NOVÁ BYSTRICA. Obec Nová Bystrica už tradične organizuje stretnutie rodákov zaniknutých obcí Riečnica a Harvelka. Tento rok sa podujatie konalo pri Kaplnke Božského Srdca Ježišovho v Harvelke. Podujatie začalo o 13.00 hod. slávnostnou svätou omšou, po skončení nasledoval kultúrny program, ktorý trval až do večerných hodín.
Obyvatelia dediniek Riečnica a Harvelka sa roztrúsili po Slovensku i svete. Stále sú však spätí so svojím rodiskom. Obec Nová Bystrica je príkladom toho, ako možno zachovať tradície a udržať priateľské, rodinné putá i lásku k rodisku. V roku 1980 boli k tejto obci pripojili susedné dediny Riečnica a Harvelka, ktorých obyvatelia sa museli v dôsledku výstavby vodnej nádrže vysťahovať. Aj tohtoročné stretnutie rodákov už tradične organizoval Obecný úrad v Novej Bystrici v spolupráci s farským úradom.
Krásne letné počasie prilákalo do inak prísne chránenej oblasti vodárenskej nádrže, ktorá zásobuje pitnou vodou Žilinu, Kysucké Nové Mesto, Čadcu a okolie, rekordný počet účastníkov. Od skorého predpoludnia prechádzali Novou Bystricou osobné autá i autobusy s rôznymi poznávacími značkami z celého Slovenska i susednej Českej republiky. Aj keď starousadlíkov sa schádza rok od roka menej, ich deti, vnuci i pravnuci nezabúdajú na svoju otcovizeň. Cestou ku kaplnke na mnohých miestach autá zastavovali, posádky vystupovali a pozerali si pľace, kde stáli ich rodné domy.
Podľa zaužívanej tradície sa stretnutia rodákov koná jeden rok v Riečnici, druhý v Harvelke. Na budúci sa teda stretnú rodáci pri kostolíku Narodenia Panny Márie v Riečnici, ktorý postavili v roku 1904. O rok neskôr ho vysvätili a odovzdali do užívania. Slúžil do 30. júna 1987, kedy farnosť zrušili. Jeho osud bol už spečatený - mali ho zbúrať. Dôkazom sú označené miesta na múroch, kde mali byť vyvŕtané diery na uloženie dynamitu. Pred skazou ho zachránili najmä členovia Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny v Čadci. Od roku 1996 sa objekt nachádza v zozname kultúrnych pamiatok.
Autor: ih