POVINA. Menej peňazí od štátu pocítila aj Povina. Starostka Margita Šplháková hovorí, že od začiatku roka dostali oproti vlaňajšku o 4,5-tisíc eur menej. Dva mesiace nedostali financie na mzdy pracovníkov úradu, základnej, materskej školy či školského klubu. Boli teda odkázaní na kontokorentný úver. Problém bude s dofinancovaním práve rekonštruovanej základnej školy.
Šetriť nebolo z čoho
V obci pristúpili k radikálnym opatreniam. Patrilo k nim zníženie úväzkov pracovníkov či šetrenie v rámci verejného osvetlenia. Pokiaľ sa situácia nezlepší, obmedzia separovaný zber, budú musieť pristúpiť aj k personálnym opatreniam. „Aby sme predišli ešte väčšiemu dlhu, navýšili sme poplatok v materskej škole i školskom klube. Čo sa týka verejného osvetlenia, svietime len do polnoci a nad ránom," hovorí starostka, ktorá svoju funkciu vykonáva už 22 rokov, no na takú situáciu si nepamätá. V súčasnosti čerpajú financie z debetného úveru. „Zatiaľ sme použili 5-tisíc eur, veríme, že po zlepšení financovia dlh vyrovnáme," hovorí. Na margo prežívania niektorých obcí z ušetreného hovorí, že šetriť nebolo z čoho, pretože v roku 2008 z vlastných peňazí financovali rekonštrukciu kultúrneho domu, čo si vyžiadalo 132 775 eur (4 milióny korún).
Povodňové škody priniesli ďalšie náklady
Dúfajú, že sa im podarí zrealizovať projekt rekonštrukcie 50-ročného verejného osvetlenia. Problémom zostáva päťpercentné spolufinancovanie. V máji postihli obec ďalšie povodne. „Voda sa vyliala asi na šiestich miestach. Zatopilo rodinné domy, zničilo miestne komunikácie, roztrhlo potrubie obecného vodovodu. Dve nové cesty, ktoré sme vlani postavili z eurofondov a stáli okolo 170-tisíc eur, sú zničené, " sťažuje si. Povodne spôsobili škody vo výške 65-tisíc eur, záchranné práce si vyžiadali 18-tisíc eur. „Požiadali sme štát o náhradu škôd, na peniaze však stále čakáme," dodáva starostka obce, v ktorej momentálne žije 1150 obyvateľov.