Mladá lekárka pomáhala zraneným na Haiti

Každý si určite pamätá na nedávne nešťastie, ktoré postihlo Haiti. Zemetrasenie zrovnalo so zemou celú krajinu a z chudobných spravilo ešte chudobnejších.

Na Haiti pracovala Michaela Merčiaková v tíme profesora Krčméryho.Na Haiti pracovala Michaela Merčiaková v tíme profesora Krčméryho. (Zdroj: (AR))

ČADCA. Všetka tá hrôza a odkázanosť ľudí na pomoc iných krajín a dokonca aj beznádej, nás sprevádzali snáď
v každých novinách či televízii. Michaela Mečiaková zažila túto hrôzu na vlastnej koži ako členka Krčméryho lekárskeho tímu.

Mladá dvadsaťosemročná lekárka Michaela Mečiaková mala možnosť pomáhať v zemetrasením postihnutom Haiti. Ako členka lekárskeho tímu profesora Krčméryho pomáhala zraneným a bezradným Haiťanom. Hoci je Michaela rodená Žilinčanka, jej mama pochádza z Kysúc. Presnejšie z Horného Vadičova. „Ako dieťa som do Vadičova k starej mame chodievala často. Mám na toto obdobie veľmi pekné spomienky - záhradka, domáce zvieratá, život tak odlišný ako ten v meste...Čaro Vianoc v malej dreveničke zafúkanej haldou snehu," spomína mladá lekárka na svoje detstvo na Kysuciach.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Afrika jej učarovala

Medicínu vyštudovala Michaela na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Ešte ako medička po skončení piateho ročníka medicíny sa dostala ako dobrovoľníčka cez Hnutie kresťanských spoločenstiev detí (eRko) na tri mesiace do Nairobi v Keni, kde pracovala v centre pre chlapcov z ulice. „Nebola to medicína, bola to skôr sociálna práca. Pomáhala som učiť chlapcov matematiku a angličtinu, pracovala som s nimi v tvorivej dielni, kde sme všeličo vyrábali - z korálok, papiera, dreva a podobne. Bolo to niečo čo u nás na Slovensku nazývame arteterapia," približuje svoje pôsobenie v Nairobi Michaela. Bola to práca veľmi náročná. Všetko to boli deti, ktoré si prešli životom ulice. Bol to pre ne vlastne akýsi medzistupeň medzi životom na ulici a pokusom začleniť ich do „normálnej školy", nájsť im rodinu, či už vlastnú alebo náhradnú. Práca s deťmi mi bola veľmi blízka aj vďaka eRku. V Nairobi som sa zoznámila aj s lekármi, ktorí tam pôsobili cez projekt pána profesora Krčméryho," pokračuje.

SkryťVypnúť reklamu

O nejaký čas po skončení školy sa stretla s Vladimírom Krčmérym osobne, aby sa ho opýtala, či nemôže byť nejako užitočná a pomôcť v niektorom z jeho projektov. „Pohodlie ambulancie ma zatiaľ nelákalo - mám rada prácu v nemocnici, a pretože mi Afrika po mojej prvej skúsenosti ešte počas školy učarovala, ponúkla som svoje „malé medicínske schopnosti" aj pre projekty v rozvojových krajinách," vysvetľuje Michaela. Čo sa týka rozvojových krajín, mladá lekárka pracovala už v Keni na klinike v Nairobi, v Burundi v nemocnici Rutovu, v Ugande v nemocnici v Buikwe, v Južnom Sudáne v nemocnici Marial - Lou a na krátko aj v spomínanom Haiti v Port-au-Prince, kde nastúpila po tohtoročnom zemetrasení. Na tak mladý život naozaj veľa skúseností...

SkryťVypnúť reklamu

Impulzom, ktorý ju dostal na Haiti bola jednoduchá otázka profesora Krčméryho, či s nimi do toho pôjde. „Nemala som dôvod povedať nie. Každý sa snažil pomôcť ako vedel a mohol - a ak som ja mohla pomôcť ako lekárka, priložila som ruku k dielu, keďže som bola osobne oslovená," hovorí. V Haiti pracovala ako anesteziologička v provizórnych operačných sálach. Uspávala tých, čo boli operovaní a mala na starosti aj pooperačný manažment. Okrem tohto všetci robili všetko to, čo bolo treba. Ošetrovali a preväzovali rany, liečili infekcie, ale aj bežné ochorenia či malárie. Zemetrasenie tu totiž paralyzovalo veľkú časť zdravotnej starostlivosti poskytovanú v tejto oblasti. Preto slovenskí lekári suplovali a robili všetko čo bolo v ich silách.

„Do Santo Dominga sme prileteli z Paríža a ďalej sme pokračovali miestnym „taxíkom". Pri prekračovaní hraníc medzi Dominikánskou republikou a Haiti zrazu všade zavládol chaos, na hraniciach stáli veľké autá s humanitárnou pomocou, všade bolo cítiť typický sladkastý zápach," spomína na svoje prvé dojmy z krajiny po zemetrasení lekárka. Haiti potrebuje predovšetkým rozvojovú pomoc Hneď po príchode na miesto šli priamo na mobilnú kliniku, kde ich lekárska posádka, ktorú striedali zorientovala v situácii a hneď sa pustili do práce.

„Uvedomovali sme si, že sme tu len na krátky čas, a chceli sme ho čo najlepšie využiť. Od ďalšieho dňa som už fungovala na operačnej sále, ostatní z našej posádky pokračovali na mobilných klinikách. Práce bolo naozaj veľa. Často sme robili neskoro do noci, v noci či nadránom nás budili k prípadom..." Naozajstné pocity ovládli mladú lekárku až po jej návrate na Slovensko. Tam na mieste nebol čas na nejaké pocity. „Všade vládol naozajstný chaos, zrúcané budovy, bezradní Haiťania... Niektorí vzbudzovali súcit, iní skôr strach. Bolo evidentné, že tu je pomoc nesmierne potrebná, ale tiež to, že najdôležitejšia je dobrá koordinácia tejto pomoci. Ľudí aj materiálnej či zdravotníckej pomoci prichádzalo veľa, dôležité bolo však správne túto pomoc skoordinovať, a to sa nie vždy organizáciám pôsobiacim v tejto obalsti darilo," vysvetľuje. Na Haiti sa odohrala obrovská katastrofa, ktorá by otriasla akoukoľvek veľmocou. Haiti bola jednou z najchudobnejších krajín sveta už pred zemetrasením - teraz však stojí podľa Michaely ešte pred väčšou výzvou.

„Haiti potrebuje pomoc, ale dôležitejšie je rozlíšiť akú pomoc. Dajte niekomu rybu a zasýťte ho na jeden deň, naučte ho chytať ryby a nasýtite ho na celý život. Bola som na Haiti v krízovej chvíli, kedy bola humanitárna pomoc viac než potrebná, teraz potrebuje Haiti predovšetkým konštruktívnu rozvojovú pomoc. Potrebuje, aby ľudia mali čo jesť dnes, aby mali zdravotnú starostlivosť dnes, ale potrebuje to preto, aby sa mladí ľudia vrátili do škôl, aby dospelí pochopili, že na rozvoj a pozbieranie krajiny z katastrofy sú potrebné ich ruky a chuť niečo robiť. Aby mali čo jesť aj zajtra a aby mali lekársku starostlivosť aj zajtra. A toto už presahuje schopnosti lekára," vysvetľuje zanietene. Haiti podľa nej potrebuje inžinierov, psychológov, sociálnych pracovníkov, politikov, učiteľov i lekárov a mnoho ďalších iných. Toto je podľa mladej lekárky výzva na niekoľko rokov, dokonca desaťročí...

Pomáhať, je vidieť tých druhých okolo seba

Po dvoch rokoch strávených v trópoch Michaela v súčasnosti pracuje na Slovensku. Pripravuje sa na špecializáciu. „Najbližšie plány vycestovať zatiaľ nemám. Ak chcete dávať, treba si nájsť čas a priestor, aby ste mohli načerpať po odbornej, ale aj ľudskej stránke," vysvetľuje lekárka. Hovorí, že pomoc druhým je pre ňu uvedomenie si, že viac ako trištvrtina ľudstva sa má horšie ako my. „Áno, bedákame nad tým, čo všetko nemáme a čo nám chýba, aký je k nám osud krutý, akú máme zlú vládu... Mnohokrát je to naozaj aj pravda... Je len dobré občas si uvedomiť, že na svete nie sme len my, ale aj niekto iný. Nemyslím si, že každý musí ísť do Afriky alebo inej rozvojovej destinácie na to, aby mohol pomáhať druhým. Stačí si otvoriť oči a uši srdca - zbadáme, že niekto možno hneď vedľa nás potrebuje pomoc, lebo sám si nedokáže pomôcť. To je pre mňa pomoc druhým - vidieť tých druhých okolo seba," dodáva na záver.

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 704
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 529
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 267
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 760
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 005
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 876
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 571
  8. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 7 471
  1. Juraj Kumičák: Kolaborant
  2. Marek Strapko: Pellegrini svojimi pytačkami ohrozuje suverenitu Slovenska
  3. Peter Homola: Nájdený papyrus v slovenčine!
  4. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Sabinov
  5. Anna Miľanová: Vážení rodičia, starí rodičia, učitelia, akonáhle sa dieťa, mládež...
  6. Ľubomír Belák: Slovensko hľadá prezidenta
  7. Tupou Ceruzou: Pellegriniho pravá tvár
  8. Věra Tepličková: Prečo voliť Pellegriniho?
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 623
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 496
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 367
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 704
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 360
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 344
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 017
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 419
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Reprezentanti Balošáková, Majerík a Vakula.

Reprezentácia klubu aj krajiny je pre nich cťou aj vo vyššom veku.


Redakcia MY Kysuce
Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


Tréner Škrobián so svojími zverencami.

Najlepší výkon pre klub vybojoval Jozef Filípek.


Miroslav Škrobian
Karatisti zo Starej Bystrice.

Do prípravy mladších pretekárov sa zapojili aj starší karatisti.


Jaroslav Knapec
  1. Juraj Kumičák: Kolaborant
  2. Marek Strapko: Pellegrini svojimi pytačkami ohrozuje suverenitu Slovenska
  3. Peter Homola: Nájdený papyrus v slovenčine!
  4. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Sabinov
  5. Anna Miľanová: Vážení rodičia, starí rodičia, učitelia, akonáhle sa dieťa, mládež...
  6. Ľubomír Belák: Slovensko hľadá prezidenta
  7. Tupou Ceruzou: Pellegriniho pravá tvár
  8. Věra Tepličková: Prečo voliť Pellegriniho?
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 623
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 496
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 367
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 704
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 360
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 344
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 017
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 419
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu