ČADCA. Počas tohto leta sa v rámci infekčných ochorení vyskytlo v kysuckom regióne niekoľko prípadov salmonelózy, pozornosť si zaslúži jeden prípad kliešťového zápalu mozgových blán a dva prípady infekčnej mononukleózy. „Najvyšší výskyt zaznamenali ovčie kiahne, keď zdravotníci zachytili 51 ochorení. Vyskytli sa u detí predškolského, resp. školského veku, v kolektívoch, prípadne v rodinách, keďže ide o vysokú nákazlivosť," informoval nás regionálny hygienik v Čadci Jozef Pokorný.
Nákazlivé infekčné ochorenie
Ovčie kiahne sú podľa lekárov vysoko nákazlivým infekčným ochorením vyvolaným vírusom. „Prejavuje sa typickými pľuzgierikmi na koži a slizniciach. Ochoreniu sú vystavené najmä deti, pretože dospelí sa už v priebehu života stretli s týmto vírusom a ochorenie prekonali - buď zjavne, alebo nepoznane.
Vírus sa prenáša kvapôčkovou infekciou, odlúpané odumreté bunky obsahujúce vírusy sa po uschnutí menia na prach, ktorý je vysoko infekčný. Po vdýchnutí sa chorobný proces opäť rozbieha u ďalšieho človeka. Inkubačný čas je obdobie medzi nakazením sa a prvými príznakmi ochorenia, u ovčích kiahní je to od 14 do 21 dní," informoval nás krajský epidemiológ Pavol Hubočan.
Môže vyvolať aj zápal mozgu
Vlastné ochorenie je podľa neho relatívne neškodné, ale vo výnimočných prípadoch môže vyvolať nebezpečnú komplikáciu - zápal mozgu. Prízvukuje, že veľmi nebezpečné je u osôb, ktoré užívajú lieky na báze kortikosteroidov.
Vírus po prekonaní ochorenia zostáva v tele v nervovom tkanive po celý život. Niekedy sa tzv. reaktivuje a vyvolá úplne iné klinické príznaky - pásový opar (plazivec). Ide o veľmi bolestivé, ale život neohrozujúce ochorenie, ktoré sa prejavuje pásom výsevu pľuzgierikov v oblasti postihnutého nervu.
Liečba sa v nekomplikovaných prípadoch obmedzuje na podporu tela v tvorbe protilátok a zmierňovanie bolestivosti so svrbením. Pri komplikovaných ochoreniach sú k dispozícii lieky priamo pôsobiace proti vírusu.
V prevencii sa treba zamerať na izoláciu chorého z kolektívu, pričom sa musí dbať na to, aby sa tehotné ženy, ktoré v minulosti neprekonali ovčie kiahne, vyhýbali kontaktu s chorým. V súčasnosti je k dispozícii očkovacia látka proti kiahňam. Táto však nie je súčasťou povinného očkovania. Rodičia si ju môžu objednať cestou ošetrujúcich lekárov.