STARÁ BYSTRICA, RUDINA. Družstevníci v Starej Bystrici prerušili zelenú žatvu, čakajú na lepšie počasie. Zostáva im pokosiť ešte 90 percent plôch, čo predstavuje okolo 900 hektárov lúk, pasienkov a trvalo - trávnych porastov. V súčasnosti v tomto roľníckom družstve chovajú 400 kusov dobytka a 1 200 oviec a tak sa snažia v rámci sebestačnosti vyprodukovať čo najviac krmiva.
Obavy majú aj z obilovín. Na 60 hektároch majú vysiatu ozimnú pšenicu a raž, 40 hektárov vyčlenili jarným miešankám a na 65-tich vysiali kukuricu. Aj keď sa zatiaľ zdá byť úroda dobrá, o všetkom bude opäť rozhodovať počasie. „Zatiaľ obilovinám neublížilo, no pokiaľ budú búrky pokračovať, môže ich pováľať, čím sa úroda zníži. „Keďže kosiť ich budú v auguste a zber kukurice býva v septembri, je dôležité, aké počasie bude sprevádzať rast a dozrievanie," hovorí Kulla.
Nešťastní z počasia sú aj v Rudine. Predseda roľníckeho družstva Ľubomír Mičian hovorí, že im problém robia podmočené a zdevastované pasienky. Zriedkavosťou nie sú situácie, že dobytok musia načas zatvoriť do stajní, kým sa poškodené pasienky nevysušia. V Rudine im zostáva pokosiť ešte tristo hektárov zelených plôch. Neskôr ich čaká kosba pšenice a triticale, ktoré majú na 60 hektároch.
Aj keď v tejto južnejšie položenej časti Kysúc sa nedostatku sena neobávajú, keďže s kosbou začali skôr, starostí im robí repka, u ktorej predpokladajú o tridsať percent nižšiu úrodu. Podpísalo sa pod to počasie, pretože pri kvitnutí intenzívne pršalo. Navyše, tento rok avízovali odberatelia o polovicu nižšie nákupné ceny. Vlani sa Rudinčanom podarilo úrodu predať do Rakúska, kde skončí tento rok, ešte nevedia. Už teraz však uvažujú o tom, že po 10. rokoch pestovania tejto plodiny, ktorej sa v kysuckom regióne venovali ako jediní, skončia. „V minulosti bolo pestovanie repky pre nás výhodné, no po tom, ako sa rapídne znížili ceny, zrejme s ňou skončíme," dodal Mičian.