ČADCA. Kysucké obce sa obávajú kolapsu, ktorý hrozí v dôsledku výpadku dane z príjmu fyzických osôb, ktorý tvorí viac ako 70 percent rozpočtu obcí.
V Turzovke zatiaľ žijú z ušetreného
„Výpadok príjmov je naozaj drastický. Oproti rokom 2009 a 2008 je to menej o 374 795 eur a 364 752 eur. Oproti plánovanému rozpočtovanému príjmu mesta ide o pokles v hodnotenom 6-mesačnom období o takmer 12 %.
Pre samosprávy, ktoré nemali prebytkové rozpočty v minulom období a nemajú vo väčšom rozsahu tvorený rezervný fond je takáto situácia neúnosná a vskutku likvidačná, nehovoriac o tom, že nikto z kompetentných (možno aj s ohľadom na parlamentné voľby) nepovedal doteraz pravdu a nezverejnil aktuálne daňové prognózy a skutočnosti o hospodárskom stave štátu a štátnej pokladni," povedal nám prednosta Mestského úradu v Turzovke Kamil Kobolka.
Mesto zatiaľ tieto schodky vykrýva z výrazných prebytkov a šetrenia zdrojov v minulých rozpočtových obdobiach, ktoré sa neminuli a samospráva nimi posilňovala rezervný fond. Ale ani tie nie sú nekonečné. „V prípade, že takýto vývoj bude pokračovať aj v 2. polroku, nevyhneme sa ani v Turzovke kolapsu, ktorý nedokážeme vykryť ani predajom prebytočného majetku, pozastavením kapitálových výdavkov a investícií, či ďalšími reštriktívnymi opatreniami v bežných výdavkoch," dodal.
O tom, aké opatrenia teda čakajú samosprávu, je teraz podľa neho predčasné hovoriť. V prvom rade chcú udržať chod mesta a všetkých jeho organizácií, ktoré robia servis obyvateľom a plnia základné kompetencie v zmysle daných zákonov. V prípade potrebnosti rozsiahlejších finančných reštrikcií siahajúcim napr. k prijatiu úverových zdrojov, zvolajú mimoriadne zasadnutie mestského zastupiteľstva, ktoré určí rozpočtové úpravy a rozhodne o aktuálnom vývoji a fungovaní ekonomiky mesta.
Vo Vysokej zastavili všetky investičné akcie
„Vzhľadom na to, že výpadok podielových daní je za I. polrok naozaj veľký, oproti I. polroku 2009 ide o 150-tisíc eur, zastavili sme všetky naplánované investičné akcie. Budeme sa snažiť zabezpečiť chod obce. V prípade, že tento výpadok bude pokračovať, je vážne ohrozený aj chod základných škôl, najmä tej v Hornom Kelčove, ktorú navštevuje 95 žiakov," povedal nám starosta Vysokej nad Kysucou Ladislav Kubačák.
V Čadci možno zatvoria plaváreň a zredukujú MHD
Mesto Čadca obdržalo v porovnaní s minulým obdobím za I. polrok takmer o 40% nižšie príjmy z podielových daní. V absolútnom vyjadrení to predstavuje výpadok 1,32 mil. € (40 milónov korún). Doslova katastrofálny bol najmä mesiac jún, kde výpadok predstavoval až 75% oproti minuloročnej skutočnosti. „Boli sme nútení prejsť do úsporného režimu a prijať mimoriadne opatrenia na zabezpečenie nevyhnutného chodu samotného mesta a príspevkových a rozpočtových organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti," informoval Ján Husár, prednosta Mestského úradu v Čadci.
Opatrenia sú zamerané na redukciu miezd na úroveň nárokových zložiek, obmedzenie opráv a údržby len na tzv. havarijné stavy, minimalizuje sa obstarávanie tovarov, služieb a ďalšie. „V prípade, že sa nebude tento výpadok zo strany štátu v krátkej dobe riešiť, nevylučujeme ani isté obmedzenia v samosprávnych funkciách mesta ako je verejné osvetlenie, prevádzka plavárne, redukcia výkonov v mestskej hromadnej doprave a ďalšie," dodal Husár.
V Krásne nad Kysucou uvažujú o úvere
V Krásne nad Kysucou predstavuje výpadok dane z príjmov fyzických osôb za I. polrok oproti tomu istému obdobiu vlaňajšieho roku viac ako 350-tisíc eur. Pre porovnanie, za január 2009 dostali 239 869 eur, v júni t.r. predstavovali podielové dane len 19 159 eur. „Z tejto čiastky nie je možné uhradiť ani platy zamestnancov úradu a školských zariadení v rámci originálnych kompetencií, keď na mzdy je potrebné viac ako 50-tisíc eur.
K tomu je potrebné pripočítať zabezpečenie prevádzky škôl a školských zariadení, platbu za elektrickú energiu pre verejné osvetlenie a odvoz smetí. Výška podielových daní, ktorú mesto dostáva tento rok nie je schopná zabezpečiť riadny chod mesta," hovorí primátor Jozef Grapa.
Musia teda prijímať opatrenia či už pri úspore prevádzkových nákladov, keď sa nakupuje materiál len na riešenie havarijných situácií. Pravdepodobne sa zníži intenzita vývozu TKO, pripravujú aj opatrenia týkajúce sa financií na verejné osvetlenie. „Vzhľadom na to, že máme rozpracovaných veľa investičných akcií, ktoré sú financované z europských fondov, je nutné aby mesto zabezpečilo spolufinancovanie týchto projektov. Jedinou cestou je predaj mestského majetku alebo prijatie úveru," dodáva primátor.
Kysuckí starostovia budú vypínať verejné osvetlenie
Včera sa v Čadci konal Mimoriadny Snem Združenia miest a obcí Kysúc. Primátori a starostovia prijali opatrenia v súvislosti s kritickou situáciou vo financovaní.
V uznesení, ktoré včera prijali účastníci Snemu Združenia miest a obcí Kysúc sa apeluje aj na jednotlivých obyvateľov, ktorých vyzývajú k trpezlivosti. Primátori a starostovia prejavili snahu šetriť verejné financie pri zachovaní štandardu výkonu služieb samosprávy.
Žiadajú, aby vláda v čo najkratšom možnom termíne vykryla mimoriadnou dotáciou zo štátneho rozpočtu výpadok výberu podielových daní pre rok 2010, z ktorých sú financované samosprávy.
V opačnom prípade je ohrozený chod materských škôl, školských jedální, sociálnych služieb, mestských podnikov a služieb (verejné osvetlenie, odpady, komunikácie, verejná zeleň a pod.), chod mestských a obecných úradov, základných škôl a ostatný výkon prenesených kompetencií.
Nebudú vykonávať prenesené kompetencie štátu
Navrhujú, aby vláda prerozdelila zostatok výberu daní z príjmu fyzických osôb (6,2 %) pre samosprávy miest a obcí. Z včerajšieho zasadnutia vyplynuli aj ďalšie opatrenia, ktorých by sa primátori a starostovia mali držať. Ako symbolicky prejav nedostatku verejných financií by chcú vypínať verejné osvetlenie. Tiež zadržať osobné a nadčasové príplatky zamestnancom miest a obcí.
V prípade, ak vláda SR nebude urgentne riešiť vzniknutú kolapsovú situáciu nezačnú v septembri prevádzku materských škôl, školských jedální, školských klubov, športových klubov a sociálnych služieb. V prípade pretrvávajúceho prepadu výnosu daní z príjmu fyzických osôb k 1.9.2010 plánujú vrátiť a nevykonávať prenesené kompetencie štátu.
„Všetky tieto opatrenia majú v prípade pretrvávajúceho nedofinancovania zo strany štátu zabrániť úplnému kolapsu chodu kysuckých obcí," informovala tajomníčka ZMOK-u Marta Sláviková.