MAKOV. Severoslovenské vodárne a kanalizácie (SEVAK) odovzdali v minulých dňoch do užívania 226 kilometrov verejnej kanalizácie a 183 kilometrov vodovodného potrubia. Na vodovody a kanalizáciu sa postupne napoja obce Skalité, Svrčinovec, Čierne, Raková, Olešná, Staškov, Vysoká nad Kysucou, Korňa, Klokočov, Zákopčie, Podvysoká, Dlhá nad Kysucou, Makov, tiež mestá Čadca a Turzovka.
Súčasný dokončený projekt umožní využívať pitnú vodu 55-tisícom obyvateľov. Na 3 720 vodovodných a 7 376 kanalizačných prípojok sa však musia domácnosti ešte len napojiť.
Na umývanie áut a napúšťanie bazénov vody nemajú
V súčasnom horúcom počasí majú viaceré obce problém s vodou. V Makove starosta vyzval obyvateľov, aby v dôsledku suchého počasia nepoužívali obecnú vodu na polievanie záhrad, napúšťanie bazénov, umývanie vozidiel a podobné účely.
Ani táto obec zatiaľ nie je prepojená s vodným zdrojom z Novej Bystrice. V prípade, že suchá budú pokračovať, budú nútení obmedziť dodávky vody pre jednotlivých spotrebiteľov.
Aj starosta Korne Jozef Kontrík potvrdil problémy s vodou u obyvateľov, ktorí sú odkázaní na vlastné studne. „Momentálne ju výlučne používajú len na vlastnú spotrebu. Teda pitie a varenie."
Obyvateľov trápi, že je znečistená
Problém s pitnou vodou majú tiež obyvatelia osady U Chmúry vo Vychylovke. S nádobami chodia do skanzenu, kde si ju naberajú buď zo studničky, alebo v tamojšom bufete či krčme.
Dôvodom v tomto prípade nie sú ani tak horúčavy, skôr skládka zeminy nad ich osadou. Tá sa tam hromadila počas výkopových prác súvisiacich s výstavbou spojnice medzi Kysucami a Oravou. Dažde ju však odplavujú a končí v zdrojoch, na ktoré sú napojení tamojší osadníci.
Miestny obyvateľ Pavol Koleno hovorí, že problém začal ešte v roku 2006, keď bola stavba cesty v začiatkoch. Keď zaprší, voda zeminu odplavuje, miestny potôčik znečisťuje bahno. V minulosti z potoka napájali dobytok, ten však údajne smradľavú vodu piť nechce.
„Cítiť z nej hnilobu, keď prší, je v nej bahno," sťažuje si Koleno. „Z vlastnej iniciatívy som vydrenážoval potok. Kaly a nečistoty však drenáže zničili," vraví. Tamojší obyvatelia, tiež chatári riešia situáciu donáškou vody z okolia.