MAKOV. Do 30. septembra je možné poslať hlas jednému z dvanástich finalistov súťaže Strom roka, čím podporíte jeho ochranu a ošetrenie. Poslaním ankety, ktorej ôsmy ročník vyhlásila Nadácia Ekopolis, je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie.
Nominovaných je stromov z celého Slovenska. „Reprezentujú viac ako 20 rôznych druhov drevín, pričom na Slovensku sú už tradične najobľúbenejšie lipy, ktorých bolo tentoraz prihlásených 18. Z ďalších druhov boli najpočetnejšie zastúpené dub, platan a topoľ, ale nechýbali ani zástupcovia ovocných drevín ako hruška, jabloň, moruša či oskoruša. Z exotických drevín boli prihlásené napríklad ľaliovník, pavlovnia alebo sakura, informoval Milan Hronec, programový manažér Nadácie Ekopolis.
Kysucký brest je takisto výnimočný
Zo 79 prihlásených stromov vybrala porota 12 finalistov. Najmladšia je 35-ročná vŕba biela z Košíc, so zaujímavým plazivým tvarom kmeňa a konárov. „Najstarším spomedzi finalistov je 850-ročný dub letný z Dubinného, ktorý patrí medzi najstaršie stromy v Európe. O titul sa uchádza aj 700-ročný tis obyčajný z Pruského, pod ktorým písal básne Hugolín Gavlovič. Medzi dvanástku finalistov sa dostala tiež exotická pavlovnia plstnatá z Trnavy, ktorá kvitne do fialova," povedal Milan Hronec.
Kysuce zastupuje brest hrabolistý, ktorý už 400 rokov rastie v Makove. Obvod kmeňa je 590 cm, jeho výška je 30 metrov. V súvislosti s brestom sa traduje, že kto sa trikrát dotkne jeho kmeňa, budú ho päť rokov obchádzať starosti. Asi aj preto navštevuje tento výnimočný strom toľko ľudí. Jeho kmeň aj konáre sú zvrásnené. Je to možno aj tým, že strom preberá na seba rany a starosti ľudí...
Peniaze sú určené na ochranu a ošetrenie
Fotografie a príbehy stromov - finalistov sú uverejnené na webovej stránke Nadácie Ekopolis. Hlasovať za svoj strom môže každý, prostredníctvom SMS správy, korešpondenčného lístka, pohľadnice alebo priamo na internete. Koncom októbra súťaž vyhodnotia a víťaz s najvyšším počtom hlasov získa titul Strom roka 2010. Víťazný strom dostane odmenu v podobe dendrologického posudku od ISA Slovensko a finančný príspevok na ošetrenie 333 eur. Stromy, ktoré sa v ankete umiestnia na 2. a 3. mieste, tiež získajú finančnú čiastku 333 eur, ktorá môže byť použitá na ich ošetrenie alebo na úpravu okolia.