V mestskej časti Turzovka - Hlinené, kde žije okolo tisíc obyvateľov, hrozí zosuv jedinej prístupovej cesty. Už teraz tam len s ťažkosťou prechádzajú nákladné vozidlá.
TURZOVKA. Posledne povodne z 1. septembra ukázali, že požiadavka komplexne zregulovať potok v Turzovke-Hlinenom bola opodstatnená. Mesto tam vlani zrekonštruovalo a odvodnilo asi dvojkilometrový úsek cesty, do ktorej investovalo 464 774 eur (14 miliónov korún), teraz sa obáva zosuvu.
„Hrozí, že sa zosunie do Hlinenského potoka. Žiadali sme Povodie Váhu, aby tento potok, ktorý sa v niektorých miestach stretáva s cestou, zreguloval, no doposiaľ sa tak nestalo. Teraz treba haváriu riešiť čo najrýchlejšie. Obávame sa totiž toho najhoršieho. Na niektorých miestach je cesta natoľko podmočená, že drží skutočne „len silou vôle". Ak sa zosunie, nedostanú sa do tejto prímestskej časti sanitky ani hasiči," hovorí primátor Miroslav Rejda. Včera rokovali o postupe prác, ktoré by pomohli riešiť kritický stav. Povodie Váhu zatiaľ prisľúbilo vyrezať dreviny okolo cesty, ktoré lemujú potok, tiež vyložiť breh kameňom.
Na problém upozorňovali už predtým
Z nedostatočne zregulovaného potoka mali v Hlinenom už predtým. Mesto informovalo Povodie Váhu, že pri väčších zrážkach môže voda poškodiť zrekonštruovanú cestu. Tá sa na piatich miestach stretáva s potokom, a tak pri súčasných výkyvoch počasia stále nad ňou visí hrozba. Na regulácii sa bude podieľať aj mesto. To chce získať peniaze eurofondov. V Hlinenom plánujú vybudovať šesť nových mostov, k domom budú viesť prístupové mostíky.
Nedávno sa začalo stavebné konanie na vydanie stavebného povolenia. Aj keď si regulácia vyžiada záber pôdy len v minimálnom rozsahu, investor pri vypracovaní geometrického plánu zistil, že sa dotkne pôvodných pozemkov. V minulosti sa meander potoka menil, čo spôsobilo, že sa dnes Slovenský vodohospodársky podnik musí popasovať aj s vysporiadaním takýchto záberov. Podmienkou pre vydanie stavebného povolenia, ako aj podania žiadosti o poskytnutie finančných prostriedkov na výstavbu z Kohézneho fondu, je vydanie súhlasu všetkých dotknutých vlastníkov.
S prácami treba začať skôr
Obyvatelia, ktorí bývajú v blízkosti potoka, už na reguláciu netrpezlivo čakajú, a tak zmluvy o budúcich kúpnych zmluvách potvrdili. Problémy však môžu nastať s vlastníkmi, ktorých voda priamo neohrozuje a s podpisom zmlúv váhajú. Primátor Rejda hovorí, že ide asi o dvadsať ľudí.
Ak sa všetko podarí zvládnuť, samotná regulácia potoka by sa mohla začať v budúcom roku.
Náklady na stavbu bude financovať investor - teda Povodie Váhu. Len príprava projektu si doposiaľ vyžiadala 99 581 eur (3 milióny korún). Primátor však dodáva, že s niektorými prácami treba začať hneď. Pretože súčasná havária môže prerásť do katastrofálnej situácie.