ČADCA. Od roku 2004 začalo občianske združenie Šanca pre nechcených iniciovať na Slovensku zriaďovanie Hniezd záchrany - verejných inkubátorov, na odloženie nechcených bábätiek. V septembri by malo fungovať už aj v Čadci.
Od vzniku Hniezd záchrany sa rapídne znížila štatistika odložených a usmrtených bábätiek. Pred ich existenciou to bolo až 10 mŕtvych detí ročne. „Aby sme znižovali výskyt usmrtených detí, rozhodli sme sa rozšíriť rozmiestnenie „hniezd" o ďalšie oblasti, kde by mohli byť prospešné. Ide o Trenčín, Rimavskú Sobotu a Čadcu," informoval nás Martin Šenfeld, predseda občianskeho združenia Naša nemocnica v Čadci.
Do dnešného dňa ich na Slovensku funguje trinásť. Podarilo sa v nich zachrániť 22 detí (jedenkrát išlo o dvojičky, v jednom prípade do hniezda dvakrát uložili to isté dieťa). V piatich prípadoch sa k deťom vrátili vlastné mamy. Jedna čaká na rozhodnutie súdu o navrátení dieťaťa, desať adoptovali nové rodiny, jedno je v pestúnskej starostlivosti, tri sú zatiaľ v detskom domove a umiestnenie ďalších dvoch sa momentálne rieši.
Utajený pôrod je možný
Na Slovensku už existuje zákonná možnosť porodiť dieťaemocnici s tým, že nebude prezradená identita matky. Podľa zákona môže prísť žena s nechceným tehotenstvom do ktorejkoľvek nemocnice na Slovensku s požiadavkou, že chce rodiť v režime utajeného pôrodu. Je to bezpečný spôsob vyriešenia nechceného tehotenstva. Dieťa sa stáva právne voľné a je určené na adopciu.
Aj o dieťa aj matku je zo zdravotného hľadiska postarané. Stačí, ak matka vypíše pri prijatí na oddelenie žiadosť. Túto žiadosť nájde tiež na internetovej stránke http://www.hniezdozáchrany.sk.
Údaje sú potom zapečatené a uschované v trezore nemocnice. Matka je na oddelení evidovaná len pod číslom.
Inkubátory sú na prístupných miestach
Všetky inkubátory záchrany sa nachádzajú na verejne prístupných miestach pri nemocniciach, žiadna žena sa však nemusí zahlásiť ani inak identifikovať u personálu nemocnice. Stačí jednoducho zdvihnúť roletu na okne budovy, podľa nálepiek na inkubátore ho otvoriť, vložiť dieťa a zatvoriť inkubátor. Akonáhle sa otvoria dvierka inkubátora, personál nemocnice dostane signál a o 5 minút sa o dieťa postará. Inkubátory sú citlivé prístroje, ktoré pomáhajú udržiavať životné funkcie novorodenca, ktorý sa často rodí v náročných podmienkach a bez odbornej pomoci. Novorodenci sa veľmi rýchlo podchladia, je preto dôležité čo najskôr ich vložiť do inkubátora, kde je stála teplota 36 Celziových stupňov.
Aj legislatívnou podporou projektu Hniezdo záchrany sa Slovenská republika pridala k množstvu členských krajín OSN, kde obdobné projekty - pod názvom „baby box" alebo „baby fenster" niekoľko desaťročí existujú a stali sa súčasťou systémového riešenia záchrany života nechcených detí a jedným z dôvodov zníženia počtu nájdených mŕtvych novorodencov.
Prvé Hniezda záchrany vznikli v decembri 2004 pri nemocniciach v Žiline, v Prešove a v Bratislave na Kramároch. V Žiline ho zriadili 15. decembra 2004. Koncom minulého roka zachránili sestričky žilinskej nemocnice aj Adamka, ktorého našli počas vianočných sviatkov.