ZÁKOPČIE, RAKOVÁ. Obyvatelia viacerých kysuckých obcí sú zúfalí z diviakov. Už z minulosti sa poučili, že pomoc od kompetentných môžu čakať len ťažko. Napriek plánovaným odstrelom sa ich stavy neznižujú, naopak.
Diviaky stratili plachosť a neobávajú sa prísť k ľudským príbytkom. Viacerým obyvateľom spôsobili v týchto dňoch škody v záhradách. „Zničili záhradu a pasienky nielen mne, tiež susedom. Problém im nerobí podryť bránku pri dvore a prísť až k rodinnému domu," sťažuje si Peter Gábriš zo Zákopčia U Holých.
Na odstrel sa pýtali členov miestneho poľovníckeho združenia, tí ich vraj odkázali na Lesy SR, ktoré tam údajne majú svoj revír. Oslovili sme aj Odštepný lesný závod v Čadci, tam sme sa však dozvedeli, že obhospodarujú iba poľovný revír Beskyd v Bystrickej doline.
„V Zákopčí výkon práva poľovníctva vykonávajú dve poľovnícke spoločnosti a nie Lesný závod Čadca," informoval nás vedúci lesníckej výroby Milan Berešík.
Spustošili aj cintorín
Vlani sa dostali diviaky na dvor materskej školy v Rakovej, v časti Fojstvo. Celý ho rozrýpali. Škodu obec vyčíslila na viac ako tisíc eur. Areál, kde sa deti hrali, museli znova zorať, skultivovať a urobiť nové pieskovisko. Takisto bolo treba opraviť plot, ktorý poškodili.
Spustošili aj okolie cintorína Diviaky neobišli ani tamojší cintorín, kde zničili trávnatú plochu vyčlenenú na hroby. Obecný úrad tam musel na vlastné náklady upraviť trávnik. V Zákopčí vlani úplne zničili zrekonštruované ihrisko. Obyvatelia ich dokonca videli na verejnej ceste i v blízkosti svojich obydlí.
Rokovania s poľovníckymi zväzmi nepriniesli žiadne výsledky. Poľovníci si vraj kvóty odstrelu plnia, navyše, zvieratá šarapatia v intraviláne obce, kde sú podmienky odstrelu iné než v revíroch. Rovnako je to s preplácaním
škôd. Ľudia si ich môžu nárokovať v prípade, že im vznikla v oblasti, kde majú poľovníci revír. Ide teda o začarovaný kruh. Diviaky za noc prejdú údajne až 40 kilometrov, najmä kvôli potrave.
Poľovníci im nepomohli
„Tentokrát sa dostali do súkromných záhrad popod pletivové ploty ako i na záhumienky obyvateľov, kde zdevastovali úrodu. Škody si ľudia uplatňujú priamo u správcov poľovných revírov. Diviaky skutočne robia v našej obci obrovskú šarapatu a aj napriek spoločným rokovaniam s poľovníckymi združeniami nedošlo k ich úbytku. Preto sme o pomoc požiadali ministra poľnohospodárstva. Odpoveď sme zatiaľ nedostali," informoval
nás prednosta Obecného úradu v Rakovej Miroslav Mareček.
Diviaky sa živia rozmanitou potravou, rýchlo behajú a vynikajúco plávajú. Uprednostňujú listnaté a zmiešané lesy a radi sa váľajú v bahne. Samice sa zvyknú zoskupovať do čried pozostávajúcich z 20 aj viac jedincov. Inak samotársky žijúce samce sa k týmto čriedám niekedy pripájajú, najmä v období rozmnožovania. Pária sa v zime medzi novembrom a januárom. Samica privádza na svet 4 - 12 mláďat.