Národná transfúzna služba (NTS) v Žiline zorganizovala spoločne so Združením Regiónu Beskydy Beskydskú kvapku krvi. Na odbery, ktoré robí NTS na Kysuciach, majú však pracovníci čadčianskej transfúznej stanice vlastný názor.
ČADCA. Pre všetky nemocnice sú bezpríspevkoví darcovia veľkým prínosom. Spotreba krvi je čoraz väčšia a tak ich pomoc je veľmi dôležitá. Na čadčiansku transfuziologickú stanicu prichádzajú darcovia už tridsať rokov. Doposiaľ podľa primára Jozefa Grochala nezaznamenali ani jeden platený odber.
V súčasnosti registrujú okolo 4 500 darcov. V posledných rokoch však prichádza menej darcov. Je to aj tým, že mnohí odišli za prácou mimo región, niektorým zasa nevychádzajú v zamestnaní v ústrety, musia si brať dovolenky a často majú s tým problémy.
Pre ilustráciu - počas posledných týždňov prichádza v plánované odberné dni - utorok a piatok okolo 20 darcov, čo znamená okolo 40 za týždeň. Primár hovorí, že by ich potrebovali aspoň osemdesiat. Spotreba krvi je totiž mimoriadne vysoká. Najviac jej podľa neho spotrebujú onkologické, chirurgické či oddelenie traumatológie. Aj v súčasnosti Kysucká nemocnica zápasí s nedostatkom krvi. Podľa primára chýbajú všetky krvné skupiny. Pomohla Beskydská kvapka krvi, ktorú zorganizovali Národná transfúzna služba, pracovisko Žilina spoločne s Euroregiónom Beskydy?
Prišli o viacerých darcov z Dolných Kysúc
Primár Grochal hovorí, že sú radi, že darcovia sa zapájajú do tejto krásnej humánnej činnosti a sú ochotní darovať to najcennejšie. Na druhej strane poukazuje na skutočnosť, že už predčasom začala Národná transfúzna služba zo Žiliny organizovať odbery na Dolných Kysuciach.
Vraví, že táto krv de facto putuje do Žiliny. Nič by na tom nebolo, keby v prípade potreby, dostali v rámci spolupráce, keďže ide aj o darcov z Kysúc, krv zadarmo. Faktom však je, že ju musia zaplatiť. Žiadnou zriedkavosťou nie sú prípady, že hospitalizujú pacienta z Kysúc v Žilinskej nemocnici, na doplnenie krvného obrazu ho však pošlú do Čadce a až potom ho odoperujú.
Beskydskú kvapku krvi si pochvaľuje
V tejto súvislosti sme oslovili vedúcu lekárku Národnej transfúznej služby v Žiline Máriu Laurincovú. Tá nám povedala, že v rámci Beskydskej kvapky krvi, ktorá sa konala v dňoch 10. - 18. júna darovalo krv v Turzovke 23 ľudí, v Makove 17, v Kysuckom Novom Meste 21 darcov.
„Akciu hodnotím veľmi kladne. Po prvýkrát sme navštívili mobilnou odberovou jednotkou Turzovku a Makov. Aj keď účasť nebola veľká, podstatné je, že na odber krvi sa prvýkrát v živote odhodlalo 33 ľudí. Využitím mobilnej odberovej jednotky umožníme záujemcom o darovanie ušetriť čas a náklady na cestovné, ktoré sú spojené s príchodom do najbližšieho hematologicko-transfuziologického oddelenia, alebo pracoviska Národnej trasfúznej služby. Cieľom je podporiť bezpríspevkové darcovstvo krvi, uvedomiť si, že ide o najvzácnejšiu tekutinu, ktorá ako jediná môže zachrániť ľudský život a prinavrátiť zdravie. Nikto z nás nevie, kedy a kde ju bude potrebovať."
Krv a prípravky z ľudskej krvi sú definované ako lieky
Na margo platenia za krv v prípade, keď Kysučania potrebujú krv od Žilinčanov, napriek tomu, že do tamojšej NTS prispievajú aj darcovia Kysúc, nám Laurincová povedala, že v legislatíve ministerstva zdravotníctva je definovaná krv a prípravky z ľudskej krvi ako lieky, ktoré majú stanovenú svoju cenu, ktorú určuje ministerstvo.
„Tieto legislatívne predpisy sú známe všetkým transfuziologickým pracoviskám a sú pre ne záväzné," dodala. Spýtali sme sa aj na prípady, keď pacienta, ktorého napríklad operujú v Žiline, pošlú na doplnenie krvného obrazu do Čadce.
„Je bežným štandardom, že nemocnice, kde je poskytnutá špecializovaná zdravotná starostlivosť (onkohematologická liečba, operácia chrbtice...), spolupracuje so zdravotníckymi zariadeniami v regióne. Pacientov príjme k špeciálnemu operačnému výkonu alebo k liečbe až po jeho príprave, čím sa skráti dĺžka trvania potrebnej hospitalizácie na nevyhnutý čas a je umožnené prijatie ďalšieho pacienta, ktorý je čakateľom na takúto liečbu."
Blíži sa letné obdobie, ktoré je už tradične spojené s nedostatkom krvi. Aj preto budú darcovia ešte vzácnejší. Primár Grochal hovorí, že sú vďační za každého jedného, ktorý sa rozhodne prísť. Dodáva, že veľmi dôležitá je aj pomoc príbuzných, ktorí v prípade, že majú v nemocnici hospitalizovaného blízkeho človeka, priateľa a ten potrebuje krv, neváhajú a prídu preň darovať tú svoju. Situáciu v kritických mesiacoch budú riešiť pozvánkami a nábormi darcov. Dôležité je, aby tých kysuckých prichádzalo na ich transfúzku čo najviac.