Jeden z najvzácnejších exponátov Kysuckého múzea v Čadci - plastiku svätice, nazývanú aj Kysucká Madona, podrobia detailnej expertíze.
RADOĽA. Najvzácnejší predmet archeologických zbierok Kysuckého múzea v Čadci podrobia expertíze. Postará sa o ňu docent Michal Slivka z katedry archeológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Vďaka jeho iniciatíve sa plastika svätice, nazývaná aj Kysucká Madona, podrobí skúmaniu, ktoré pomôže odhaliť jej pôvodný účel, funkčnosť a význam.
„V júli 1990 skúmala archeologička Marcela Ďurišová z Kysuckého múzea stredoveký cintorín v Radoli-Koscelisku. Jedna z brigádničiek, študentka Eva Brezinová, našla v rozrušenom murive zaniknutého kostola gotickú kostenú plastiku. Išlo o 84 milimetrov vysokú sošku, ktorá pôvodne zrejme tvorila súčasť výzdoby väčšieho sakrálneho predmetu.
Zhotovili ju v Nemecku alebo Francúzsku niekedy v 14. storočí. Pri absencii drobnej gotickej plastiky na Slovensku sa vďaka svojmu výtvarnému spracovaniu zaraďuje medzi unikáty," informovala nás o tom, ako sa unikát dostal do zbierkového fondu, archeologička Danka Majerčíková z Kysuckého múzea (KM)v Čadci. Komunikačná manažérka múzea Lenka Jancová nám povedala, že v súčasnosti tvorí zbierkový fond archeológie 1906 zbierkových predmetov.
„Budeme v napätí očakávať, aké výsledky prinesie expertíza. Tešíme sa, že o naše zbierky majú záujem aj iní odborníci," povedal riaditeľ KM Miloš Jesenský. Poľa informácie Jancovej po vykonaní povinnej administratívy prevezú plastiku svätice do Bratislavy, kde sa odhalí jej skutočná podstata.
Autor: ih