ČADCA. Keď obrátime stránky encyklopédií a nazrieme, čo sa udialo napríklad v 15. storočí na pôde chemického bádania, môžeme sa dočítať, že v rokoch 1493 - 1541 žil zakladateľ lekárskej chémie Paracelsus. Presadzoval názor, že poslaním chémie nie je príprava zlata, ale liekov na zmiernenie bolesti. Pochádzal zo schudobnenej šľachtickej rodiny a plným menom sa volal Philippus Aureolus Theopharus Bombastus Paracelsus von Hohenhein.
Narodil sa vo švajčiarskom meste Einsiedelne. Tvrdil, že lekárske vedomosti nenadobudol z kníh, ale v praxi. Paracelsus liečil rôznymi extraktmi a tinktúrami. Vraj ako prvý používal aj ópiovú tinktúru. Držal sa zásady, že bylinky liečia tú chorobu, ktorej sa niečím podobajú. Napríklad, žĺtkové rastliny liečia žltačku a pod. Liečil tiež minerálnymi vodami. Sortiment liekov rozšíril o zlúčeniny arzénu, antimónu, ortuti, zinku, medi, olova, bizmutu a železa.
Prvé pokusy robil už na základnej škole
Chémia inšpirovala aj tridsaťdvaročného Pavla Jakubca z Čadce. A to už v časoch, keď mali na základnej škole prvouku. V tom čase robil aj prvé pokusy.
Počas štúdia na katedre organickej chémie sa už venoval syntéze α-aminokyselín, počas polročnej stáže v Nemecku synteze β-aminokyselín. Tento výskum vyústil do dvoch svetových patentov a jednej originálnej vedeckej publikácie. Po skončení doktorandského štúdia a obhájení dizertačnej prace získal prestížne Marie-Curie štipendium, ktoré mu umožnilo nastúpiť na post-doktorandskú staž v Anglicku (The University of Manchester), kde sa dva roku venoval vývoju a syntéze nových katalyzátorov a syntéze biologicky aktívnych prírodných látok. Po skončení štipendia získal súčasnú pozíciu na Oxfordskej univerzite, kde pôsobí od novembra 2008.
Možno z toho vzíde nový liek na maláriu
„Pracujem na základnom výskume v organickej chémii, najmä na organickej syntéze. Nášmu tímu sa podarilo zosyntetizovať prírodnú látku (Nakadomarin A) so zaujímavými biologickými účinkami, v súčasnej dobe pracujeme na syntéze ďalšej príbuznej prírodnej látky. Počas svojho doterajšieho výskum som spolu s mojimi kolegami publikoval 10 originálnych vedeckých článkov a 2 svetové patenty. Moju prácu prezentovali na viacerých medzinárodných konferenciách vo forme posterov alebo prednášok," hovorí Jakubec.
Na otázku, či z jeho výskumu vzíde aj nejaký nový liek odpovedá, že napríklad molekula, ktorú zosyntetizovali minulý rok (Nakadomarin A) ma výrazné antibakteriálne účinky. Prírodný produkt, na syntéze ktorého pracujú teraz, je účinný voči malárii, má teda veľký potenciál pri liečbe tejto choroby. „Od našej úspešnej syntézy je však k potenciálnemu liečivu ešte veľmi dlhá a neistá cesta. Každé potenciálne liečivo musí prejsť veľmi náročnými a prísnymi testmi, často sa musí ešte modifikovať aj chemická štruktúra predtým, ako sa aktívna látka stane liekom. Len veľmi malá časť aktívnych látok sa naozaj stane liečivom," vysvetľuje.
Aj keď mu veľa voľného času nezostáva, rád si zašportuje. Najradšej má stolný tenis, ktorému sa v minulosti aktívne venoval. Rovnako ako v laboratóriu, aj za zelenými stolmi získal viacero významných ocenení.Medzi jeho najväčšie úspechy patrí titul majstra Slovenska zo sezóny 2006/2007 v kategórii družstiev mužov, v sezóne 2005/2006 skončil s družstvom HCH Čadca na druhom mieste v slovenskej extralige. Je bývalým členom širšej reprezentácie Československa v mladšom žiactve. Dlhodobo sa podieľal na výchove viacerých slovenských reprezentantov.