Manželia Zacharovci boli učitelia, na ktorých sa nezabúda

K učiteľom, na ktorých sa nezabúda, patria manželia Zacharovci z Čadce, ktorí prišli v päťdesiatych rokoch učiť kysucké deti. V nedeľu, kedy oslávia sviatok všetci učitelia, si na nich spomenie nejeden bývalý žiak

Manželia - učitelia. Aj dnes sa tešia zo svojich žiakov.Manželia - učitelia. Aj dnes sa tešia zo svojich žiakov. (Zdroj: IVETA HAŽÍKOVÁ)

K učiteľom, na ktorých sa nezabúda, patria manželia Zacharovci z Čadce, ktorí prišli v päťdesiatych rokoch učiť kysucké deti. V nedeľu, kedy oslávia sviatok všetci učitelia, si určite na nich spomenie nejeden bývalý žiak.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

ČADCA. „Pochádzam z Liptova, manžel z Turca. Spoznali sme sa v škole," spomína pani Boženka. Jej učiteľské začiatky sa viažu k Základnej škole na Hlinkovej ulici v Čadci, kam v roku 1953 dostala umiestenku. V ročníkoch 5 - 9 učila ruštinu a matematiku. Manžel František, s ktorým si padli do oka práve na tejto škole, zasa výtvarnú výchovu a občiansku náuku. Keďže po sobáši nemali kde bývať, využili ponuku ísť učiť do Vojtov, kde bol k dispozícii učiteľský byt. Do tamojšej školy, postavenej z kameňa, chodilo okolo 60 detí, ktoré navštevovali 1. - 5. ročník.

SkryťVypnúť reklamu

Manželia Zacharovci ich učili všetky predmety a strávili tam 11 rokov. „Radi spomíname na toto obdobie," hovorí pani učiteľka, ktorá si dodnes pamätá na všetky deti, ktoré učila. Na všetky Boženky, Aničky, Zuzky, Marienky, všetkých Jankov, Paľkov, Števkov...

„Nikdy som medzi nimi nerobila rozdiely. Väčšinou žili v rovnakých podmienkach. Na desiatu si nosili chlebík. Niektoré suchý, v lepších prípadoch natretý masťou, džemom. Ovocia nebolo veľa, vzácnosťou bolo aj jabĺčko. Po škole museli pomáhať v domácnosti, starali sa o mladších súrodencov, pásli kravy, kozy a zbierali lesné plody. Boli šťastné, možno aj šťastnejšie ako dnes. Radi čítali, počúvali, snažili sa naučiť čo najviac. Chceli vo svojom živote niečo dosiahnuť. Vedeli, čo znamená bieda, nevzdelanosť, aj preto po vzdelaní túžili," pokračuje v rozprávaní.

SkryťVypnúť reklamu

Neučili deti len písať a čítať

Keď manželia Zacharovci vyjdú na ulicu, ešte sa nestalo, že by sa pri nich niekto nepristavil. Neprehodil slovko, s nostalgiou nezaspomínal na minulosť. „Boli to nielen učitelia, ale aj druhí rodičia. Keď sme skončili v škole, išli sme do bytu k pani učiteľke. Učila nás háčkovať, vyšívať, štrikovať," spomína Mária Húšťavová z Čadce, ktorá je dnes už dôchodkyňa. Dodáva, že učili deti nielen písať a čítať. Zaujímali sa aj o ich ďalší osud, keď opustili školské lavice U Vojtov. Či študujú, či si našli zamestnanie, majú rodinu.

„Áno, deti chodili ku nám do bytu. Boli šikovné, učenlivé. Snažila som sa ich naučiť niektoré praktické veci. Dievčatá boli veľmi šťastné, keď si napríklad už dokázali uštrikovať sveter." Na obdobie U Vojtov veľmi rada spomína. Na um jej prichádzajú viaceré veselé zážitky.

SkryťVypnúť reklamu

„Mamy mojich školáčikov boli väčšinou domáce. Celý deň pracovali okolo domácnosti, hospodárstva. Občas si potrebovali zájsť do mesta. Vybaviť niečo na úrade, kúpiť šatku, látku na sukňu, či varešku do kuchyne. Preplazili sa popod okno triedy, v ktorej učil môj manžel a prišli za mnou do bytu. S prosbou, aby som na ďalší deň uvoľnila ich syna, dcéru z vyučovania. Nemal totiž kto zostať pri menších ratolestiach. Bolo treba tiež opatriť statok počas ich neprítomnosti. Manželovi sa to báli povedať. Bol prísny, vedeli, že by u neho nepochodili. Veľmi mu záležalo na vzdelaní týchto detí. Vzdelanie im otváralo cestu do iného života. Ale mne sa matiek vždy uľútilo a tak som privolila."

V škole pracovala táto učiteľka, ktorá vraví, že by svojej povolanie nebola vymenila za nič na svete, 35 rokov. Ani na dôchodku však bez školy nezostala. Častokrát som zastupovala kolegyne, ktoré boli choré, alebo pre iné problémy nemohli učiť. Jej spomienky sú plné spomienok na minulosť.

Nesú so sebou vôňu slnka, sladkých čučoriedok, hríbovej polievky, ale i burácajúcich hromov, vetra a dažďa bijúceho do okien malebnej školy U Vojtov. Tiež chalúpok, v ktorých nažívali aj trojgeneračné rodiny a kučeravých hlávok detí, ktoré večer v pokoji usínali a snívali svoje veľké sny.

Tri vnučky idú v ich šľapajach

Pani Boženka prišla pred pár rokmi o zrak. Práca po večeroch urobila svoje. „Presilila som si oči, operácia by už nepomohla. Lekári sa snažia udržať aspoň súčasný stav," konštatuje. Navyše, nešťastný pád zapríčinil aj problémy s pohyblivosťou, najmä chôdzou. Napriek zdravotnému stavu nefrfle, nie je zatrpknutá. „Moje povolanie si pýtalo svoju dlaň. Nejde len o zdravie. Keď som učila popoludní, vlastné deti ma videli len ráno a večer. Veru, nie vždy to bolo ľahké."

Spolu s manželom vychovali 3 deti: Jaroslava, Františka a Ľubicu. Tešia sa z ôsmich vnúčat a štyroch pravnúčat. „Sme veľmi radi, že tri vnučky idú v našich šľapajach. Dve sú už učiteľky, tretia ešte študuje," tešia sa. Na otázku, akú úlohu mala počas ich učiteľstva „trstenica" vravia, že fyzické tresty nepatrili k ich výchovným prostriedkom.

„Deti som takto netrestala. Nie palica, ale slovo ich dokázalo potrestať viac. Aj vtedy sa medzi sebou pohádali a v hneve sa prezývali rôznymi nadávkami. Naučila som ich, že každý má svoje meno a tým ho treba oslovovať."

Deti by si mali vážiť aj svojich rodičov

Manželia majú aj svoj názor na nový vlastenecký zákon. „Deti by mali poznať hymnu, meno prezidenta, štátne znaky, no úctu k týmto symbolom musia získať spontánne. Učitelia by ich mali naučiť k takému vlastenectvu, že by pre dieťa bolo samozrejme byť hrdé na to, že jeho kolískou je Slovensko, zároveň však bolo hrdé na svojich rodičov a svoje korene."

Zacharovci prežívajú svoj život v útulnom byte v Čadci. Pán František, ktorý robil dlhé roky aj zástupcu riaditeľa na najväčšej škole v Čadci - na Rázusovej, oslávil 14. marca krásnych 83 rokov. Je nedoslýchavý, čo by, ako smejúc vraví, určite kedysi uvítali jeho žiačikovia. „Aj vtedy si chceli pomôcť našepkávaním, ťahákmi. Boli to veľkí šibali," hovorí s láskou.

Pri prezeraní albumu nemôžeme uveriť vlastným očiam. Na desiatkach fotografií sú ich žiačikovia - Jankovia, Paľkovia, Marienky, Zuzky, Aničky... Na konci pekne uložené ležia blahoželania k narodeninám, pozdravy z ďalekých kútov, nechýbajú fotografie manželských párov, rodiniek. A pod nimi úhľadne napísané: „Pánovi učiteľovi a pani učiteľke z lásky".

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 623
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 551
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 059
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 857
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 606
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 10 210
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 093
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 134
  1. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  2. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  3. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  4. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  5. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  6. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  7. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  8. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 208
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 681
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 493
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 10 533
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 418
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 398
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 499
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 374
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Gól Romana postavil celú WERK arénu na nohy.

Rozhodovalo sa až v poslednej tretine.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Reprezentanti Balošáková, Majerík a Vakula.

Reprezentácia klubu aj krajiny je pre nich cťou aj vo vyššom veku.


Redakcia MY Kysuce
Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


  1. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  2. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  3. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  4. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  5. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  6. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  7. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  8. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 208
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 681
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 493
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 10 533
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 418
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 398
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 499
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 374
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu