ČADCA. Obyvatelia čadčianskych osád, cez ktoré povedie diaľnica a rýchlostná cesta, sú nespokojní s postupom pri výkupe pozemkov a nehnuteľností pod plánovanú výstavbu diaľnice. „Dostali sme list, v ktorom Národná diaľničná spoločnosť informuje, že nás 28. apríla navštívia jej pracovníci.
Prišli a na ceste sa ma spýtali, či chceme v dome bývať, alebo ho majú zbúrať. Na to sa predsa nedá odpovedať bez toho, aby nám predložili podmienky, za akých by sme mali majetok odpredať, prípadne, ako to vyriešia, keď dom zostane stáť.
Podľa doterajších plánov to vyzerá tak, že pred domom budú viesť štyri diaľničné pruhy, za ním dva pruhy vnútornej komunikácie. No nikde sa nerieši prístup k domu," sťažuje si Ján Krkoška z osady U Manči.
Hovorí, že na Slovensku neexistuje vymožiteľnosť práva a chce sa obrátiť na Európsky parlament. Vraví, že ľudia z dotknutých osád nie sú proti diaľnici, ktorá je potrebná, ale nie sú spokojní s tým, ako štát rieši vysporiadanie ich majetku.
„Do bytov ísť nechceme. Keby sme tam chceli bývať, neboli by sme si v minulosti postavili domy. S rodinou žijem v generačnom dome, ten by nám vraj ohodnotili experti, riadili by sa tabuľkami a v cene by sa odrazil napríklad aj jeho vek. Za peniaze, ktoré by mi zaplatili, si však nový nepostavím. Sme rozhodnutí žiadať dom za dom. Nie sú dôležité len peniaze, ale aj morálne odškodnenie," dodáva.
S opravami čakajú, nevedia, čo bude
Nespokojná je aj Anna Rebrošová, ktorá vraví, že podľa súčasného projektu jej tri metre pod domom pôjde diaľnica, nad domom bude násyp rýchlostnej cesty. Monika Ondrašinová dodáva, že v jej dome sú potrebné rôzne opravy, no nevie, či do nich investovať peniaze, pretože takisto nemajú konkrétnu ponuku, podľa ktorej by sa mohli rozhodnúť.
Podľa výpovede obyvateľov, aj keď sa rozhodnú bývať v domoch, prídu o časť záhrad, hospodárske budovy či garáže. Budúci život na stavenisku je už teraz pre nich nočnou morou. Nemôžu pochopiť, prečo trasa diaľnice nevedie ponad zastavanú časť, pretože aj taká bola jedna z variant. Súčasná cesta, ktorá ide popod ich domy sa podľa nich mohla rozšíriť a použiť ako vnútorná komunikácia, nemusela sa stavať nová. Aj preto si myslia, že štát hazarduje s peniazmi.
Byty jednoznačne odmietajú
Obyvatelia dotknutých lokalít zastávajú názor, že ak sa budú musieť z domov vysťahovať, jednoznačne chcú zaň nový. Do bytov ísť nechcú.
„Tu máme zadarmo vodu, lacnejšie palivo, v paneláku si budeme musieť všetko platiť. Vlani sme mali napísať svoje požiadavky. Nič z nich nám nesplnili. Nevieme, kde budú potrebné oporné múry, či budeme potrebovať vymeniť okná, ako budú fungovať odhlučňovacie steny. Nedozvedeli sme sa ani to, kadiaľ povedú prístupové cesty, ako sa dostaneme k domu. Z jednej strany bude diaľnice, z druhej rýchlostná cesta, spred domu nám odrežú garáž. Ako tu budeme bývať nielen po dokončení stavby, ale aj v jej priebehu, keď sem prídu mechanizmy, budú voziť materiál, si neviem predstaviť," vraví Anna Krkošková.
Obyvatelia argumentujú, že v blízkosti domov majú ďalšie pozemky, kde sú rodinné vodovody, studne. O tom, akú náhradu dostanú za ne, sa takisto nedozvedeli.
S otázkou, aké kroky v súčasnosti robí Národná diaľničná spoločnosť v súvislosti s výstavbou spomínanej diaľnice nám hovorca Marcel Jánošík povedal, že v trase diaľnice sa robia geodetické zamerania a geologický prieskum. Spýtali sme sa aj na nespokojných obyvateľov a to, ako bude NDS riešiť majetkovoprávne vysporiadanie v spomínaných prímestských častiach.
„Uvedené osady sa nachádzajú na úseku D3 Čadca, Bukov-Svrcinovec. Aktuálne sa spracováva projektová dokumentácia pre stavebné povolenie, ktorá bude dodaná v decembri tohto roku. Vzhľadom na túto skutočnosť sa NDS momentálne nevie vyjadriť k asanáciám rodinných domov a nevie ešte osloviť vlastníkov s konkrétnymi ponukami. Ak bude podľa projektu potrebné asanovať nejaké domy, tieto sa vykupujú na základe znaleckých posudkov," informoval Jánošík.