatvorenú zmluvu na odvoz zomrelých so žiadnou pohrebnou službou. Je výlučne na pozostalých, pre ktorú sa rozhodnú. Niektorí správcovia cintorínov sa však obávajú zvýšenia cien.
V súlade s novým zákonom môžu pohrebné služby pochovávať na cintorínoch aj keď nie sú ich správcami. Správcovia môžu žiadať kompenzáciu strát. Je preto možné, že pozostalí zaplatia za hroby viac.
Špecifikovali služby správcu cintorína
V Turzovke schválili poslanci koncom minulého roka novelizáciu VZN o pohrebníctve, kde sú špecifikované aj služby tzv. správcu cintorína. „V Turzovke spravuje cintoríny v Hlinenom súkromná firma, s ktorou má samospráva veľmi korektný vzťah. Za 4 roky činnosti sme s touto spoločnosťou nemali žiadny konflikt. Čo sa týka pohrebných služieb, pokladáme to za oblasť trhu a podnikania.
Aj keď je to vždy veľmi citlivé a všetci poskytovatelia by si to najmä z úcty k zosnulým mali uvedomiť," hovorí prednosta Mestského úradu v Turzovke Kamil Kobolka. Prízvukuje, že každá pohrebná služba musí rešpektovať pokyny správcu cintorína, podmienky prenájmu hrobového miesta, či prenájmu Domu poslednej rozlúčky a cintorínskych služieb.
Náklady stanovené vo VZN mesta Turzovka znáša rodina zosnulého priamo alebo prostredníctvom pohrebnej služby. „Zvyčajne sa na nich dohodnú dopredu formou zmluvy, pokiaľ ide o hrobové miesto, alebo objednávky ak ide o Dom poslednej rozlúčky a ďalšie služby. V samospráve mesta je vytvorená obchodná spoločnosť, ktorá je pripravená v prípade nevyhnutnosti prevziať na seba v budúcnosti aj cintorínske služby, podobne ako je tomu v iných mestách a samosprávach," dodáva Kobolka.
V Kysuckom Novom Meste sa vyšších cien neobávajú
V Kysuckom Novom Meste funguje jedna pohrebná služba. Domy smútku a cintoríny sú v správe mestskej príspevkovej organizácie - Údržba mesta. Tá zabezpečuje služby spojené s vykonaním pohrebu.
„Ide o uloženie tela v chladiacom boxe pred pohrebným obradom, poskytnutie domu smútku pre účely obradu, vykopanie hrobu, jeho úprava po pochovaní, odnesenie na miesto posledného odpočinku. Ak si niektoré z uvedených činností zabezpečí pohrebná služba sama, odráta sa to z celkových nákladov na pohrebný obrad. Tieto náklady by rodina zaplatila pohrebnej službe. Na celkové náklady by to však nemalo mať dopad. V prípade nášho mesta by teda nemalo dôjsť k zvýšeniu poplatkov za hrobové miesta z dôvodu zmeny zákona," myslí si primátor mesta Ján Hartel.
V Krásne nad Kysucou pôsobí pohrebná služba, ktorá má v prenájme dom smútku a spravuje mestský cintorín. „S touto organizáciou má mesto zatiaľ korektné vzťahy a nepociťuje žiadne problémy tohto druhu, ale samozrejme môže dôjsť v budúcnosti ku kupčeniu a sporu medzi pohrebnými službami. Dúfame že nový zákon o pohrebníctve sfunkčí činnosť pohrebných služieb a správcov cintorínov. Samozrejme, keď vznikne takýto problém budeme adekvátne reagovať aj za cenu zvýšenia poplatkov, hoci je to nepopulárne riešenie," povedal nám primátor mesta Jozef Grapa.