Utorok, 28. marec, 2023 | Meniny má Soňa

Mladá lekárka pomáhala zraneným na Haiti

Každý si určite pamätá na nedávne nešťastie, ktoré postihlo Haiti. Zemetrasenie zrovnalo so zemou celú krajinu a z chudobných spravilo ešte chudobnejších.

Na Haiti pracovala Michaela Merčiaková v tíme profesora Krčméryho.Na Haiti pracovala Michaela Merčiaková v tíme profesora Krčméryho. (Zdroj: (AR))

ČADCA. Všetka tá hrôza a odkázanosť ľudí na pomoc iných krajín a dokonca aj beznádej, nás sprevádzali snáď
v každých novinách či televízii. Michaela Mečiaková zažila túto hrôzu na vlastnej koži ako členka Krčméryho lekárskeho tímu.

Mladá dvadsaťosemročná lekárka Michaela Mečiaková mala možnosť pomáhať v zemetrasením postihnutom Haiti. Ako členka lekárskeho tímu profesora Krčméryho pomáhala zraneným a bezradným Haiťanom. Hoci je Michaela rodená Žilinčanka, jej mama pochádza z Kysúc. Presnejšie z Horného Vadičova. „Ako dieťa som do Vadičova k starej mame chodievala často. Mám na toto obdobie veľmi pekné spomienky - záhradka, domáce zvieratá, život tak odlišný ako ten v meste...Čaro Vianoc v malej dreveničke zafúkanej haldou snehu," spomína mladá lekárka na svoje detstvo na Kysuciach.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Afrika jej učarovala

Medicínu vyštudovala Michaela na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Ešte ako medička po skončení piateho ročníka medicíny sa dostala ako dobrovoľníčka cez Hnutie kresťanských spoločenstiev detí (eRko) na tri mesiace do Nairobi v Keni, kde pracovala v centre pre chlapcov z ulice. „Nebola to medicína, bola to skôr sociálna práca. Pomáhala som učiť chlapcov matematiku a angličtinu, pracovala som s nimi v tvorivej dielni, kde sme všeličo vyrábali - z korálok, papiera, dreva a podobne. Bolo to niečo čo u nás na Slovensku nazývame arteterapia," približuje svoje pôsobenie v Nairobi Michaela. Bola to práca veľmi náročná. Všetko to boli deti, ktoré si prešli životom ulice. Bol to pre ne vlastne akýsi medzistupeň medzi životom na ulici a pokusom začleniť ich do „normálnej školy", nájsť im rodinu, či už vlastnú alebo náhradnú. Práca s deťmi mi bola veľmi blízka aj vďaka eRku. V Nairobi som sa zoznámila aj s lekármi, ktorí tam pôsobili cez projekt pána profesora Krčméryho," pokračuje.

SkryťVypnúť reklamu

O nejaký čas po skončení školy sa stretla s Vladimírom Krčmérym osobne, aby sa ho opýtala, či nemôže byť nejako užitočná a pomôcť v niektorom z jeho projektov. „Pohodlie ambulancie ma zatiaľ nelákalo - mám rada prácu v nemocnici, a pretože mi Afrika po mojej prvej skúsenosti ešte počas školy učarovala, ponúkla som svoje „malé medicínske schopnosti" aj pre projekty v rozvojových krajinách," vysvetľuje Michaela. Čo sa týka rozvojových krajín, mladá lekárka pracovala už v Keni na klinike v Nairobi, v Burundi v nemocnici Rutovu, v Ugande v nemocnici v Buikwe, v Južnom Sudáne v nemocnici Marial - Lou a na krátko aj v spomínanom Haiti v Port-au-Prince, kde nastúpila po tohtoročnom zemetrasení. Na tak mladý život naozaj veľa skúseností...

SkryťVypnúť reklamu

Impulzom, ktorý ju dostal na Haiti bola jednoduchá otázka profesora Krčméryho, či s nimi do toho pôjde. „Nemala som dôvod povedať nie. Každý sa snažil pomôcť ako vedel a mohol - a ak som ja mohla pomôcť ako lekárka, priložila som ruku k dielu, keďže som bola osobne oslovená," hovorí. V Haiti pracovala ako anesteziologička v provizórnych operačných sálach. Uspávala tých, čo boli operovaní a mala na starosti aj pooperačný manažment. Okrem tohto všetci robili všetko to, čo bolo treba. Ošetrovali a preväzovali rany, liečili infekcie, ale aj bežné ochorenia či malárie. Zemetrasenie tu totiž paralyzovalo veľkú časť zdravotnej starostlivosti poskytovanú v tejto oblasti. Preto slovenskí lekári suplovali a robili všetko čo bolo v ich silách.

„Do Santo Dominga sme prileteli z Paríža a ďalej sme pokračovali miestnym „taxíkom". Pri prekračovaní hraníc medzi Dominikánskou republikou a Haiti zrazu všade zavládol chaos, na hraniciach stáli veľké autá s humanitárnou pomocou, všade bolo cítiť typický sladkastý zápach," spomína na svoje prvé dojmy z krajiny po zemetrasení lekárka. Haiti potrebuje predovšetkým rozvojovú pomoc Hneď po príchode na miesto šli priamo na mobilnú kliniku, kde ich lekárska posádka, ktorú striedali zorientovala v situácii a hneď sa pustili do práce.

„Uvedomovali sme si, že sme tu len na krátky čas, a chceli sme ho čo najlepšie využiť. Od ďalšieho dňa som už fungovala na operačnej sále, ostatní z našej posádky pokračovali na mobilných klinikách. Práce bolo naozaj veľa. Často sme robili neskoro do noci, v noci či nadránom nás budili k prípadom..." Naozajstné pocity ovládli mladú lekárku až po jej návrate na Slovensko. Tam na mieste nebol čas na nejaké pocity. „Všade vládol naozajstný chaos, zrúcané budovy, bezradní Haiťania... Niektorí vzbudzovali súcit, iní skôr strach. Bolo evidentné, že tu je pomoc nesmierne potrebná, ale tiež to, že najdôležitejšia je dobrá koordinácia tejto pomoci. Ľudí aj materiálnej či zdravotníckej pomoci prichádzalo veľa, dôležité bolo však správne túto pomoc skoordinovať, a to sa nie vždy organizáciám pôsobiacim v tejto obalsti darilo," vysvetľuje. Na Haiti sa odohrala obrovská katastrofa, ktorá by otriasla akoukoľvek veľmocou. Haiti bola jednou z najchudobnejších krajín sveta už pred zemetrasením - teraz však stojí podľa Michaely ešte pred väčšou výzvou.

„Haiti potrebuje pomoc, ale dôležitejšie je rozlíšiť akú pomoc. Dajte niekomu rybu a zasýťte ho na jeden deň, naučte ho chytať ryby a nasýtite ho na celý život. Bola som na Haiti v krízovej chvíli, kedy bola humanitárna pomoc viac než potrebná, teraz potrebuje Haiti predovšetkým konštruktívnu rozvojovú pomoc. Potrebuje, aby ľudia mali čo jesť dnes, aby mali zdravotnú starostlivosť dnes, ale potrebuje to preto, aby sa mladí ľudia vrátili do škôl, aby dospelí pochopili, že na rozvoj a pozbieranie krajiny z katastrofy sú potrebné ich ruky a chuť niečo robiť. Aby mali čo jesť aj zajtra a aby mali lekársku starostlivosť aj zajtra. A toto už presahuje schopnosti lekára," vysvetľuje zanietene. Haiti podľa nej potrebuje inžinierov, psychológov, sociálnych pracovníkov, politikov, učiteľov i lekárov a mnoho ďalších iných. Toto je podľa mladej lekárky výzva na niekoľko rokov, dokonca desaťročí...

Pomáhať, je vidieť tých druhých okolo seba

Po dvoch rokoch strávených v trópoch Michaela v súčasnosti pracuje na Slovensku. Pripravuje sa na špecializáciu. „Najbližšie plány vycestovať zatiaľ nemám. Ak chcete dávať, treba si nájsť čas a priestor, aby ste mohli načerpať po odbornej, ale aj ľudskej stránke," vysvetľuje lekárka. Hovorí, že pomoc druhým je pre ňu uvedomenie si, že viac ako trištvrtina ľudstva sa má horšie ako my. „Áno, bedákame nad tým, čo všetko nemáme a čo nám chýba, aký je k nám osud krutý, akú máme zlú vládu... Mnohokrát je to naozaj aj pravda... Je len dobré občas si uvedomiť, že na svete nie sme len my, ale aj niekto iný. Nemyslím si, že každý musí ísť do Afriky alebo inej rozvojovej destinácie na to, aby mohol pomáhať druhým. Stačí si otvoriť oči a uši srdca - zbadáme, že niekto možno hneď vedľa nás potrebuje pomoc, lebo sám si nedokáže pomôcť. To je pre mňa pomoc druhým - vidieť tých druhých okolo seba," dodáva na záver.

Najčítanejšie na My Kysuce

Inzercia - Tlačové správy

  1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
  2. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
  3. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
  4. Nové bývanie a hypotéka za 1,49 %? Pomôže developer
  5. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
  6. Čo môže ponúknuť laboratórna diagnostika po Covide?
  7. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
  8. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
  1. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
  2. BILLA Žampa Cup – jedinečný záver zimnej sezóny
  3. Čo môže ponúknuť laboratórna diagnostika po Covide?
  4. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu?
  5. Čo robí takmer 100 % ľudí, ktorí si chcú kúpiť ojazdené auto?
  6. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
  7. Toto sú víťazi súťaže Hermes Komunikátor roka
  8. Domáca verzia známych keksov vám zachutí na prvé zahryznutie
  1. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 8 517
  2. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 7 049
  3. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 5 693
  4. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 577
  5. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 574
  6. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 2 040
  7. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 1 659
  8. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 1 612

Blogy SME

  1. Radoslav Pavelka: Ako si dvakrát streliť do kolena, alebo ako vedenie Slovenského hokeja nahnevalo všetkých.
  2. Dušan Šrámek: Pracovné víza do Kanady
  3. Marek Mačuha: Pravo-ľavé delenie má stále význam
  4. Anton Kaiser: Veľkonočné tvorivé dielne
  5. Irena Šimuneková: Viničný vrch a Šándorky
  6. Julius Kravjar: Čím sa riadia vlády?
  7. Irena Šimuneková: Čajkov a Náučný chodník Čajkovské bralie
  8. Juraj Ondruška: NENECHAJME SI ZLIKVIDOVAŤ ĎALŠIE ŠKOLY V NAŠOM KRAJI
  1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 19 201
  2. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 274
  3. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 7 869
  4. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 7 283
  5. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 4 716
  6. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 4 491
  7. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 3 897
  8. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 3 272
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
  8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

  1. Radoslav Pavelka: Ako si dvakrát streliť do kolena, alebo ako vedenie Slovenského hokeja nahnevalo všetkých.
  2. Dušan Šrámek: Pracovné víza do Kanady
  3. Marek Mačuha: Pravo-ľavé delenie má stále význam
  4. Anton Kaiser: Veľkonočné tvorivé dielne
  5. Irena Šimuneková: Viničný vrch a Šándorky
  6. Julius Kravjar: Čím sa riadia vlády?
  7. Irena Šimuneková: Čajkov a Náučný chodník Čajkovské bralie
  8. Juraj Ondruška: NENECHAJME SI ZLIKVIDOVAŤ ĎALŠIE ŠKOLY V NAŠOM KRAJI
  1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 19 201
  2. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 274
  3. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 7 869
  4. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 7 283
  5. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 4 716
  6. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 4 491
  7. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 3 897
  8. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 3 272
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
  8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu