ČADCA. Napriek tomu, že z lekárskych fakúlt v Českej republike vyjde ročne viac než tisíc absolventov, nie všetci zostávajú verní zdravotníctvu. Niektorí navyše odchádzajú za lepšie platenou prácou do zahraničia. Nedostatok kvalifikovaných pracovných síl, s ktorým sa v posledných rokoch musia vyrovnávať nemocnice v celej ČR, kompenzuje príliv lekárov zo Slovenskej republiky.
České zdravotníctvo je údajne pre tamojších lekárov málo atraktívne, preto ho opúšťajú a ich miesta zastanú Slováci. Zatiaľ čo českých lekárov prax v ich domovine príliš neláka, pre Slovákov znamená životnú príležitosť. Do tejto krajiny ich ťahá najmä možnosť uplatnenia a odborného rastu. Plat, samozrejme, nemožno obísť. U sestier je rozhodujúca najmä finančná motivácia.
Aká je situácia v Kysuckej nemocnici s poliklinikou v Čadci, čo sa týka zdravotníckeho personálu, sme sa opýtali na Žilinskom samosprávnom kraji, ktorý je zriaďovateľom. „Kysucká nemocnica poskytuje zdravotnú starostlivosť pre spádovú oblasť 126 497 obyvateľov. Pacientom je k dispozícii 461 postelí. Zariadenie zamestnáva vyše 850 ľudí, z toho je 77 lekárov. Sestier, pôrodných aistentiek, laborantov a asistentov zamestnáva nemocnica 517," informovala nás hovorkyňa Zuzana Muchová.
Riaditeľ nemocnice Jozef Kanaba na margo zdravotníckeho personálu hovorí, že zdravotnú starostlivosť poskytujú v súlade s výnosom ministerstva zdravotníctva o minimálnych požiadavkách na personálne a materiálovo-technické vybavenie zdravotníckych zariadení.
Pripustil, že migrácia lekárov a sestier existuje, čo je však prirodzené vzhľadom na prihraničnú oblasť. Najviac lekárov i sestričiek z Kysúc odchádza podľa našich zistení do susednej Moravy. Jednak je to blízko, navyše platové podmienky sú lepšie.