ČADCA. Čadčianske Kysucké múzeum (KM) pripravuje a realizuje tri projekty slovensko-českej cezhraničnej spolupráce zamerané na folklór, zvykoslovie a históriu s využitím podporných fondov EÚ. Hlavným partnerom Kysučanov je podľa hovorkyne KM Lenky Jancovej zakaždým Múzeum Těšínska sídliace v neďalekom Českom Těšíne.
V skanzene v Novej Bystrici-Vychylovke sa v rámci projektu Spomienky na minulosť slovensko-českého pohraničia už uskutočnili dve tematické podujatia. Doplní ich ešte 5. septembra Návrat k remeslám starých otcov a materí. "Snažíme sa tak vyplniť určitý nedostatok obdobných podujatí v tomto príťažlivom pohraničnom regióne," uviedla projektová manažérka KM Michaela Perďochová.
Tradičné zvykoslovia u nás a u susedov je názov projektu, ktorého výsledkom bude propagačný informačný materiál, mapujúci folklórne súbory a skupiny Kysúc a Těšínskeho Sliezska. "Okrem vydania spomínaného propagačného materiálu to určite posilní vzájomné kontakty," spresnila Perďochová s tým, že nemenej významnou súčasťou bude následne aj viacero podujatí prezentujúcich tradičné zvykoslovia.
Podporiť odborný historický výskum má pripravovaný projekt pod názvom História spája. Podľa projektovej manažérky KM bude základ výskumnej práce tvoriť štúdium materiálov knižníc a archívov v Prahe, Olomouci, Opave, Poľskom Tešíne či Viedni. Podstatné hodnoty kultúrneho dedičstva geograficky tesne susediacich oblastí Kysúc a Těšínska budú predmetom série odborných konferencií, seminárov a výstav.