ch krajín.
V súčasnosti je takmer dva metre vysoký pamätník, ktorý váži okolo šesťsto kilogramov, v štádiu dokončenia. Je na ňom podobizeň Beňovského z bronzu. Na inštalovanie pamätníka získali súhlas od ministra Madagaskaru. Na slávnostne odhalenie má prísť aj samotný kráľ tohto ostrova.
Expedícia z Kysúc tam bola pred tromi rokmi
Už v roku 2007 sa po stopách Beňovského vybrala expedícia z Kysúc, ktorú zorganizoval Stanislav Machovčák zo Staškova. Rovnako ako mnoho ďalších, aj jeho inšpiroval film Vivat Beňovský, ale aj Tisícročná včela, kde Martin Pichanda takisto podľahol čaru Madagaskaru, hoci tam bol len v svojich predstavách. Zanietenci z Kysúc nezostali len pri snívaní. V roku 2007 podnikli expedíciu Madagaskar 2007.
Po príchode na miesto si najali 26-ročného sprievodcu Jimmyho z dediny Ambodirafia, ktorá je miestom posledného odpočinku Mórica Beňovského. Mali veľké šťastie, lebo Jimmy o Beňovskom veľa vedel, dokonca jeho prapradedo sa s Móricom osobne poznal. Na potulkách po tomto ostrove zažili množstvo dobrodružstiev. Čo ich však potešilo najviac bolo to, že sa im podarilo nájsť miesto posledného odpočinku tohto zaujímavého muža.Pomník pozostáva z nepekného betónového bloku, na ktorom bola v minulosti osadená bronzová ceduľa s nápisom, že tam leží Móric Beňovský, maďarský cestovateľ.
Majú súhlas od ministra
V meste Antalaha žijú dvaja nadšenci, ktorí sa zaujímajú o históriu nášho slávneho rodáka. Je to nemecký dentista Bernd Szocke a miestny intelektuál. Tí majú odliate kanóny z čias Beňovského doma. Snahou Kysučanov bolo presvedčiť ich, že jeden z nich by bolo dobré vystaviť na Slovensku, v rodnom meste Beňovského - vo Vrbovom. Nechceli však o tom ani počuť. Sľúbili, že delá umiestnia k pamätníku Beňovského, ktorý chcú v budúcnosti v meste Antalaha vybudovať.
Jeho prakorene siahajú do Bytče
Móric Beňovský sa narodil vo Vrbovom, v rodine plukovníka Samuela Beňovského a barónky Rózy Révaiovej. Jeho prakorene však siahajú údajne do Malej Bytče.
Bol vyhnancom na Sibíri, ale aj váženým človekom. Dostal sa napríklad do Paríža a pôsobil v službách francúzskeho kráľa Ľudovíta XV. Práve panovník ho povýšil na grófa - vtedy získal aj hodnosť brigádneho generála francúzskej armády. Asi najslávnejším Beňovského činom bolo, že sa stal kráľom na africkom ostrove Madagaskar.
Jeho kráľovstvo, ako hovoria dejepisci, sa rozprestieralo od Ambrovho mysu na najsevernejšom výbežku Madagaskaru a siahalo až po Tamatavu, dnešné mesto Tvamasina. Hlavným sídlom ríše sa stala pevnosť Mauretánia. Tam skončil aj svoju púť. Kolonistom sa znepáčil kráľ, obhajujúci nezávislosť svojich poddaných. Pevnosť dobyli, Beňovský zahynul guľkou útočníka.