STARÁ BYSTRICA. Podobne ako v českej metropole totiž v dedine od minulého leta odmeriava čas orloj, na ktorom sa podieľali aj pražskí technici. Starobystričania si z občasných uštipačných poznámok ťažkú hlavu nerobia. Vedenie obce si pochvaľovalo, že orloj oživil turistický ruch v regióne. Počas ročnej prevádzky si vraj zariadenie pozrelo asi 80.000 ľudí.
Orloj, ktorý svojou kompozíciou pripomína sediacu Madonu, podľa starobystrického starostu Jána Podmanického okrem slovenských turistov zatiaľ lákal najmä Čechov. Promenádu sedmičky drevených apoštolov si však nenechali ujsť ani Francúzi, Nemci, Taliani, Američania či Austrálčania. Na orloj boli zvedaví najmä individuálni turisti, na približne pätine z celkovej návštevnosti sa podieľali organizované zájazdy študentov a dôchodcov.
"Odozvy sú väčšinou priaznivé. Kritici zvyknú vytknúť celkový vzhľad, ktorý je predsa len trošku avantgardný. Niektorí možno očakávajú niečo konzervatívne na spôsob pražského orloja. Ale to je vec umeleckého vyjadrenia," povedal ČTK starosta.
Oproti historickému orloju v Prahe si vraj niektorí návštevníci pochvaľovali zrozumiteľnejší astroláb, teda ciferník s astronomickými údajmi. Farby hlavnej dosky astrolábu, ktorý dodala pražská firma, symbolizujú jednotlivé fázy dňa - červená úsvit, bledomodrá deň, čierna noc. Doska je rozdelená aj zlatými lemovkami, ktoré označujú rovník, obratník raka, obratník kozorožca a takzvaný miestny poludník. Ten ukazuje, kedy je slnko najvyššie na oblohe nad Starou Bystricou.
Astroláb tiež znázorňuje polohu mesiaca na oblohe, jeho fázy a polohu slnka v znamení zverokruhu. Na vonkajšom okraji nechýba kalendárna doska s 366 dielikmi. Pražský dodávateľ pred časom upozornil, že technickú časť zariadenia riadi počítač. Kysucký orloj je údajne presnejší než v českom hlavnom meste.
V priestore pod orlojom otvorili malú predajnú galériu a predajňu suvenírov. "Tento sortiment ide veľmi dobre a z toho má obec tiež priamy príjem," pochvaľoval si starosta. V obci však bude treba podľa neho zlepšiť služby pre turistov, chystá sa napríklad projekt reštaurácie.
V budúcnosti chcú v Starej Bystrici prilákať návštevníkov aj malou zoologickou záhradou so pštrosmi, srnčou zverou či exotickým vtáctvom. V okolí obce by mala pribudnúť i 18 metrov vysoká rozhľadňa z kameňa a dreva. Podmanický tvrdil, že čím viac atrakcií v regióne bude, tým dlhší čas sa v ňom turisti zdržia.
"Keď je viac produktov cestovného ruchu na určitom území, tak to turistov viac pritiahne, aby strávili nejaký čas v tej danej oblasti, aby si pozreli všetky zaujímavosti," dodal. Popri kysuckom orloji podľa neho turisti zvykli navštíviť aj skanzen vo Vychylovke, Terchovú, Vrátnu dolinu alebo Oravský hrad.