ČADCA. Obyvatelia Kysúc majú problém s diviakmi. Tvrdia, že sa premnožili a ničia im úrodu, chodia dokonca až k ľudským príbytkom. V Zákopčí a v Rakovej viacerým spôsobili veľké škody aj v oplotených záhradách. Zdá sa, že tento problém je zamotané klbko.
Na obciach tvrdia, že rokovania s poľovníckymi zväzmi nepriniesli žiadne výsledky. Poľovníci si vraj kvóty odstrelu plnia, navyše, zvieratá šarapatia v intraviláne obce, kde sú podmienky odstrelu iné než v revíroch. Rovnako je to s preplácaním škôd. Ľudia si ich môžu nárokovať v prípade, že im vznikla v oblasti, kde majú poľovníci revír. Ide teda o začarovaný kruh.
„Suchá" odpoveď ich nepotešila
Diviaky narobili veľké škody aj v Rakovej. Ako nám povedal prednosta obecného úradu Miroslav Mareček, napriek spoločným rokovaniam s poľovníckymi združeniami nedošlo k ich úbytku. Požiadali preto o pomoc ministra poľnohospodárstva. „Ministerstvo nám odpovedalo, že na základe informácii získaných z Obvodného lesného úradu v Čadci nezistili žiadne pochybenia zo strany poľovníckych združení," povedal nám Mareček. Dodal, že čakávali inú odpoveď. „Očakávali sme kontrolu postupu obvodného úradu a nie to, aby sa obvodného lesného úradu pýtali na to, čo sme sa od neho dožadovali aj my. Musíme vymyslieť niečo iné, čo by obyvateľom našej obce pomohlo."
Ako sme sa dozvedeli od prednostu Obvodného lesného úradu v Čadci Milana Podsklana podľa zákona č. 274/2009 o poľovníctve ktorý nadobudol účinnosť vlani 1. septembra, škody spôsobené poľovníctvom, zverou a na zveri už ich úrad nerieši. „Nárok na náhradu škody spôsobenej nesprávnym užívaním poľovného revíru si uplatní poškodený u užívateľa poľovného revíru pri škodách na poľnohospodárskych pozemkoch, poľných plodinách a poľnohospodárskych porastoch do 15 dní odo dňa, keď škodu zistil, do dvoch mesiacov odo dňa, keď vznikla," informoval Podsklan.
Môžu ich zastreliť viac
Obvodný lesný úrad v Čadci schválil v plánoch chovu a lovu raticovej zveri na poľovnícku sezónu 2010 /2011 pre okres Čadca odstrel 311 kusov diviačej zveri, z toho 22 diviakov, 14 diviačic, 87 lanštiakov a 188 diviačat.
Napríklad, užívateľovi poľovného revíru Zákopčie s výmerou 5479 hektárov - Poľovníckemu združeniu Zákopčie, pod ktorý spadajú Zákopčie, Staškov, Podvysoká, Turzovka, Dlhá nad Kysucou, Veľké Rovné, schválili odstrel 38 kusov diviačej zveri, čo je podľa Podsklana najväčší v okrese Čadca.
„Tento sme na základe žiadosti združenia zo 6. augusta zvýšili o 8 lanštiakov. Združenie vykonalo k 31. júlu odstrel 2 diviačic, 11 lanštiakov a 6 diviačat.
Druhý najväčší odstrel sme schválili užívateľovi poľovného revíru „Husárik" - Poľovníckej spoločnosti Husárik, so sídlom v Rakovej, pod ktorú spadajú Čadca, Raková, Staškov, Zákopčie, Ochodnica. Aj napriek tomu, že mali plánovaný odstrel 35 kusov diviačej zveri na žiadosť spoločnosti sme povolili 8 lanštiakov a 10 diviačat navyše. K 15. augustu odstrelili 10 lanštiakov a 15 diviačat," dozvedeli sme sa od prednostu.
Dňa 4. augusta požiadala obec Raková o povolenie mimoriadneho odstrelu diviačej zveri na nepoľovných plochách. Ako nám povedal Podsklan, lesný úrad povoľuje lov zveri na týchto plochách na žiadosť ich vlastníkov resp. užívateľov, na čo vraj obec upozornili. „Zároveň sme im odpovedali, že musia predložiť zoznam nepoľovných plôch s uvedením parcely, druhu nepoľovnej plochy a súhlasom (podpisom) vlastníka, resp. užívateľa. Po doručení dokladov povolíme odstrel diviačej zveri na nepoľovných pozemkoch, " argumentuje prednosta.
Keď ide o nepoľovné plochy, peniaze nevyplácajú
Na margo náhrady škôd hovorí, že užívateľ poľovného revíru zodpovedá za škodu spôsobenú nesprávnym užívaním poľovného revíru. Škody spôsobené zverou nie je povinný uhradiť na nepoľovných plochách alebo na viniči neošetrenom proti škodám spôsobeným zverou, na neoplotených záhradách, ovocných, zeleninárskych alebo kvetinových škôlkach, stromoradiach či na osamelo rastúcich stromoch.
Nepoľovnou plochou je zastavané územie obce, zastavaný pozemok, cintorín, nádvorie a dvor, ihrisko, ohradená záhrada, ovocinárska a lesná škôlka, vinica, sad, park, pozemok slúžiaci na farmový chov zveri, dráha, diaľnica, cesta I., II. a III. triedy, letisko, prístav, ostatný oplotený pozemok, ak nie je zvernicou či iný pozemok podľa rozhodnutia lesného úradu.
Dostali čísla a mapky
„Keďže už neriešime škody spôsobené zverou, zaslali sme na všetky obce a mestá v okrese Čadca list s upozornením, ako postupovať pri takto vzniknutých škodách. Oznámili sme im, na koho sa majú obyvatelia obrátiť. V prílohe listu sme im zaslali menný zoznam a čísla telefónov na poľovníckych hospodárov a predsedov poľovníckych združení, tiež mapku so zakreslenými poľovnými revírmi v okrese Čadca a Kysucké Nové Mesto," dodal Podsklan.
„Ako budeme ďalej postupovať zatiaľ presne nevieme. Ľudia majú úrodu zničenú a vyzerá to tak, že keď pozbierajú jej zvyšky, problém „pominie" a objaví sa až potom, keď budú mať zasa zasadenú novú úrodu," reagoval prednosta Obecného úradu v Rakovej Miroslav Mareček. Podmienky pre povolenie odstrelu na nepoľovných plochách považujú v obciach za príliš zložité.