VYCHYLOVKA. Kysucké múzeum získalo financie na projekt „Rekonštrukcia strešných krytín - maštaľ a stodola usadlosti do Potoka" v Múzeu kysuckej dediny v Novej Bystrici - Vychylovke.
Zima sa podpisuje aj pod stav objektov v skanzene
„Je známe, že zimné obdobie trvá na Kysuciach podstatne dlhšie ako na juhu Slovenska. Tiež dôsledky a dopady zimy a zimných kalamít sú citeľnejšie práve v týchto oblastiach. Vzhľadom na to, že skanzen je v zimnom období častokrát úplne odrezaný od okolitého sveta, je veľmi ťažké udržiavať prijateľný stav objektov. Vplyvom nepriaznivých, pravidelne sa opakujúcich poveternostných podmienok, sa postupne znehodnocujú. Aj tieto podmienky sa podpisujú pod skutočný stav objektov, u ktorých je rekonštrukcia strešnej krytiny v súčasnosti už nevyhnutná", informovala Michaela Perďochová, projektová manažérka Kysuckého múzea v Čadci.
Objekty previezli zo zatopených dedín
„Rekonštrukciu striech na obidvoch objektoch zabezpečí súkromná firma z oravskej obce Mútne, s ktorou Kysucké múzeum spolupracuje už dlhšie obdobie. Maštaľ a stodola v usadlosti „Do Potoka" boli do Múzea kysuckej dediny v Novej Bystrici - Vychylovke premiestnené z obce Riečnica, ktorá zanikla z dôvodu vybudovanie vodného diela Nová Bystrica. V stodole je v súčasnosti nainštalované poľnohospodárske náradie, ktoré v minulosti slúžilo na obrábanie polí, návštevník sa môže dozvedieť na čo slúžil štrich či kadlub," povedala nám Lenka Jancová z Kysuckého múzea v Čadci.
Vďaka financiám z ministerstva kultúry sa podarí nielen zachrániť unikátny objekt ale zároveň sa dosiahne dôstojná prezentácia ľudovej architektúry Kysúc, ako aj jej zachovávanie pre budúce generácie.