STARÁ BYSTRICA. Pre povodne, ktoré postihujú Kysuce čoraz častejšie, sa rozhodli v Starej Bystrici vybudovať sústavu nádrží, ktoré budú zachytávať zrážkovú vodu.
V miestnej časti Salajňa, ktorá bola najviac postihnutá povodňami, urobili už v minulosti viaceré opatrenia. Miestny potok, ktorý je pri zrážkach najvýdatnejší, presmerovali popod cesty II/520 a III/520.
Tieto opatrenia sa však ukázali ako nie celkom postačujúce, preto sa rozhodli pre takzvané suché poldre. Ide o sústavu nádrží, ktoré budú postupne zachytávať zrážkovú vodu. Les už totiž neplní funkciu ako kedysi, aj pre veľký výrub a vznikajúce holiny.
Z poldrov sa voda bude uvoľňovať vsakovaním, respektíve prepadom. Tak sa eliminuje veľký prietok vody v potoku, ktorý prechádza popod cesty. Po zrážkach budú musieť vždy celú sústavu poldrov vyčistiť.
Škoda za takmer šestnásťtisíc eur
Tohtoročné májové povodne zanechali v Starej Bystrici škodu vo výške 15 600 eur.
„Vybudujeme sústavu 30 väčších nádrží a 500 malých hrádzi. Tie zachytia prívalovú vodu, spomalia ju, zadržia tiež kamene či konáre. Súčasťou je vybudovanie zemných vrstevnicových hrádzi, čo je akási náhrada za medze, ktoré v minulosti boli, no teraz chýbajú. Vybuduje sa niekoľko sto metrov odrážok na poľných cestách. V časti Salajňa, kde povodne narobili obrovské škody, plnil túto funkciu les. Ten tam už nie je, preto musíme robiť takéto opatrenia," informuje starosta obce Ján Podmanický. V súčasnosti dokončujú výber dodávateľa. V krátkom čase chcú začať so samotnou výstavbou. Celkové náklady budú predstavovať 140-tisíc eur. Obec získala peniaze z environmentálneho fondu. Starosta informoval, že ide o pilotný projekt. Stavbu chcú dokončiť do novembra tohto roku.
V Hornom Hričove to funguje
Hradenie bystrín, aj keď nie v takom rozsahu, ako plánujú v Starej Bystrici, už praktizujú v Hornom Hričove. Ide o priečne hradenie lesných bystrín, potokov a vodných tokov stupňami, hrádzkami, zásypom a ďalšími spôsobmi najmä za účelom zníženia dynamickej sily vody, zvýšenia jej retencie v povodí, zníženia eróznych procesov.
Hrádzky je možné stavať z drevnej guľatiny, kamenia, drevného odpadu po ťažbe, či kalamite. Veľmi dobre sa takéto opatrenia osvedčili pri sanácii a revitalizácii eróznych rýh. Hlavnou úlohou hrádzok je jednak zníženie kinetickej energie vody, ktorá prudko steká po lesných svahoch a bystrinách, zároveň majú nenahraditeľný vplyv na zabraňovanie a spomaľovanie odnosu pôdy, keďže tá sa usádza pri hrádzkach, čím dochádza k opačnému javu. Erózna ryha sa neprehlbuje ale zanáša a postupne zarastá vegetáciou.