STARÁ BYSTRICA, RUDINA. Poľnohospodári v Starej Bystrici majú polovicu žatvy za sebou. Na siedmich hektároch pokosili ozimnú raž, tiež polovicu pšenice z 22-hektárovej plochy. Z dobrej úrody sa však netešia.
Predseda tamojšieho roľníckeho družstva František Kulla hovorí, že je o polovicu menšia. „Budeme odkázaní na nákup krmných zmesí. Už teraz vieme, že budú oproti minulým rokom oveľa drahšie, pretože pestovatelia avízujú celosvetový nedostatok obilia." Dodáva, že pod slabú úrodu sa podpísalo najmä počasie: „Vysoké teploty a suchá sa striedali s povodňami."
Krmivo na zimu musia zabezpečiť pre 400 kusov dobytka a 1200 oviec. V žatve by chceli pokračovať čo najskôr, no dva kombajny, ktoré majú k dispozícii, zatiaľ stoja. V minulosti ich požičiavali aj poľnohospodárom na juhu Slovenska, či kysuckým družstevníkom. Dnes však o ne „cudzí" záujem nemajú. „Jednak sú staré, ďalším dôvodom je, že na Kysuciach je v súčasnosti pestovateľov obilovín ako šafranu.
Repka už nie na olej, ale krmivo
V Roľníckom družstve Rudiná, v ktorom chovajú 500 kusov hovädzieho dobytka, pre nepriaznivé počasie ešte so žatvou nezačali. Na 60-hektárovej ploche čakajú klasy pšenice, z dvadsiatich musia zožať triticale. Aj tam kombajn ešte čaká. „Skúsili sme dnes začať, no po pol hodine sa kombajnista vrátil, pretože pôda i klasy sú stále mokré," hovorí predseda Ľubomír Mičian.
Pod strechou majú akurát repku olejnú, ktorú tento rok pestovali na tridsaťhektárovej ploche. „Kým vlani sme mali 25 metrákov z hektára, tento to bolo len dvadsať," sťažuje si. Aj keď ceny za repku sa tento rok vyšplhali vyššie, na budúci ju už neplánujú pestovať pre potravinársky priemysel, ale pre vlastné potreby. „Bude slúžiť na krmné účely, keďže obilia je málo," dodal.