ČADCA. Obyvatelia Kysúc si po povodniach dávajú do poriadku záhradky, pivnice, dvory, hotová spúšť však zostáva popri riekach a potokoch. Na vrbinách a ďalších krovinách sú zachytené igelity, plastové fľaše a množstvo iných odpadkov. „Na znečistené riečište Kysuce sme upozornili viackrát, zatiaľ nedošlo k žiadnej náprave," hovorí Ľuboslav Drozdek z Čadce - Horelice, časti U Lemeši. Aj v tejto časti sa Kysuca vyliala z brehov, zatopila obyvateľom záhrady.
Kúpania sa obávajú
Vŕby zostali „skrášlené" odpadmi a miestni hovoria, že si nepamätajú, že by tu niekedy voľakto čistil brehy od nečistôt. Vravia, že kedysi sa tu mohli deti kúpať, no dnes ich do vody z obavy pred rôznymi chorobami, radšej nepúšťajú. V tejto prímestskej časti nie je poriešená ani kanalizácia. Ľudia tu majú vlastné septiky. Keď je treba, vypúšťajú ich do svojich záhrad, nie je zriedkavosťou, že pri záplavách sa odpadové vody a fekálie dostanú aj do rieky. „ Mesto Čadca rokovalo s Povodím Váhu, ktoré je správcom toku Kysuca, aby riečište dalo do poriadku. Vybudovanie kanalizácie v prímestskej časti Horelica je súčasťou projektu „Dodávka pitnej vody a odkanalizovanie Stredných Kysúc"," informovala nás hovorkyňa mesta Silvia Kajanková.
Viacerí obyvatelia z časti U Lemeši sú nespokojní aj s prístupovou komunikáciou, uprostred ktorej vedie žľab. Hovoria, že majú sťažený prístup k svojim domom, často dochádza k poškodzovaniu vozidiel. Problém je tiež v zime, keď voda v žľabe zamrzne. „Podnet sme zaslali na oddelenie dopravy, územného plánovania a stavebného poriadku s tým, že pracovníci situáciu v najbližších dňoch preveria, následne urobíme konkrétne opatrenia," povedala Kajanková.
Zriedkavosťou nie sú ani skládky dreva
Problém s nečistými brehmi a nezregulovanými potokmi či riekami majú aj v ďalších kysuckých obciach a mestách.
Vyčítajú správcovi tokov, že nerobí príslušné opatrenia, ktoré by v prípade povodní zabránili zbytočným škodám.
Problémom sú tiež prepravcovia dreva, ktorí si často krátia cestu a s ťažkými mechanizmami prepravujú drevnú hmotu cez vodné toky. Zriedkavosťou nie sú ani skládky dreva, ktoré robia v ich blízkosti.
V tejto súvislosti sme oslovili aj riaditeľa Správy Povodia stredného Váhu 1 Petra Rolka, ktorý nám povedal, že na odstraňovanie nečistôt z vŕb a krovín nemajú finančné prostriedky. Zostáva to teda na obciach a mestách, jednotlivých obyvateľoch. „Po povodniach sa situácia opakuje, odpady sú vlastne odnesené z rôznych divokých skládok, ktoré vznikajú na brehoch. Pri čistení často pomáhajú aj členovia rybárskych zväzov," informoval riaditeľ. Dodal, že ich prioritou sú momentálne práce súvisiace s protipovodňovými aktivitami.