Pondelok, 20. marec, 2023 | Meniny má Víťazoslav

Slovenskému veľvyslancovi v Číne paličky problém nerobia

Kysučan František Dlhopolček, rodák z Turzovky, pôsobí v súčasnosti ako slovenský veľvyslanec v Čínskej ľudovej republike.

Čínska kuchyňa je vraj iná než tá, akú poznáme na Slovensku.Čínska kuchyňa je vraj iná než tá, akú poznáme na Slovensku. (Zdroj: ARCHÍV SLOVENSKÉHO VEĽVYSLANECTVA V ČÍNE)

ČADCA. Diplomatická kariéra Františka Dlhopolčeka sa začala v roku 1979, keď ako mladý absolvent Vysokej školy ekonomickej nastúpil na Federálne ministerstvo zahraničných vecí v Prahe. Po niekoľkomesačnom pôsobení sa mu naskytla príležitosť vycestovať na prvé zahraničné pôsobisko, do hlavného mesta Kene - Nairobi, kde spolu s rodinou strávil 4 roky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ani pri svojom druhom výjazde nezmenil kontinent, bola to opäť Afrika, konkrétne Juhoafrická republika, pričom veľvyslanectvo sa nachádzalo v hlavnom meste Pretórii.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho tretím pôsobiskom bol Izrael, po ňom nasledovala Veľká Británia. V súčasnosti pôsobí ako slovenský veľvyslanec v Čínskej ľudovej republike.

Radi sa fotia s cudzincami

„Na post veľvyslanca v Čínskej ľudovej republike som sa dôkladne pripravoval. Pravdupovediac, aj napriek určitým skúsenostiam z diplomatickej práce som mal určité obavy. Čína patrí medzi najstaršie civilizácie na svete. Starí Číňania sa domnievali, že Zem je štvorcová, obloha kruhová a Čína leží uprostred. Preto svoju krajinu nazvali Ríšou stredu (zem stredu), čiže čung- kuo.

Stred má svoj prenesený význam aj do ponímania vážnosti, či dôležitosti krajiny. Čas je nepodstatný, jednoducho plynie. A toto všetko sa prejavuje aj v správaní ľudí. Číňania sú známi svojimi dobrým spôsobom správania, pohostinnosťou a príslovečnou zdržanlivosťou. Na diplomatické rozhovory sú vždy výborne pripravení a nie na všetko pristúpia. Sú však prístupní logickým argumentom.

SkryťVypnúť reklamu

Európanov a cudzincov si vážia, nebuďte prekvapení, keď vás na ulici oslovia so žiadosťou, či sa s vami môžu odfotografovať," hovorí veľvyslanec.

Čína historicky prežila všetky ostatné ríše. Dnes je to krajina, ktorá sa dynamicky rozvíja, má štvrtinu svetovej populácie, krajina, ktorá vykazuje za posledné roky 10% rast hrubého domáceho produktu. Krajina sa síce označuje za rozvojovú, ale príchod do Pekingu, či návšteva iných miest tomu nenasvedčujú. Mestá sú moderné a čisté s adekvátnou dopravnou infraštruktúrou, s množstvom zelene a kvetov. Po príchode do krajiny môže byť z tohto všetkého turista prekvapený, môže sa dostať do „kultúrneho" šoku. Ale ten rýchlo pominie."

Číňania si vážia pozdrav v ich jazyku

Národným jazykom je štandardná čínština, ktorej základ tvorí mandarínština. Hovorí ním približne 70% obyvateľov krajiny. Na vyjadrenie slov, či myšlienok používajú znaky. Celkovo ich je viac ako 50-tisíc, bežne sa používa okolo 10-tisíc.

SkryťVypnúť reklamu

„Ja sám čínštinu neovládam, aj keď sa pokúšam osvojiť si základy. V bežnom živote je to nevýhoda, aj keď stále viac ľudí, najmä mladých, dokáže komunikovať v angličtine. Počas oficiálnych stretnutí, nie je problém komunikovať v anglickom jazyku. Číňania si vážia, keď cudzinec ich aspoň formálne pozdraví, či osloví v čínštine. Základný pozdrav je „Ni hao ma", čo je v našom preklade „Vitajte", resp. „Ako sa máte". Po predstavení je bežné odovzdať partnerovi vizitku - tú musíte podávať oboma rukami, a taktiež oboma rukami vizitku prijímať," vysvetľuje zvyklostí.

Bezplatné stráženie

Po príchode do Pekingu Františka Dlhopolčeka vraj prekvapilo mnoho vecí, najmä v tom pozitívnom slova zmysle. Peking je skutočne moderné mesto. Veľvyslanectvá sa nachádzajú v tzv. veľvyslaneckých štvrtiach.

„Našimi susedmi sú okrem bezprostredného veľvyslanectva Českej republiky aj Poliaci, cez cestu Japonci, Rakušania a Malajci. Prekvapilo ma, že veľvyslanectvá sú chránené 24 hodín v réžii čínskej vlády, čo vzbudzuje pocit istoty napriek tomu, že aj na ulici sa cítite bezpečne. V iných krajinách, ktoré sú po bezpečnostnej stránke viac rizikové, je stráženie veľvyslanectiev takisto bežné, musíte si však najať a samozrejme aj zaplatiť strážnu službu," hovorí.

Ako chutilo čínske víno

Keďže nielen diplomaciou je človek živý, veľvyslanca sme sa spýtali aj na stravu. „Bežne sa podáva 10 i viac hlavných jedál. V Číne si treba dávať pozor na váhu. Jedlá sú pre nás chuťovo veľmi lákavé. Našťastie, „zvládam" paličky, takže mi to problém nerobí. Niekedy je však skutočne potrebná zručnosť. Niektoré jedlá sa jedia paličkami dosť ťažko, v reštauráciách však nie je problém vypýtať si príbor. Nikdy nenapichujte jedlo paličkou, je to považované za neslušnosť. Pozor na nápoje. Pri jednej oficiálnej večeri nás hostiteľ oslovil, či nechceme skúsiť „čínske víno", ktoré sa vyrába v jeho meste.

Zo slušnosti sme súhlasili. Na naše prekvapenie, priniesli fľašu s miestnym alkoholom „mao tai" a začali ho hojne nalievať do vínových pohárov. Našťastie hostiteľ bol tolerantný," spomína na veselý zážitok veľvyslanec.

Čínska strava je vraj iná ako ju poznáme z čínskych reštaurácií na Slovensku alebo v Európe. Predovšetkým je rozmanitá - čo provincia, to iná kuchyňa. „Nespájajme čínsku kuchyňu s ryžou, tá sa je spolu s polievkou až na záver obeda či večere. Tradičný čínsky obed alebo večera končia polievkou s okrúhlymi knedličkami, čo je výraz priateľstva a pozvania," vysvetľuje.

Sen sa môže splniť

František Dlhopolček hovorí, že sa mu, čo sa týka jeho práce, splnil sen. „Túžil som sa stať diplomatom, aj keď priznám, že som presne nevedel, čo to diplomacia je. Pre mňa to bolo predovšetkým cestovanie, spoznávanie cudzích krajín, ľudí. A to je aj odkaz pre mladých ľudí - ak majú sen, splní sa im iba vtedy, keď budú tvrdo na sebe pracovať, učiť sa. Áno, prídu aj problémy a ťažké chvíle, ale tie sa dajú prekonať. Považujte ich dokonca za akúsi skúšku reálnosti vášho sna," odkazuje.

V diplomacii pôsobí už viac ako 30 rokov, precestoval desiatky krajín. Každá krajina, jej ľudia mu prirástli k srdcu, takže na otázku, ktorú cudziu krajinu preferuje ťažko odpovedá, respektíve, odpovie jednoducho - Slovensko. „Domov sa vždy rád vraciam, domov to sú Kysuce, kde som vyrastal, chodil do základnej školy. Tam mám rodinu, priateľov, svoje miesta kam chodím na hríby," priznáva.

Najčítanejšie na My Kysuce

Inzercia - Tlačové správy

  1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
  2. Katka so vzácnym ochorením: Rozhodla som sa, že deti mať nebudem
  3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zľavy z odvodov, zmrazená cena potravín
  4. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
  5. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
  6. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach
  7. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť
  8. Tipuj dedinský futbal online a vyhraj zájazd na Ligu majstrov
  1. Spoločnosť AGEL SK a VŠZaSP podpísali zmluvu o spolupráci
  2. Čo všetko potrebujete vedieť, ak chcete tehlovú fasádu
  3. Bývanie, ktoré má všetkých "5P"
  4. Nový e-book od BaseLinker Kompletný sprievodca po marketplacoch
  5. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
  6. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
  7. Verve services - upratovacia firma, ktorá vznikla z nuly
  8. Kedy s dieťaťom prvýkrát k zubárovi? Odpoveď vás prekvapí
  1. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 13 487
  2. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 12 991
  3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zmrazená cena potravín 10 928
  4. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 8 998
  5. Jednoznačný recept na úspech? Buďte pripravení prispôsobiť sa 7 702
  6. Aké sú NAJ slovenské chute? Prezradili ich známi výrobcovia 5 519
  7. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 3 032
  8. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 573

Blogy SME

  1. Martin Šuraba: Symbol Radara
  2. Irena Šimuneková: Horné Lefantovce
  3. Tomáš Mihalík: Halóó, je tu niekto? Či už je každý po smrti?
  4. Robert Štepaník: diel 85 - rubrika: moje najhranejšie (v januári a februári 2023)
  5. Radovan Čičvara: Kajať sa za katastrofu v Iraku? To choďte radšej do kostola.
  6. Aliancia NIE RAKOVINE: Pomáhame. Aj vďaka vám.
  7. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku!
  8. Anna Miľanová: Blízkosť - stopy 4
  1. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 6 870
  2. Radovan Čipka: Ako Záborská znesvätila tému pomoci ženám 6 220
  3. Magdaléna Cifrová: Konečne potrestaný pedagóg na VŠVU a aké dôležité je ospravedlniť sa 5 814
  4. Miroslav Žiak: Drogy ako biznis pre vyvolených na Slovensku? 3 304
  5. Michael Achberger: Chudni rýchlo: Tieto cviky ti pomôžu spaľovať tuky efektívne! 3 146
  6. Michal Uherčík: Veľké riešenie alebo veľké fiasko. Parkovacie domy v Martine. 2 484
  7. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi II 2 341
  8. Ján Valchár: Lúza znova útočí alebo Ako Prigožin kandidoval za prezidenta 2 303
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
  8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Jozef Kavulič.

Primárnym cieľom je dokončiť vysokú školu.


10m
Poslanci na zasadnutí zastupiteľstva v Krásne nad Kysucou.

Kormancovým náhradníkom v mestskom zastupiteľstve by sa mal stať Miloš Lastovica.


a 1 ďalší 6 h
Leteckí záchranári zasahovali v sobotu na Veľkej Rači.

Čecha s vážnymi poraneniami hlavy hospitalizovali v žilinskej nemocnici.


6 h
Mladá žena šoférovala napriek zákazu.

Vodička má súdom uložený trest zákazu činnosti viesť motorové vozidlá.


8 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zhorelo vybavenie i zásielky. Zamestnanci Arrivy zachraňovali vozový park.


13 h

Tréner Nitry v piatok hráčov sfúkol, v sobotu im poďakoval.


19. mar

Archeológovia chcú preskúmať maximum.


12 h

Záhradkári na hornej Nitre súťažili v reze ovocných stromov, pripomenuli si aj základné pravidlá.


18. mar

Blogy SME

  1. Martin Šuraba: Symbol Radara
  2. Irena Šimuneková: Horné Lefantovce
  3. Tomáš Mihalík: Halóó, je tu niekto? Či už je každý po smrti?
  4. Robert Štepaník: diel 85 - rubrika: moje najhranejšie (v januári a februári 2023)
  5. Radovan Čičvara: Kajať sa za katastrofu v Iraku? To choďte radšej do kostola.
  6. Aliancia NIE RAKOVINE: Pomáhame. Aj vďaka vám.
  7. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku!
  8. Anna Miľanová: Blízkosť - stopy 4
  1. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 6 870
  2. Radovan Čipka: Ako Záborská znesvätila tému pomoci ženám 6 220
  3. Magdaléna Cifrová: Konečne potrestaný pedagóg na VŠVU a aké dôležité je ospravedlniť sa 5 814
  4. Miroslav Žiak: Drogy ako biznis pre vyvolených na Slovensku? 3 304
  5. Michael Achberger: Chudni rýchlo: Tieto cviky ti pomôžu spaľovať tuky efektívne! 3 146
  6. Michal Uherčík: Veľké riešenie alebo veľké fiasko. Parkovacie domy v Martine. 2 484
  7. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi II 2 341
  8. Ján Valchár: Lúza znova útočí alebo Ako Prigožin kandidoval za prezidenta 2 303
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
  8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu