Aj na Kysuciach používajú lesníci pri likvidácii lykožrúta chemické postreky. Napriek názorom ochranárov ich využijú pri boji s podkôrnikom aj tento rok.
ČADCA. Tohtoročná zima nespôsobila v lesoch príliš veľké kalamity. Lesníci hovoria, že najväčším nebezpečenstvom nebol sneh, ale podkôrnik. Objem takejto kalamity je závislý od priebehu zimného obdobia, najmä od minimálnych teplôt a dĺžky ich trvania.
„Lesy SR budú aj tento rok bojovať s lykožrútom a ďalšími škodcami komplexnými ochrannými opatreniami. Počnúc monitoringom, lapákmi, odstraňovaním živých chrobačiarov, pozemnou aplikáciou chemických látok na porastové steny a biologickým bojom pomocou entomopatogénnej huby," informoval hovorca Lesov SR František Král.
Lesom hrozí pokuta
Lesníci obišli ministerstvo životného prostredia a nezákonne striekali chémiu na Národný park Nízke Tatry aj na viaceré chránené krajinné oblasti. Porušenie zákona z jari a leta zistil Inšpektorát životného prostredia v Žiline. Inšpekcia začala proti štátnym lesom správne konanie, hrozí im dokonca pokuta.
Podľa hovorcu Lesov SR Františka Krála sa ministerstvo nevyjadrilo v stanovenej lehote. „Ak sa rozhodnutie nevydá do termínu plánovanej činnosti, predpokladá sa, že MŽP SR vydalo rozhodnutie, ktorým žiadosti vyhovelo. Keďže boli splnené zákonné podmienky, mohli jednotlivé OZ zahájiť chemické ošetrenie najohrozenejších lokalít," argumentuje Král.
Na základe podnetu mimovládnej organizácie začala Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) v Žiline konanie o zákonnosti použitia aplikácie chemických prostriedkov na celom území Lesov SR. Nedostatky podľa Krála zistila na Odštepnom závode (OZ) Liptovský Hrádok. Išlo o nepovolené použitie chemických prostriedkov v ôsmich lesných porastoch. Prípadné sankcie bude, ako hovorí, štátny podnik akceptovať.
Kalamita bude veľká
Štátne lesy vytipovali aj tento rok viacero oblastí, ktoré vyžadujú zvýšenú starostlivosť. Jednou z nich sú aj Kysuce. Plán ťažby dreva predstavuje na OZ v Čadci 480-tisíc kubíkov, plánujú spracovať 261 250 kubíkov kalamity. Za vlaňajší rok spracovali 227-tisíc kubíkov podkôrnikovej kalamity.
„Situácia vo vývoji podkôrnych škodcov je stále kritická, čo sa podpíše aj pod tohtoročnú kalamitu. Lesy SR preto považujú lokálne použitie chemického ošetrenia napadnutých porastov a ich okrajov na kalamitných plochách za nevyhnutné," informoval Král.