ČADCA. Vlani vypuklo v okrese Čadca 68 lesných požiarov, čím sa zaradil v rámci Slovenska na prvé miesto. Od začiatku tohto ich bolo už 27. Najviac ich zaznamenali v Oščadnici, Vysokej nad Kysucou, Makove a v Čiernom. Hasiči pristúpili k viacerým opatreniam, ktoré by pomohli zbaviť sa neželaného prvenstva.
„Všetci, ktorí chcú spaľovať zvyšky po ťažbe v lesných porastoch, musia mať od nás písomný súhlas. Vykonávame kontroly v teréne, či žiadatelia dodržiavajú zásady bezpečnosti. Pristúpili sme už k viacerým, aj finančným, sankciám," hovorí zisťovateľ príčin požiarov Peter Zjavka z Hasičského a záchranného zboru v Čadci.
Od 2. júla vzhľadom na horúce počasie, vyhlásili zvýšené nebezpečenstvo vzniku požiarov a vydali zákaz spaľovania. „Odvoláme ho, až keď budú na tieto práce vhodné poveternostné podmienky," hovorí Zjavka.
Aj čo sa týka ostatných požiarov, nie je bilancia priaznivá. V okresoch Čadca a Kysucké Nové Mesto ich od začiatku t.r. do 30. júna bolo celkom 135. Vznikla pri nich škoda 737 185 eur, sedem ľudí sa zranilo. Hasičom sa podarilo uchrániť hodnoty vo výške 6 714 295 eur. Úmyselné podpálenie zistili v 4 prípadoch. Najčastejšou príčinou však bola nedbalosť a neopatrnosť. Zo štatistiky vyplýva, že dňom, kedy horí najviac, je streda.
Veľkým pomocníkom pri likvidácii červeného kohúta je technika. Okrem cisterien a ďalších vozidiel majú kysuckí profesionálni hasiči k dispozícii štvorkolku, osemkolku či tunelový špeciál, najnovšie dostali vozidlo Nissan.
Autor: ih